Co je to Kladnice?
Kladka je volně otočné kolo na hřídeli, po obvodě zpravidla opatřené drážkou, která vede lano nebo řetěz. Funkcí kladky není přenos kroutícího momentu, ale změna směru tahové síly ohebného média, které je přes kladku vedeno. Vedeným médiem mohou být nejrůznější druhy lan a řetězů, pásy, dráty, struny apod.Kladkostroj je napínací systém složený z několika kladek (pevných a volných), lana, lanové brzdy, blokantu a spojovacích komponent. Jeho výhoda spočívá kromě velké účinnosti také ve velké variabilitě. Jednotlivé prvky se dají různě kombinovat.Při použití více kladek se potřebná síla F vypočte: F = G / n , kde G je tíha břemene a volných kladek, n je počet provazů, na kterých volné kladky visí.

Jak udělat kladkostroj : U volné kladky nám stačí síla poloviční, ale aby práce zůstala stále stejná, musíme zdvojnásobit dráhu, tzn. potáhnout provaz o 60 cm. Kombinací pevné kladky a volné kladky nám vznikne kladkostroj. Ten, ostatně jako každý jiný stroj, slouží hlavně k tomu, aby nám ušetřil sílu.

Jak funguje kladka

Je připevněna ke kotvícímu bodu a kotouč se otáčí kolem osy.

Pracuje na principu rovnoramenné páky a používá se ke zvedání břemen. Pevná kladka je v rovnováze, když na obou koncích lana působí stejné síly. Kladka nám práci neušetří, ale velmi usnadní – je snazší tahat provaz dolů než něco zvedat nahoru.

Kdy vznikla kladka : Největším vynálezem v této oblasti (kolem 4. století př. n.l.), který se používá až do dnešní doby, bylo objevení kladkostroje – složených kladek z jedné volné a jedné pevné.

Kladka vlastně funguje na principu páky. Na pevné kladce je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé. Tíha břemene i zvedající síla mají tedy stejnou velikost i směr. Tato kladka tedy usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.

Kladka je založena na principu páky. U pevné kladky je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé, tíha břemena a zvedající síla mají stejnou velikost i směr. Výhoda pevné kladky je pouze v tom, že usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.

Jak vypadá kladkostroj

Kladka je založena na principu páky. U pevné kladky je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé, tíha břemena a zvedající síla mají stejnou velikost i směr. Výhoda pevné kladky je pouze v tom, že usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.Kladka je kotouč s drážkou na obvodu, kterou prochází např. lano nebo řetěz. V technické praxi se kladky používají u nejrůznějších mechanismů, např. jeřáb, výtah, napínák drátů a lan.Z fyzikálního hlediska dělíme kladky na: pevné kladky, volné kladky a kladkostroje. Pevné kladky jsou takové, které jsou pevně připevněny ke kotvícímu bodu. Při pohybu lana se nepohybují a pouze mění směr vedení lana. Kladka nám práci neušetří, ale usnadní – je snazší tahat směrem dolů, než vytahovat směrem vzhůru.

Archimédés ze Syrakus, řecky Αρχιμήδης, latinsky Archimedes (287 př. n. l. – 212 př.

Kde se používají kladky : Pracuje na principu rovnoramenné páky a používá se ke zvedání břemen. Pevná kladka je v rovnováze, když na obou koncích lana působí stejné síly. Kladka nám práci neušetří, ale velmi usnadní – je snazší tahat provaz dolů než něco zvedat nahoru.

Jaké jsou výhody kladkostroje : Kladkostroj vám usnadní práci

Právě kladkostroj pomůže s nadzvednutím i spuštěním nákladu a dokáže jej také udržet ve zvednuté poloze. Skládá se z pevných a volných kladek, které dokážou zvýšit mechanickou účinnost a redukují tak námahu, která je třeba k vytažení břemene na řetězu či laně.

Kdo vynalezl kladky

Archimédés

Archimédés ze Syrakus (řecky: Ἀρχιμήδης)
Narození 287 př. n. l. Syrakusy, Sicílie (Velké Řecko)
Úmrtí 212 př. n. l. Syrakusy, Sicílie
Příčina úmrtí Zabit při dobytí Syrakus Římany
Národnost řecká


Je připevněna ke kotvícímu bodu a kotouč se otáčí kolem osy.

Pracuje na principu rovnoramenné páky a používá se ke zvedání břemen. Pevná kladka je v rovnováze, když na obou koncích lana působí stejné síly. Kladka nám práci neušetří, ale velmi usnadní – je snazší tahat provaz dolů než něco zvedat nahoru.Pevná kladka

Výhodou je, že když chci břemeno zvednout o půl metru, stačí mi mým koncem provazu popotáhnout také o půl metru. To je fajn. Nevýhodou je, že musím vynaložit úplně stejnou sílu, jakou působí břemeno.

Jak funguje pevná kladka : Pevná kladka

Pracuje na principu rovnoramenné páky a používá se ke zvedání břemen. Pevná kladka je v rovnováze, když na obou koncích lana působí stejné síly. Kladka nám práci neušetří, ale velmi usnadní – je snazší tahat provaz dolů než něco zvedat nahoru.