V rámci hygieny práce se řeší různé aspekty pracovního prostředí, jako jsou zejména fyzikální faktory (hluk, vibrace), prach, nepříznivé mikroklimatické podmínky (například zátěž teplem, zátěž chladem, vlhko), chemické látky, biologické činitele (například viry, bakterie, plísně), pracovní poloha, fyzická zátěž, …Jde o orgány ochrany veřejného zdraví spolu s jednotnými ministerstvy a krajskými úřady. V ČR existuje 14 krajských hygienických stanic, a to pro každý kraj jeden plus jeden pro hlavní město Prahu.Hygienická stanice
Zabývá se vlivem životních a pracovních podmínek na zdraví člověka a lidských společenství, zkoumá účinky jednotlivých složek životního i pracovního prostředí. Vypracovává vědecky podložené zásady pro život a práci člověka, které omezují rizika poškození zdraví faktory zevního prostředí.
Čím se zabývá hygiena : Odbor hygieny obecné a komunální se dále zabývá podněty v rozsahu jeho působnosti – složky životního prostředí (pitná voda, vody pro koupání, hluk, vibrace a neionizující záření v mimopracovním prostředí), služby péče o tělo, ubytovací služby, pohřebnictví.
Jak probiha hygienická kontrola
Kontrola se zaměřuje, např. jak je zajištěno větrání, osvětlení, vytápění, mikroklimatické podmínky, zda jsou k dispozici sanitární zařízení. Dále kontroluje KHS, zda zaměstnavatel vyhodnotil faktory pracovního prostředí, které působí na zdraví zaměstnance (např. hluk, prach, vibrace, fyzická zátěž) jedná se o tvz.
Jak poslat hygienickou kontrolu : e-mailem buď na adresu [email protected], nebo přímo na adresu místně příslušného inspektorátu, prostřednictvím webového formuláře (odkaz je uveden na hlavní stránce webu SZPI v sekci KONTAKTY) písemně na adresu místně příslušného inspektorátu, osobně u místně příslušného inspektorátu.
Zřizuje se služební místo hlavního hygienika České republiky, který má postavení náměstka; ve věcech ochrany veřejného zdraví vystupuje hlavní hygienik České republiky jako orgán Ministerstva zdravotnictví. Hlavního hygienika České republiky jmenuje vláda.
e-mailem buď na adresu [email protected], nebo přímo na adresu místně příslušného inspektorátu, prostřednictvím webového formuláře (odkaz je uveden na hlavní stránce webu SZPI v sekci KONTAKTY) písemně na adresu místně příslušného inspektorátu, osobně u místně příslušného inspektorátu.
Jak rozdělujeme hygienu
Hygiena je věda o uchování zdraví, ve smyslu péče o psychické i fyzické zdraví jedince: osobní hygiena, duševní hygiena, domácí hygiena, zubní hygiena a hygiena práce, používaná v souvislosti s veřejným zdravím.Do osobní hygieny patří hygiena těla, hygiena intimních partií, mytí si rukou, hygiena při mezi personální komunikace, dýchání, péče o ústní hygienu, hygiena oblékání, hygiena při jídle a pití. Pod pojmem hygiena si zde musíme představit takové jednání a chování, která nepoškozuje nás, a pokud možno, ani ostatní.Vyčisti si zuby a na první návštěvu si s sebou přines pomůcky dentální hygieny, které používáš. Jak dlouho ošetření trvá Základní návštěva dentální hygienistky trvá přibližně hodinu v závislosti na stavu zubů. Při rozšířeném čištění zubů zabere ošetření jednoho zubu průměrně 5-10 minut.
V těchto zařízeních kontrolujeme prostorové podmínky, vybavení, provoz, osvětlení, vytápění, mikroklimatické podmínky, zásobování pitnou vodou a úklid.
Co předkládá hlavní vedoucí při kontrole KHS : Dále ztotožňují zaměstnance při kontrole zdravotních průkazů a požadují předložení nabývacích dokladů k surovinám a potravinám. Kontroluje se také příručka správné výrobní a hygienické praxe, respektive příručka HACCP (sytém kritických kontrolních bodů), a to včetně aktuálních záznamů kritických kontrolních bodů.
Jak dlouho trva vyjadreni hygieny : Lhůta pro rozhodnutí o odepření informace činí 15 dnů ode dne přijetí žádosti. Lhůta, kdy je žadatel odkázán na již zveřejněnou informaci je nejpozději do 7 dnů ode dne přijetí žádosti.
Co může kontrolovat inspektorát práce
Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:
- kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů
- vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků
- vést přestupková řízení a ukládat pokuty.
- poskytovat poradenství
Pavla Svrčinová, Ph. D. vystudovala Lékařskou fakultu hygienickou na Univerzitě Karlově v Praze. Na studium navázala v Institutu postgraduálního vzdělávání, kde se postupně věnovala dvěma specializacím, a to v epidemiologii a hygieně, v hygieně potravin a předmětů běžného užívání.Státní zdravotní ústav je zdravotnické zařízení a je oprávněn zpracovávat za účelem přípravy podkladů pro tvorbu státní zdravotní politiky a sledování dlouhodobých trendů výskytu infekčních a jiných hromadně se vyskytujících onemocnění údaje o zdraví fyzických osob v souvislosti s předcházením vzniku a šíření …
Jak probiha Hygienicka kontrola : Kontrola se zaměřuje, např. jak je zajištěno větrání, osvětlení, vytápění, mikroklimatické podmínky, zda jsou k dispozici sanitární zařízení. Dále kontroluje KHS, zda zaměstnavatel vyhodnotil faktory pracovního prostředí, které působí na zdraví zaměstnance (např. hluk, prach, vibrace, fyzická zátěž) jedná se o tvz.