Předávkování vitamínem A
Při dlouhodobém užívání vysokých dávek může dojít k chronické intoxikaci s následujícími příznaky: bolesti kostí a kloubů, padání vlasů, zvracení, oranžově-žluté zbarvení kůže okolo nosu, rtů, rukou a nohou, zvýšená lomivost nehtů.Hypovitaminóza je chorobný stav způsobený částečným nedostatkem určitého vitamínu. Jedná se o lehčí formu avitaminózy. V Česku se nejčastěji vyskytuje u lidí s nedostatečným stravováním (např. s poruchou příjmu potravy), alkoholiků a lidí s onemocněním trávicího ústrojí (malabsorpce).Jak poznám předávkování Příznaky předávkování vitamíny se mohou lišit v závislosti na konkrétním vitamínu, ale obecně zahrnují nevolnost, zvracení, únava, bolesti hlavy, a dokonce i problémy s játry. Pokud máte podezření na předávkování, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Co dělat při předávkování vitaminem D : Hypervitaminóza (předávkování nebo otrava vitamíny) je onemocnění způsobené přílišným množstvím vitamínů nahromaděných v organismu. Týká se především vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K), které jsou ukládány v játrech a tělesném tuku a jejichž dlouhodobá nadměrná koncentrace může způsobit např. toxicitu jater.
Co způsobuje nadbytek vitamínů E
Pokud byste zkonzumovali dávku vyšší než tři gramy, může se dostavit nevolnost, průjem, únava a svalová slabost. Celkově je ale vitamín E málo toxický. Dlouhodobé užívání vysokých dávek však může vést ke zhoršenému vstřebávání vitamínu K a tím ke snížení krevní srážlivosti.
Co způsobuje nadbytek vitamínů a : Dlouhodobě nadměrný příjem vitaminu A může způsobit nejen akutní potíže, jako jsou např. bolesti hlavy, ale i chronická onemocnění, jako jsou změny na kůži a v kosterním systému, dále pak zvětšení jater, žloutenku až cirhózu.
Hypervitaminózy jsou způsobovány především nadbytečným příjmem vitaminů rozpustných v tucích (zvláště pak vitaminu A a vitaminu D), protože ty jsou v těle skladovány déle než vitaminy rozpustné ve vodě. Viz také hyper-, hypovitaminóza, avitaminóza.
Nejčastějšími příznaky nedostatku jednoho nebo i více vitaminů a důležitých minerálů bývá celková únava, ochablost a snížená obranyschopnost organismu. Dalšími mohou být například krvácení dásní, praskání koutků úst, třepení a lámání nehtů, zvýšené padání vlasů, zhoršení stavu pleti a tak podobně.
Které vitamíny se nesmí užívat spolu
Které vitamíny nekombinovat
- Vitamíny A, D, E a K.
- Vitamín E a K.
- Železo a vápník.
- Vápník a hořčík.
- Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
- Zinek a měď
- Vitamín D3 a vitamín K2.
- Vitamíny skupiny B.
v dávce nad 400 mg/kg tělesné hmotnosti může způsobit závažnou intoxikaci: mohou vzniknout poruchy CNS (bolesti hlavy, závratě, nystagmus, křeče), které se mohou vystupňovat až k bezvědomí. Dále se mohou objevit bolesti břicha, nevolnost, zvracení. V závažných případech může dojít k hypotenzi, zástavě dechu a cyanóze.Nedostatek/nadbytek vitaminu B
Nadbytek vitaminu B3 může způsobit záchvatovité zarudnutí kůže obličeje a rukou (tzv. „flush“). Mezi další příznaky vysokého množství niacinu se řadí zažívací potíže, intolerance glukózy a poškození oční čočky (viz článek Oko: struktura a funkce).
Když je vitamínu E příliš
Pokud byste zkonzumovali dávku vyšší než tři gramy, může se dostavit nevolnost, průjem, únava a svalová slabost. Celkově je ale vitamín E málo toxický. Dlouhodobé užívání vysokých dávek však může vést ke zhoršenému vstřebávání vitamínu K a tím ke snížení krevní srážlivosti.
Jak se projeví předávkování vitamínem C : Pozor na předávkování vitamínem C!
Při konzumaci větší než 2000 mg vitamínu C denně může většina lidí začít pociťovat příznaky předávkování (průjem, bolesti hlavy, křeče, zvracení ). Dávky převyšující 3000-4000 mg vitamínu C denně již tělo nedokáže efektivně vyloučit a mohou vznikat ledvinové kameny.
Jak zjistit co mi chybí v těle : Nejlepší možnost, jak zjistit, které vitamíny tělu chybí, jsou krevní testy. Hned po krevních testech je druhou nejlepší možností dotazník Mujvit. Dotazník je sestavený našimi specialisty a funguje podobně, jako když byste přišli do nutriční poradny.
Které suplementy nekombinovat
Na druhou stranu se nedoporučuje kombinovat takové vitaminy a minerály, jako jsou např.:
- zinek a vápník.
- vápník a hořčík.
- zinek a hořčík.
- vláknina a vitamíny.
POZOR! Vitamín K by neměli bez vědomí lékaře užívat pacienti, kteří jsou léčeni léky ovlivňující srážlivost krve (především warfarin).Projevy intoxikace z jídla
Pokud bylo jídlo kontaminované bakteriálními toxiny, nenechají na sebe projevy dlouho čekat. Už za několik málo hodin se ohlásí nevolnost, zvracení, vodnatý průjem spolu s bolestmi břicha. Naštěstí tyto akutní potíže nemívají dlouhé trvání a po 1-2 dnech ustupují.
Co dělat když se člověk Předávkuje : Zkuste na toho člověka promluvit, navrhnout přestávku (jít si popovídat, požádat ho, aby s něčím pomohl) – na základě jeho reakce se můžete rozhodnout, jak postupovat dál. Pokud plánujete zasáhnout, můžete požádat o pomoc někoho, kdo je poblíž a komu věříte, že se pokusí být objektivní a laskavý.