Co je to kalamar?
Rozpálíme si vyšší vrstvu oleje, kalamáry si obalíme v mixu mouky s pepřem a smažíme dozlatova a křupava cca 2 minuty a poté osušíme na papírovém ubrousku. Servírujeme na talíř, posypeme chilli solí, zakápneme sweet chilli majonézou a posypeme nasekanou jarní cibulkou a servírujeme s čtvrtinou limety.Má torpédovité tělo a trojúhelníkovými ploutvemi v ocasní části. Na hlavě je 10 chapadel obklopených zobákem. Konzumuje se vše kromě hlavy. Tepelná úprava musí být krátká, pouze 1-2 minuty!Podávejte posypané vločkovou solí a s majonézou ochucenou chilli a česnekem. Doplňte skrojky citronu. Doporučujeme koupit již očištěná těla kalamárů bez chapadel. Jinak je třeba odkrojit hlavu a vytáhnout ji i s vnitřnostmi.

Jak chutnají kalamáry : Maso těchto hlavonožců je měkké, bílé, s jemně nasládlou chutí. Kroužky kalamárů se mohou smažit nebo plnit a následně péct.

Kde ziji Kalamary

Ve velkém množství žijí ve Středozemním moři, ale nacházejí se i v jiných mořích. Vyhovují jim mělké pobřežní vody, občas se vyskytnou i v hloubkách až do 200 m. Tvoří výjimku mezi samotářsky žijícími hlavonožci, protože se shlukují do větších hejn.

Co to je kalamář : Kalamář je nádobka na inkoust. Bývá vyroben ze skla, porcelánu, stříbra, mosazi nebo cínu. Má obvykle otočné nebo šroubovací víčko, aby se zabránilo znečištění, odpařování, náhodnému vylití a nadměrnému vystavení inkoustu vzduchu a jeho následnému vysychání.

Olihně jsou hlavonožci příbuzní kalmarům a krakaticím. Stejně jako ostatní hlavonožci jsou bilaterálně symetričtí, mají dobře vyvinutou hlavu a deset chapadel s přísavkami. Dvě chapadla jsou delší než ostatní. Jsou to výborní plavci a aktivní lovci.

Olihně (Loligo vulgaris, angl. squid) zvané v gastronomii také kalamáry nebo krakatice jsou hlavonožci blízcí sépiím a zároveň menší příbuzní obrovských kalmarů a kratatic. Ve velkém množství žijí ve Středozemním moři, ale nacházejí se i v jiných mořích.

Co jsou kalamar

Olihně (Loligo vulgaris, angl. squid) zvané v gastronomii také kalamáry nebo krakatice jsou hlavonožci blízcí sépiím a zároveň menší příbuzní obrovských kalmarů a kratatic. Ve velkém množství žijí ve Středozemním moři, ale nacházejí se i v jiných mořích.INKOUST. Médium dříve získávané z duběnek, kůr či listů stromů a keřů. Inkousty zaznamenáváme již ve středověkých rukopisech, kdy nejčastější byl inkoust červený a černý. Duběnky obsahují tanin, který díky výluhu, příměsi arabské gumy, zelené skalice a cukru vytvářel psací barvu.Olihně nemají vápenitou schránku jako sépie, zachovalo se pouze průsvitné „chitinové pero“. Disponují 10 nezatažitelnými rameny a v noci loví různé korýše nebo ryby, chapadla dokážou rychle vymrštit a tak chytit svou kořist. Obvykle se, podobně jako sépie, dožívají 1 roku a po páření hynou.

Číňané vynalezli tiskařský inkoust kolem roku 500 př. n. l. K tomu, z čeho byl vyroben inkoust jejich tiskárny, patřily saze, barevná hlína a rostlinná složka na pigment, gumy a lepidlo jako pojivo.

Jak vyrobit přírodní inkoust : Barviva a pigmenty se získávají buď z přírodních zdrojů – rostliny, minerály, hmyz, a nebo mohou být vyrobeny chemickou cestou. Ve vhodné nádobce smíchejte lžičku kurkumy se lžící lihu, přidejte zhruba dvě lžíce vody, promíchejte a nechte chvilku stát. Když by na to přišlo, můžete hotovou směsí rovnou malovat.

Jak vypadá sépie : Sépie obecná patří k desetiramenným hlavonožcům. Dosahuje délky až 30 cm. Má osm krátkých ramen vybavených čtyřmi řadami přísavek a dvě ramena dlouhá, která jsou zatažitelná a na kyjovitě rozšířených koncích nesou čtyři řady různě velkých přísavek. Tělo je zploštělé a kolem dokola obroubené ploutvovým lemem.

Co obsahuje inkoust

Typický tetovací inkoust obsahuje:

  • pigmenty a jiná barviva (obvykle se přidávají ve formě prášku)
  • voda,
  • konzervační látky,
  • povrchově aktivní látky: emulgátory , smáčedla , regulátory viskozity,
  • rozpouštědla,
  • pojivové látky.


Většina tiskařského inkoustu je vyrobena ze základu lněného nebo sójového oleje nebo těžkého ropného destilátu používaného jako rozpouštědlo. To se pak spojí s pigmenty a vytvoří inkoust, který je navržen tak, aby se vysušil vypařováním. Tato základna se často označuje jako lak.Inkoust je tekutá psací látka obsahující pigment (nerozpustný ve vodě), nebo barvivo (rozpustné ve vodě), na podklad se nanáší brkem, štětcem, či perem. Inkoust používají i inkoustové počítačové tiskárny.

Jak vytvořit neviditelný inkoust : Uvařte čaj – 3 nebo 4 lžíce na hrnek vody – a nechte ho několik minut louhovat. Přidejte stejné části nálevu z hřebíků a čaje. Potom vmíchejte malém množství klovatiny nebo lepidla, dokud není inkoust dostatečně tuhý, aby se jím dalo psát. Jakmile ho použijete na papír, inkoust po nějaké době zčerná.