DOLNÍ TOK = část řeky, v níž má voda pomalé a klidné tempo, koryto je široké (tvar písmene U) ÚSTÍ = místo, kde se řeka vlévá do jiné řeky, do vodní nádrže, do moře nebo do oceánu.Počátek vodního toku je označován jako pramen, konec vodního toku jako ústí, což je místo, kde se řeka vlévá do řeky vyššího řádu, jezera nebo moře. Pramenem (počátkem) vodního toku může být vývěr podzemní vody, výtok z ledovců, bažin a močálů nebo soutok dvou a více toků nižšího řádu.bystřina – vodní to s proměnlivým sklonem dna, potok – obecné označení menšího vodního toku s vyrovnanějším a menším sklonem dna, řeka – vodní tok o větší délce, rozsáhlejším povodí a větším množství protékající vody, veletok – řeky dlouhé nejméně 500 km s povodím minimálně 100 000 km2.
Jak začíná řeka : Počátek vodního toku se nazývá pramen či prameniště. Voda ve vodních tocích pochází z tajícího sněhu, dešťových srážek a z vody, která se vsákla do Země a na povrch znovu vyvěrá v místě nazývaném pramen. Některé řeky pramen nemají a začínají v jezerech, bažinách nebo tajícím ledovci.
Co je to horní a dolní tok
Toky řek se od pramene až po ústí rozdělují podle čistoty vody a charakteru toku do několika pásem. Ta jsou pojmenována podle typických ryb, které v nich žijí. Na horních tocích je to pstruhové a lipa- nové pásmo, v dolních tocích, kde již voda teče pomaleji, je pásmo parmové a cejnové.
Co to je přítok : Přítok je tok nižšího řádu, zpravidla řeka nebo potok, jenž se vlévá do toku vyššího řádu. Obvykle se vyznačuje menší délkou, vodností, plochou povodí a také odlišným směrem říčního údolí. Rozlišují se přítoky různých řádů, podle toho, zda se vlévají do hlavní řeky I. řádu nebo do jejich přítoků.
Povodí je území, ze kterého veškerý povrchový odtok odtéká sítí vodních toků k určitému místu vodního toku (obvykle soutok s jiným vodním tokem nebo vyústění vodního toku do jiného vodního útvaru). Povodí je ohraničeno rozvodnicí, kterou je myšlená hranice geomorfologického rozhraní mezi sousedními povodími.
Tok řeky dělíme na tři části: – horní tok (vznik valounů), – střední tok (přenos drobného materiálu), – dolní tok (usazování, vznik říčních ná- nosů). Delta je náplavová rovina při ústí řek, která má tvar trojúhelníku.
Co je to vodní tok
Podle § 43 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách (vodního zákona) jsou vodní toky definovány jako „povrchové vody tekoucí vlastním spádem v korytě trvale nebo po převažující část roku, a to včetně vod v nich uměle vzdutých.Tok (též toková veličina) je v systémové dynamice jedna ze dvou zobecněných výkonových veličin: Platí totiž, že tok * úsilí = energetický výkon , tedy energie za sekundu. Pro některé druhy výkonu se výkonové veličiny hledají obtížně, pokud daná forma výkonu nemá totální diferenciál.a) Spád řeky
Podle spádu dělíme tok na horní (převážně erozní činnost), střední a dále dolní, kde sedimentuje materiál přinášený z hor a středního toku. Ovšem i na středním a dolním toku mohou být tzv. zlomy, kde se spád výrazně zvýší (Stvořidla, pod Krhanicemi).
Potok je přirozený vodní tok. Mívá menší délku, rozlohu povodí a průtok než říčka nebo řeka. Obvykle teče stále a plynule, ale může se stát, že v letních měsících vysychá. Místo, kde potok vyvěrá na povrch, se nazývá pramen.
Kolik máme povodí : Povodí v Česku jsou tři, protože Česká republika se svou složitou geologickou stavbou představuje prakticky střechu Evropy a je významnou pramennou oblastí kontinentu.
Co je to tok ptáci : Spočívá ve shluku samců na jednom místě (označovaném jako lekoviště či aréna, u ptáků známé jako tokaniště), kde samci předvádí své zásnubní pózy a rituály, při nichž si samice vybírají svého budoucího partnera. Lekový systém lze nalézt u řady druhů ptáků, hmyzu a savců.
Co se děje na horním toku řeky
Na horním toku teče řeka po strmých sva- zích horského údolí. Je velmi prudká. Voda má velkou sílu hýbat i velkými kameny, které obrušuje a odnáší (vznikají valouny). Vzniklé valouny se při přenosu drobí.
Povodí v Česku jsou tři, protože Česká republika se svou složitou geologickou stavbou představuje prakticky střechu Evropy a je významnou pramennou oblastí kontinentu.Potrava u nás přezimujících opeřenců je převážně rostlinná a tvoří ji různá semena, bobule a jiné plody. Většina ptáků běžně navštěvujících krmítka nejlépe přijímá slunečnicová semena. Vrabci nebo hrdličky uvítají na krmítku také obilná zrna jako oves, proso a pšenici.
Proč Nekrmit ptáky v létě : Přikrmování během teplého období roku spíše škodí. Ptáci si zvyknou na pravidelný přísun potravy a změní návyky umožňující jim přežít v přírodě. Výsledky některých studií například naznačují, že přikrmovaní ptáci omezují ranní zpěv, opožďují se a někdy zpěv zcela vynechají.