Jelito (polsky: kaszanka; německy: Grützwurst) je masný výrobek z vepřového masa a krve. Kromě toho obsahuje kroupy nebo drobné kousky pečiva. Jelito je běžným produktem domácích zabijaček. Podobně jako u jitrnic, i zde jsou základními surovinami méně hodnotná masa – hlava, játra, bůček, kůže, plíce apod.Dají se jíst studená pečená, s brambory nebo chlebem, s hořčicí, křenem, kyselým zelím, nebo je nakrájíme na kolečka oloupeme, narovnáme na talíř, posypeme jemně nakrájenou cibulí a zakápneme zředěným octem. Jelita a jitrnice opékáme vždy pouze na sádle nebo je můžeme ohřát na pařáku.Pomocí narážečky plníme směs do střívek, které uzavřeme špejlí. Jelita "vaříme" těsně pod bodem varu při 90 °C po dobu 30 minut. Ta uvařená plavou krásně na hladině. Po uvaření je necháme vychladnout a spotřebujeme nejdéle do 3 dnů.
Jaký je rozdíl mezi Jitrnicí a Jelitem : Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.
Jak se řekne anglicky jelito
jelito
jelito s | |
---|---|
1. | ( masný výrobek ) black pudding , ( hl . AmE ) blood sausage |
2. | (expr., zhrub.) ( blb ) dunce , ( nešikovný ) gawk , muggins |
3. | (ob. expr.) ( krevní podlitina ) weal , ( AmE ) welt |
Jak se Pecou jelita : Pečená jelita jsou opravdu jednoduchý recept. Jelita nejprve na několika místech propíchneme, aby při pečení nepraskla. Pekáček vymažeme sádlem, vložíme jelita, dáme do trouby a zalijeme trochou vody. Pečeme nejprve zakrytá na 160°C asi 20 minut, pak odklopíme a zvýšíme teplotu a dopečeme dozlatova.
Když opékáte jitrnice na pánvi, stačí rozehřát pánev na střední teplotu a rozpálit na ní trochu oleje nebo sádla (tuk však nesmí být úplně horký, jen zahřátý) a na něm pak pomalu opéct jitrnice přiklopené pokličkou z obou stran do zlatohněda. Čím víc dáte tuku, tím víc zabráníte přichycení jitrnice na pánev.
Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.
Jak upéct jelito aby nepraskla
Aby jelita při pečení nepraskla a jejich obsah se nerozlil po celém pekáči, musíme je několikrát propíchnout, aby mohla pára volně odcházet, a také je pečeme pomalu, asi tak na 160 °C.Moravské jitrnice – maso z vařené hlavy, vařené kůže, syrová játra, vývar, koření. České jitrnice – lalok (lidově podbradek), bůček, játra, další vnitřnosti (plíce a slezina), bílé pečivo, vývar, koření.Rohlík připodobněte ke croissantu nebo bagetě
Ve škole vás pravděpodobně učili slovíčko roll. Zní podobně, dobře se pamatuje, ale když ho zadáte do Googlu a rozkliknete obrázky, český rohlík na vás nevykoukne. O něco lepší překlad je více opisný white bread roll.
seno
seno s | |
---|---|
1. | ( usušená tráva ) hay sušit seno make hay hledat jehlu v kupce sena look for a needle in a haystack |
2. | sena ( senoseč ) haymaking |
Jak udělat jelita aby nepraskla : 1. Aby jelita při pečení nepraskla a jejich obsah se nerozlil po celém pekáči, musíme je několikrát propíchnout, aby mohla pára volně odcházet, a také je pečeme pomalu, asi tak na 160 °C. 2. Pekáč vymastíme sádlem a vložíme na něj propíchaná jelita.
Jak dlouho smažit jelito : Jak dlouho a na jakou teplotu péct či smažit jelito v horkovzdušné fritéze Nám se nejvíce osvědčila kombinace teploty 170 °C a času 10 minut. Takhle je za nás jelito nejlepší… Za takovou dobu se jelito uvnitř dokonale propeče a na vrchu bude mít krásně křupavou kůrku.
Jak Smazit jelito
Na cibulku vymačkáme jelito (prejt) ze střívka, rozmačkáme vidličkou a necháme dobře prohřát. Pak přidáme rozšlehaná vejce, která necháme za stálého míchání srazit. Směs ochutíme solí, pepřem, česnekem a majoránkou dle chuti a podáváme. Podávat můžeme smaženici s chlebem nebo natřenou na chlebu.
Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.Jitrnice upečená v troubě
Riziko popraskání jitrnic snížíte i tak, že je místo na pánev uložíte do trouby předehřáté na teplotu 160 – 170 °C. Jitrnice můžete předem rovněž obalit v mouce, další možností je předem je krátce ponořit do vroucí vody, osušit utěrkou a teprve pak dát do pekáčku.
Jak dlouho vydrží jelito v lednici : Jak dlouho vydrží jitrnice v lednici
Domácí jitrnice konzumujeme co nejdříve. V sáčku v chladničce nám vydrží maximálně 2 dny, poté je můžeme tepelně zpracovat a prodloužit jim tak životnost o 1-2 dny.