Biosféra (též živý obal Země) je část planety Země, kde se (byť i jen sporadicky a nepravidelně) vyskytují nějaké formy života.litosféra, pedosféra, hydrosféra, biosféra, atmosféra.V matematice se slovem sféra označuje obvykle kulová plocha, tedy plocha tvořící povrch koule. Sféra je definována jako množina všech bodů, které se nacházejí ve vzdálenosti r (poloměr) od bodu S (střed). Sféra dimenze n se někdy značí n-sféra. Perspektivní projekce kulové sféry (z nadhledu).
Co obsahuje biosféra : Zahrnuje část atmosféry (přibližně do výšky 18 km v oblasti tropů a 10 km v polárních oblastech), prakticky celou hydrosféru a povrch litosféry (do desítek metrů pod povrchem půdy, v případě výskytu jeskyní obývaných živými organismy až do hloubky několika kilometrů).
Kde je Země zploštělá
Země je na pólech zploštělá, protože se točí příliš rychle. Tento účinek má odstředivá síla a také měsíc, jehož síla se projevuje nejen při přílivu a odlivu, ale má určitý vliv i na tvar Země.
Co je 6378 : Poloměr Země pro WGS 1984 je 6378,1 km, což je i nejčastěji udávaný poloměr Země obecně. Pro výpočty v geografii se pro malé prostory používá referenční koule s jedním poloměrem 6371,1 km.
Na jaře slaví svátek planeta Země, a to Dnem Země, který letos vychází na pondělí 22. dubna. Každý rok se koná řada zábavných i vzdělávacích programů, které upozorňují na ekologické hrozby, učí třídit a recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k přírodě.
Povrch celé planety měří 510 mil. km čtverečních, povrch souše 149 a vodní povrch 361 mil. km čtverečních. Obvod Země činí 40 075 km a poloměr Země je 6378 km.
Jaké jsou sféry
Fyzicko-geografickou sféru (též fyzickogeografické prostředí nebo přírodní prostředí) představuje příroda jako taková, všechny sféry – litosféra, atmosféra, biosféra, hydrosféra, kryosféra a pedosféra, zatímco humánně-geografickou sféru představuje člověk s produkty svojí činnosti (například zástavba, těžba a podobně).Biosféra vznikla asi před 3,5 – 4 miliardami let a její součástí jsou také mikroorganizmy, rostlinstvo a živočišstvo. Základním procesem ve vývoji biosféry je vlastně přetváření anorganické hmoty pomocí sluneční energie na hmotu organickou.Biosféra neboli ( živý obal Země ) je část planety Země, kde se vyskytují nějaké formy života ( živé organismy a jejich prostředí ).
Na jaře slaví svátek planeta Země, a to Dnem Země, který letos vychází na pondělí 22. dubna. Každý rok se koná řada zábavných i vzdělávacích programů, které upozorňují na ekologické hrozby, učí třídit a recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k přírodě.
Kolik procent souše je na Zemi : Povrch celé planety měří 510 mil. km čtverečních, povrch souše 149 a vodní povrch 361 mil. km čtverečních. Obvod Země činí 40 075 km a poloměr Země je 6378 km.
Proč se značí poloměr r : Označení poloměru kruhu kružnice písmenem r je odvozeno od slova rádius (poloměr). Dva body A, B na kružnici k nazveme protější, pokud úsečka AB prochází středem kružnice k. Úsečka spojující protější body kružni- ce se nazývá průměr kružnice.
Kdo vytvoril Den Země
Historie Dne Země začala v roce 1969, kdy mírový aktivista John McConnell navrhl na konferenci UNESCO v San Franciscu, aby byl stanoven den, který bude věnován Zemi a konceptu míru a jako datum navrhl 21. březen, jako den, kdy je stejná délka dne i noci jak na severní, tak na jižní polokouli.
22. dubna slaví celý svět už od roku 1970 Den Země. Je to den, kdy bychom se měli zaměřit na ekologii, tedy na ochranu životního prostředí, abychom měli kde žít i v budoucnosti.Krajinnou sféru dělíme na fyzickogeografickou sféru a socioekonomickou sféru. Fyzickogeografická sféra představuje přírodní prostředí povrchu planety. Dokud nebyl na Zemi člověk, představovala celou krajinnou sféru. Celá tato učebnice se bude věnovat právě fyzickogeografické sféře.
Čím se zabývá biosféra : Biosféra. Potravní řetězec popisuje potravní vztahy mezi druhy v ekosystému, tj. které druhy požírají které. Jinými slovy ukazuje, jak se v rámci ekosystému přesunuje biologický materiál a energie z jednoho druhu na druhý.