Co je to hormon TSH?
TSH zvýšené nad 3,8-4,1 mIU/l svědčí v naprosté většině případů pro subklinickou či plně rozvinutou hypotyreózu (sníženou funkci štítné žlázy). V některých případech je vhodné doplnit i vyšetření sérové koncentrace vlastního hormonu štítné žlázy (volného tyroxinu FT4) a vzácně vyšetřujeme i volný trijodtyroninu (FT3).Krevní testy

Hodnoty TSH (mlU/L) diagnostická výpověď
do 0,1 hyperthyreóza se suprimovanou regulační osou hypofýza-štítná žláza
0,1–0,3 spodní hraniční hodnota hyperthyreózy
0,3–3,5 euthyreoidní rozmezí
3,5 – 10 hraniční hodnota hypothyreózy, poruchy využití jódu

Mezi typické příznaky patří zimomřivost a studené končetiny, zpomalený metabolismus, přibývání na váze a snadnější ukládání tuku. Kromě toho je také častá chronická zácpa, únava a nedostatek energie, nízký krevní tlak, oteklá tvář a zvětšení štítné žlázy (struma).

Co může způsobit neléčená štítná žláza : Možné komplikace. Pokud hypotyreóza zůstane neléčena, může vést k řadě zdravotních komplikací: Struma: Chronická stimulace štítné žlázy produkovat více hormonů může způsobit zvětšení žlázy, což se nazývá struma. Srdce: Hypotyreóza může vést k zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a srdečního selhání.

Co ovlivnuje hormon TSH

Nejedná se o hormon štítné žlázy, ale o hormon regulující funkci štítné žlázy. Je tvořen v podvěsku mozkovém neboli hypofýze. Hormon TSH stimuluje štítnou žlázu k činnosti. Při nedostatečné funkci štítné žlázy jeho hladina stoupá, při zvýšené funkci štítné žlázy naopak klesá.

Co nejíst při zvýšené funkci štítné žlázy : Celkový vliv výživy na správnou funkci štítné žlázy není omezený jen na zařazení a vynechání určitých potravin, ale týká se výživy jako celku. Z výživy by měly zmizet smažené pokrmy, nadmíra pečiva a polotovarů, tučné maso a plesnivé sýry, nadmíra kofeinových nápojů a nekvalitních masných výrobků.

Pokud je hladiná nízká, hormonů je nadbytek a potlačují naopak tvorbu TSH. Někdy však může být nízká hladina TSH i při snížené hladině hormonů štítné žlázy, a to tehdy, když je porucha na úrovni mozkových center.

Nejčastější příčinou snížené funkce štítné žlázy bývá autoimunitní onemocnění, při němž vlastní imunitní systém napadá tkáň štítné žlázy a vyvolává její chronický zánět (Hashimotova nemoc).

Co snižuje funkci štítné žlázy

Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.Nedostatek hormonů štítné žlázy působí přesně opačné problémy než jejich nadbytek. Patří sem únava, poruchy nálady, zimomřivost, suchá a chladná kůže. Dále bývají otoky, zácpa, přibírání na váze a poruchy menstruačního cyklu. Odstranění celé štítné žlázy není žádná katastrofa.Hormony štítné žlázy ovlivňují metabolismus živin (tuků, bílkovin a cukrů), zvyšují spotřebu kyslíku, ovlivňují termoregulaci a jsou důležité pro správnou funkci orgánů a tkání. V těhotenství a několik prvních let po narození jsou důležité pro správný vývoj mozku dítěte.

V případě snížené funkce štítné žlázy omezte košťálovou zeleninu, stejně jako třeba sóju. Jídelníček snížené funkce štítné žlázy by měl být především plný jódu, ideální jsou mořské plody a ryby, nezapomeňte na jodidovanou sůl.

Co se nesmí jíst při štítné žláze : Nevhodná jsou tučná těsta, tučné krémy, smažené pokrmy, různé solené pochoutky… Zásadní je samozřejmě dostatek ovoce a zeleniny (včetně luštěnin), upřednostňování celozrnného pečiva. Vláknina obsažená v ovoci, zelenině, celozrnném pečivu napomáhá snižovat vstřebávání cholesterolu ze střeva.

Co zpusobuje nedostatek hormonů štítné žlázy : Nejčastější příčinou snížené funkce štítné žlázy bývá autoimunitní onemocnění, při němž vlastní imunitní systém napadá tkáň štítné žlázy a vyvolává její chronický zánět (Hashimotova nemoc).

Jak zrychlit funkci štítné žlázy

K rozvoji snížené i zvýšené činnosti štítné žlázy může vést i nedostatek zinku, který způsobuje nerovnováhu v aktivitě hormonů štítné žlázy. Předejít tomu pomohou potraviny bohaté na zinek: mořské plody a ryby, vepřové a kuřecí maso, špenát, hořká čokoláda, ořechy a semena.

Jestliže trpíte sníženou funkcí štítné žlázy, tedy hypofunkcí štítné žlázy, určitě vynechte potraviny, které nejsou čerstvé, a naopak jsou třeba vysoce průmyslově zpracované. Ideální jsou například ryby, ale raději než uzené nebo jinak upravené, volte ryby čerstvě přírodně připravené.Jezte potraviny bohaté na jód

Právě jód je klíčový při tvorbě hormonů štítné žlázy. Proto je vhodné jíst dostatek mořských plodů, ryb a řas. Můžete také používat o jód obohacenou sůl.

Co způsobuje problémy se štítnou žlázou : Problematické stavy. Poruchy štítné žlázy mohou mít různé příčiny, včetně autoimunitních onemocnění, zánětu štítné žlázy, nedostatku jódu nebo genetických faktorů. Hypotyreóza, stav, při kterém štítná žláza produkuje nedostatek hormonů, může vést k únavě, přibírání na váze a depresi.