Co je to čitatel a jmenovatel?
Čitatel je jedna ze dvou částí zlomku, přičemž druhou částí zlomku je jmenovatel. Čitatel se ve zlomku nachází nad zlomkovou čárou, jmenovatel pod zlomkovou čárou. Čitatel by měl být vždy celé číslo.Každý zápis zlomku je založen na části celku (například polovina jako 1⁄2, tři čtvrtiny jako 3⁄4, dvě třetiny jako 2⁄3). označujeme jako jmenovatel (pod zlomkovou čárou). Aby měl zlomek smysl, nesmí být jmenovatel roven nule (v oboru reálných čísel nelze dělit nulou).Chceš-li převést desetinné číslo na zlomek, umístíš nad jeho hodnotu desetinné číslo. Například v 0,6 je šestka v místě desetin, takže jsme umístili 6 nad 10, a vytvořili tak odpovídající zlomek 6/10.

Jak se sčítají a odčítají zlomky : Sčítání zlomků se stejným jmenovatelem

Pokud mají sčítané zlomky stejného jmenovatele, stačí prostě sečíst čitatele. Jmenovatele necháme stejného, tedy a c + b c = a + b c \frac{a}{c}+\frac{b}{c}=\frac{a+b}{c} ca+cb=ca+b.

Kde je čitatel a jmenovatel

Zlomky zapisujeme ve tvaru ba, kde a se nazývá čitatel a b jmenovatel. Aby měl zlomek smysl, nesmí být jmenovatel nula. Význam zlomku odpovídá dělení.

Co to je činitel : Symbol násobení je · nebo ×, vstupní hodnoty se nazývají činitelé, výsledek násobení součin. Opakovaným násobením získáváme umocňování. Například 3 · 4 se čte „tři krát čtyři“ a je násobení činitelů 3 a 4, jejich součin je 12: 3 · 4 = 12.

Několik dalších příkladů:

polovina 0,5 1/2
čtvrtina 0.25 1/4
tři čtvrtiny 0.75 3/4
osmina 0.125 1/8
pětina 0.2 1/5


1 2/3 (jedna a dvě třetiny). Desetinná čísla se píší s desetinnou tečkou . nebo čárkou , a automaticky se převedou na zlomky – napr.

Kolik je 0 4 ve zlomku

Převod zlomku na desetinné číslo

Zlomku 2 tedy odpovídá desetinné číslo 0,4
5

Jmenovatel je jedna ze dvou částí zlomku. Druhou částí zlomku je čitatel. Označení jmenovatel je odvozeno od toho, že pojmenovává zlomek. Čitatel se ve zlomku nachází nad zlomkovou čárou, jmenovatel pod zlomkovou čárou.Dělení dvou zlomků je to samé jako násobení prvního zlomku převrácenou hodnotou toho druhého. V prvním kroku si přepíšeme druhý zlomek na jeho převrácený tvar (jen přehodíme čitatel a jmenovatel). Poté vynásobíme oba čitatele spolu a oba jmenovatele spolu. A nyní již máme výsledek.

Násobení je vedle sčítání jedna ze základních početních operací v aritmetice. Symbol násobení je · nebo ×, vstupní hodnoty se nazývají činitelé, výsledek násobení součin.

Co je to záměna činitelů : Co je to možnost záměny činitelů při násobení Možnost záměny činitelů znamená, že při násobení nezáleží na pořadí činitelů. Matematici tomuto pravidlu říkají zákon komutativní.

Kolik je 0 5 ve zlomku : Několik dalších příkladů:

polovina 0,5 1/2
čtvrtina 0.25 1/4
tři čtvrtiny 0.75 3/4
osmina 0.125 1/8
pětina 0.2 1/5

Kolik je 75% na zlomek

zlomkem: 43, procenty: 75 %, desetinným číslem: 0,75.

Převod zlomku na desetinné číslo

Význam zlomku je prostě podíl čitatele a jmenovatele. Zlomek tedy vyjádříme jako desetinné číslo prostě tak, že podělíme čitatele jmenovatelem (může se hodit postup pro „dělení pod sebou“). Příklady: 3 4 = 3 : 4 = 0 , 75 \frac{3}{4} = 3:4 = 0{,}75 43=3:4=0,75.Dělení dvou zlomků je to samé jako násobení prvního zlomku převrácenou hodnotou toho druhého. V prvním kroku si přepíšeme druhý zlomek na jeho převrácený tvar (jen přehodíme čitatel a jmenovatel). Poté vynásobíme oba čitatele spolu a oba jmenovatele spolu. A nyní již máme výsledek.

Co je to menšitel : Čísla, která sčítáme, se nazývají sčítanci. Výsledek sčítání se nazývá součet. Číslo, od kterého odečítáme, se nazývá menšenec. Číslo, které odečítáme se nazývá menšitel.