Doporučuji především používat brusný kotouč na větší průměry např. od pr. 8,0 mm- 19,0 mm. Pro malé průměry od 2,5 do 8,0 mm doporučuji používat brusný diamantový kotouč s velikostí zrna 180.Zrna v brusných kotoučích mohou být z různých materiálů. Právě typ zrna je to, co určuje tvrdost brusného kotouče a způsob jeho použití. Nejčastější jsou korund, zirkonkorund a karbid křemíku.Standardním parametrem řezného kotouče je jeho tloušťka. Čím slabší kotouč, tím přesnější a slabší řez s menším množstvím odpadu. Zároveň životnost takového kotouče je nižší, než u kotouče tlustšího. Slabší kotouče jsou určené pro řezání měkčího materiálu (hliník, slabostěnné železo, apod.).
Jak správně nasadit řezný kotouč na Flexu : u každé elektrické pily nebo úhlové brusky je uveden směr otáčení kotouče. Směr šipky vyznačené na kotouči se musí shodovat se směrem otáčení na stroji. V případě, že se kotouč do pily/flexy vloží obráceně (proti směru) nebude řezat nebo bude řez špatný a kotouč se chová jako vadný.
Jaký brusný kotouč na soustružnické nože
nabízíme "zelené" kotouče s označení 49C (C) na tvrdokov, u brusiva platí čím tvrdší materiál tím měkčí musí být brusný kotouč. SK plátky na soustružnickém noži jsou tvrdé (tvrdokov) a proto je potřeba používat zelené kotouče z karbidu křemíku, který je měkký.
Na co jsou HSS vrtáky : Vrták tohoto tvaru je vhodný pro obrábění tvrdých, křehkých, houževnatých materiálů s krátkými třískami, jako je ocel, tvrdý plast, plexisklo nebo kompozitní materiály.
Broušení je technologie obrábění, při níž se materiál ubírá tvrdým brusivem (práškem, kotoučem ap.) s množstvím nepravidelných a nahodile orientovaných břitů. Ruční broušení patří mezi nejstarší způsoby obrábění, strojové broušení se používá k obrábění kovů, keramiky, skla, ale také dřeva a umělých hmot.
Tvrdost je nejčastěji definována jako mechanická vlastnost vyjadřující odpor materiálu proti vnikání geometricky definovaného vnikacího tělesa (indentoru) při dané teplotě.
Jaký kotouč na řezání dřeva
Na podélné řezání měkkého i tvrdého dřeva se hodí pilové kotouče pro podélné řezání, které jsou dobrou volbou i pro vícelisté rozmítací stroje. Upínací otvory pilových kotoučů upravíme podle vašich potřeb. Do náročnějších podmínek jsou vhodné popouštěné pilové kotouče.Když je řetěz ostrý, vznikají při řezání obvykle větší štěpky pilin. Když se řetěz otupí, piliny se změní spíše na prášek. Když místo třísek vidíte spíš pilový prach , znamená to, že řetěz je velmi tupý a měli byste okamžitě přestat pilu používat a nechat řetěz nabrousit.Na broušení řetězových pil se hodí brusné kotouče TYROLIT z našeho e-shopu. Z různých variant a rozměrů vám doporučujeme jen ty nejlepší. Vyberte si: Kotouč T1 108×3,2×23 98A97A80K9V40 G94078 TYROLIT.
Řezání tvrdých stavebních materiálů jako jsou asfalt, beton nebo obklady a dlažby vyžaduje použití diamantového kotouče.
Jak vybrat správný brusný kotouč : Kotouč s hrubší zrnitostí volíme, pokud potřebujeme větší úběr materiálu nebo brousit materiál se sklonem k mazlavosti. Měkký kotouč je vhodný v případě, že je obrušovaný materiál citlivý na teplotní změny nebo když brousíte tvrdý materiál a když obrobek brousíte čelem kotouče.
Jaký je rozdíl mezi SDS a SDS Plus : Co znamená zkratka SDS Special Direct System je speciální systém upínaní vrtacích a sekacích nástrojů v pneumatických kladivech, který vyvinula německá firma Robert Bosch. SDS plus je jedna z variant systému SDS a je určen pro nižší váhové kategorie vrtáků, kde stopka nástrojů má průměr 10 mm.
Jaké vrtáky jsou nejlepší
Lesklé vrtáky HSS-G
Jsou přesnější i tvrdší, než vrtáky černé a zůstávají i déle ostré. Díky přesnému vybroušení lesklé vrtáky umožňují vrtat rychleji, popřípadě s nižší přítlačnou silou. Pokud vrtáte často, pak se vám vyplatí, jsou vhodné i pro profesionální každodenní používání.
Kotouč nevyjímáme ze stroje a brousíme ho přímo na hřídeli. Pilu zaklínujte pomocí dvou dřevěných klínků tak, aby se neprotáčela a nechvěla se. První zub si označte a postupně naostřete všechny zuby kotoučové pily. Vždy ostřete stejným počtem tahů.Broušení nožů pomocí ocílky
- Ocílku uchopte do své nedominantní ruky, špička by měla být výše než rukojeť.
- Nůž pevně uchopte do dominantní ruky.
- Vůči ocílce držte nůž přibližně v úhlu 20 stupňů.
- Při broušení se držte dolní poloviny ocílky.
- Každou stranu nože přejeďte šestkrát až osmkrát vždy tahem rukojeti k sobě.
Co je Rockwell : Rockwellova stupnice je číselná, s hodnotami obvykle označenými jako HRC (Rockwell C), což je nejběžnější stupnice pro oceli používané v nožířství. V této stupnici se měří tvrdost oceli v rozmezí 20 až 70 HRC. Vyšší hodnota znamená tvrdší ocel.