Individualizovaná výuka probíhá stejně jako hromadná nejčastěji ve třídách. Odlišuje se však tím, že vyučující látku nevysvětluje. Žáci pracují samostatně nebo ve skupinách. Učitel má roli pomocníka a rádce.Domácí vzdělávání je většinou mezi rodiči rozšířené, do jisté míry nepřesné označení individuálního vzdělávání definovaného školským zákonem. Definovat si jej můžeme také jako plnění povinné školní docházky na 1. a 2. stupni základní školy bez pravidelného denního docházení žáka do základní školy.K přestupu do domácího vzdělávání musíte řediteli základní školy dodat písemnou žádost s těmito přílohami:
- popis vzdělávacího zázemí
- doklad o dosaženém vzdělání vzdělavatele (rodič nebo kdokoliv jiný, s kým se domluvíte).
- doporučení z pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálně pedagogického centra (SPC)
Jaké uvést důvody pro individuální vzdělávání : Možnými důvody mohou být např.:
- • větší efektivita vzdělávání díky individuálnímu přístupu,
- • velká časová flexibilita a možnost rodiče trávit čas se svým dítětem.
- • možnost propojení výuky s reálným praktickým životem,
- • nutnost speciálního přístupu vzhledem k osobnostnímu nastavení,
Co to je individuální výuka
Individuální výukou se míní taková výuka, kdy se jednomu žákovi věnuje jen jeden lektor.
Co znamená individualizace výuky : Definice z pedagogického slovníku ale říká: Individuali- zace je způsob diferenciace výuky, při níž se zachová- vají heterogenní třídy dětí jako základní sociální jednotka a provádí se diferenciace vnitřní, obsahová i metodická, respektující individuální zvláštnosti dětí (Průcha, Walte- rová, Mareš 1995).
Děti se během domácí výuky učí stejné učivo jako jejich spolužáci ve škole. To znamená, že domácí vzdělávání musí být v souladu s rámcovým vzdělávacím programem a školním vzdělávacím programem konkrétní školy. Aby žák získal hodnocení, každé pololetí jej čekají zkoušky, během kterých obhájí své znalosti.
Individuální studijní plán je taková forma denního studia, která umožňuje žákovi školy zvládnout obsah a rozsah učiva stanoveného školním vzdělávacím programem při absolvování nižšího počtu vyučovacích hodin, aniž by byla ohrožena klasifikace tohoto studenta.
Co když nechci chodit do školy
V takovém případě je nejlepší variantou vyhledat odbornou pomoc v podobě dětského psychologa nebo pedagogicko-psychologické poradny. Psycholog nejlépe posoudí stav vašeho dítěte, zjistí nakolik je vážný a co k němu skutečně vedlo.Děti se během domácí výuky učí stejné učivo jako jejich spolužáci ve škole. To znamená, že domácí vzdělávání musí být v souladu s rámcovým vzdělávacím programem a školním vzdělávacím programem konkrétní školy. Aby žák získal hodnocení, každé pololetí jej čekají zkoušky, během kterých obhájí své znalosti.Individuální důvody u lidí
V praxi může být takovým důvodem třeba myšlenka, biologický instinkt, praktická osobní zkušenost, individuální znalost, subjektivní dojem, individuální vjem, nějaká objektivní událost nebo cizí čin apod.
Zahrnuje informace o cílech vzdělávání žáka, výčet předmětů, jejichž výuka je podle něj realizována, časové a obsahové rozvržení učiva a úpravu obsahu a výstupů vzdělávání, volbu pedagogických postupů, způsob zadávání a plnění úkolů, způsob ověřování vědomostí a dovedností a hodnocení žáka.
Co to znamená individuální přístup : Individuální přístup umožňuje respektovat jedinečné vlastnosti a potřeby každého žáka a přizpůsobit jim především tempo učení, uspořádání obsahu a organizaci učební činnosti, včetně rozvržení času.
Co je to individuace : Individuace (z lat. individuus nedělitelný) je psychologický pojem, který označuje vyčleňování jedince v rámci společnosti, tedy získávání vlastních individuálních charakteristik. Opakem je deindividuace (česky odosobňování), tedy ztrácení vlastních individuálních charakteristik a přebírání charakteristik celé skupiny.
Kolik děti je na domácím vzdělávání
Ve školním roce 2019/2020, tedy před příchodem pandemie do Česka, se u nás podle údajů ČSÚ individuálně vzdělávalo 3 874 dětí. V loňském školním roce, 2022/2023, kdy již protipandemická opatření pominula, to pak bylo 6 309 dětí.
Není stanovena žádná specializace, žádné pedagogické minimum, žádné psychologické testy rodiče. Pouze středoškolské vzdělání ukončené maturitou. Žádné jiné podmínky ohledně vzdělávající osoby stanoveny nejsou. Podobně nejsou blíže specifikovány „vyhovující materiální podmínky“.Odvozeno z latinského individualis, tvaru přídavného jména individuus — „nedělitelný“, vzniklého spojením předpony in- — „ne-, opak“ a dividuus „dělitelný“, jež vyšlo ze slovesa dividere — „dělit, rozdělit“, obsahujícího předponu dis- „od sebe“ a sloveso videre „oddělit“.
Jak ziskat individualni plán : Individuální vzdělávací plán Vám může (ale také nemusí) povolit ředitel školy. Vy však k tomu musíte mít patřičné uznatelné důvody. Doporučujeme nejdříve konzultovat s ředitelem školy, případně třídním učitelem nebo výchovným poradcem. Za zpracování individuálního vzdělávacího plánu odpovídá ředitel školy.