Kedlubny jsou ideální potravinou na jednu z nejrozšířenějších chorob současné civilizace: obezitu. Obsahují minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu, který obezitu doprovází, a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu.Nejčastěji se konzumují lehce stravitelné bulvy – hlízy, a to syrové, vařené nebo dušené. Do salátů se mohou přidávat i syrové listy mladých rostlin, které se ale také vaří. Listy mají obsah vitamínu C a vápníku než bulvy. Kedlubny obsahují v poměrně značném množství vitamíny skupiny B, vitamín C a E.Skladujeme je v chladu a temnu. Pokud víte, že kedlubny rychle spotřebujete, tak ustřihněte kořen s listy a uložte je do chladu lednice nebo na police do sklepa, kde vydrží několik dní. Nicméně takto skladované kedlubny obvykle po několika dnech začnou postupně měknout a do 2 týdnů je lepší je spotřebovat.
Jaký rod je kedluben : BrukevKedluben / Rod
Jsou to rostliny rodu brukev (Brassica) z čeledi brukvovité (Brassicaceae). Mezi košťálové zeleniny, které patří do druhu brukev zelná (Brassica oleracea), se řadí zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedluben.
Proč jíst kedlubny
Živiny, vitaminy a minerály
Zelená bulva je bohatá na vitamin B3 a kyselinu listovou. Obzvláště vysoký je obsah vitaminu C. V listech jsou obsaženy karotenoidy, které se v lidském těle mohou přeměnit na vitamin A. Kedlubna je také zdrojem minerálů (zejména draslíku, vápníku, hořčíku a železa).
Co ožírá kedlubny : Pokud na vzcházejících ředkvičkách či kedlubnách zaznamenáte malé černé broučky, kteří vykusují díry do listů, půjde o dřepčíky. Tito žraví škůdci útočí hlavně na jaře za suchého počasí. Dřepčíci si pochutnávají hlavně na listech brukvovité zeleniny, ale napadají i některé letničky, například lichořeřišnici.
Mezi košťálovou zeleninu patří i brokolice, o které se ví, že má velké chemopreventivní účinky (protirakovinné). Podobně je tomu u kedlubny. Zatímco brokolice obsahuje hlavně sulforafan, kedlubna obsahuje látky, které působí jako cholagoga – podporují tvorbu i samotné vylučování žluči.
Živiny, vitaminy a minerály
Zelená bulva je bohatá na vitamin B3 a kyselinu listovou. Obzvláště vysoký je obsah vitaminu C. V listech jsou obsaženy karotenoidy, které se v lidském těle mohou přeměnit na vitamin A. Kedlubna je také zdrojem minerálů (zejména draslíku, vápníku, hořčíku a železa).
Jak poznat zralou kedlubnu
Kedluben je zralý ke sklizni asi šest až osm týdnů po výsevu. Během této doby by měl dosáhnout zhruba velikosti tenisového míčku. Některé odrůdy jsou však i mnohem větší. Při sklizni kedluben pod hlízou jednoduše odřízněte a velké listy odstraňte.Košťálová zelenina je zelenina se ztlustlou lodyhou, tj. s košťálem. Jsou to rostliny rodu brukev z čeledi brukvovité. Mezi košťálové zeleniny, které patří do druhu brukev zelná, se řadí zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedluben.Najdeme v něm vitamíny B1, B2, B3, B5, B7, B8, B9, C, E, K, a minerální látky jako železo, vápník, hořčík, zinek, draslík nebo mangan. Kedlubna bílá také obsahuje zdraví prospěšnou vlákninu.
Zelenina
Zelenina | kJ | S (g) |
---|---|---|
Kedlubna | 120 | 5 |
Kukuřice cukrová | 400 | 18 |
Květák | 110 | 4 |
Lilek | 100 | 5 |
Co okusuje listy kedluben : Pokud na vzcházejících ředkvičkách či kedlubnách zaznamenáte malé černé broučky, kteří vykusují díry do listů, půjde o dřepčíky. Tito žraví škůdci útočí hlavně na jaře za suchého počasí. Dřepčíci si pochutnávají hlavně na listech brukvovité zeleniny, ale napadají i některé letničky, například lichořeřišnici.
Jak se zbavit Dřepčíků : První osvědčenou zbraní proti dřepčíkům jsou vždy žluté lepové desky, např. značky Stopset. Dřepčíky totiž jako mnoho jiných škůdců přitahuje žlutá barva. Žluté pásky zapíchnuté do zeminy v blízkosti rostlin fungují jako signalizace výskytu broučků a zároveň je bezpečně lapají.
Jak se řekne slovensky kedlubna
Zůstaňme ještě u jídla. Znalost angličtiny vám pomůže při určení, co je kaleráb (kedlubna), ale v případě, že si objednáte kapustu, čekejte bílé nebo červené zelí. Kapusta se totiž slovensky řekne kel.
Doba sklizně trvá 2–3 týdny a sklízí se probírkou. Pozdní odrůdy jsou vhodné i ke skladování, při teplotě 0°C a 90–95% vzdušné vlhkosti vydrží poměrně dlouho v konzumovatelném stavu.Jíst se dají i listy, které obsahují velké množství cenných látek. Tuto zeleninu můžete i tepelně upravovat: poměrně snadno lze připravovat plněné kedlubny, neboť dužina si zachovává svůj tvar. Kedlubny se hodí i ke gratinování nebo jako přísada do nákypů, polévek nebo dušených pokrmů.
Co způsobuje praskání kedlubnu : Základní příčinou praskání plodů bulev (především kedluben a ředkviček) je rychlý růst po období zpomaleného růstu. K tomu dochází především při nerovnoměrném zásobování rostlin vodou (vysoké srážky nebo závlaha po období sucha) nebo při oteplení po dlouhodobějším období chladu.