Fén či vysoušeč vlasů je malý domácí elektrospotřebič, jenž slouží k vysoušení vlasů.Fén trvá několik hodin až dní. Vyskytuje se v Alpách, Karpatech, na Krymu, Kavkazu, v polské straně Tater, na východních svazích Skalnatých hor, v menším měřítku v závětří Šumavy (dochází k oteplení jen o 2 až 4 °C). Fén negativně působí na fyzický i psychický stav lidí i zvířat.Fén (též föhn) je vítr vanoucí z jihu přes Alpy. Na návětrné (jižní) straně pohoří stoupá a ochlazuje se a tím dojde k vypadávání srážek. Na severní straně klesá a adiabaticky se otepluje s rostoucím tlakem.
Jak funguje fén : Současný fén funguje na principu elektromotoru a vrtulce napojené na hřídeli, která nasává okolní vzduch, který je následně ohříván díky odporovým drátkům, které jsou v těle vysoušeče, a zahřívají se průchodem elektrického proudu.
Co je vítr a jak vzniká
Teplý vzduch stoupá vzhůru a tím snižuje atmosférický tlak (tedy to, jak moc vzduch tlačí na povrch Země). Na uvolněné místo po teplém vzduchu proudí těžší studený vzduch, který má tlak zase vyšší. A tím vzniká vítr. Čím je rozdíl tlaků větší, tím silnější vítr vzniká.
Co to je vítr : Vítr je vektor popisující pohyb zvolené částice vzduchu v určitém místě atmosféry v daném časovém okamžiku. Nejčastěji se jím rozumí horizontální složka proudění vzduchu v atmosféře. Je vyvolaný rozdíly v tlaku vzduchu a rotací Země, dále se uplatňuje i síla tření.
Silně vanoucí vítr ze severu a severozápadu od Centrálního masivu (pohoří Cevenny) a Alp. Mistrál velmi často znehodnotí úrody tamních obyvatel.
Celková doba vnějšího projevu hárání se pohybuje v rozmezí mezi 14 – 21 dny. Avšak první hárání se může konat déle a fenka při něm může mnohem více krvácet, stejně tak může být hárání výrazně kratší dobu i se slabším průběhem. V době, kdy fena hárá může být dost neposlušná, dokonce Vám může i utíkat.
Kdy se vynalezl fén na vlasy
Historie fénu
Vysoušeč vlasů vynalezl v roce 1888 Alexandre-Ferdinand Godefroy, který se stal průkopníkem jeho prvního použití. První patent na fén byl vytvořen v roce 1911, brzy poté přicházely na trh praktické inovace, například možnost, aby se fén dal držet v ruce.Vítr je vektor popisující pohyb zvolené částice vzduchu v určitém místě atmosféry v daném časovém okamžiku. Nejčastěji se jím rozumí horizontální složka proudění vzduchu v atmosféře. Je vyvolaný rozdíly v tlaku vzduchu a rotací Země, dále se uplatňuje i síla tření.Čím je tlaková níže hlubší, tzn. čím větší je rozdíl mezi tlakem vzduchu na jejím okraji a uprostřed níže, tím fouká silnější vítr. Nejsilnější poryvy větru jsou obvykle spojeny s přechodem studené fronty a za ní ve studeném vzduchu v týlu tlakové níže dochází k prudkému vzestupu tlaku vzduchu.
Čerstvý vítr – Fresh Breeze (17-21 uzlů, 29-38 km/h) Silný vítr – Strong Breeze (22-27 uzlů, 39-49 km/h) Prudký vítr – High Wind/Moderate Gale (28-33 uzlů, 50-61 km/h) Bouřlivý vítr – Gale (34-40 uzlů, 62-74 km/h)
Kolik m S je silny vítr : silný vítr, znamenající nízký stupeň nebezpečí, jestliže se očekává vítr s nárazy nad 18 m/s (65 km/h), resp. 30 m/s (110 km/h) pro vrcholové (exponované) polohy. velmi silný vítr, znamenající vysoký stupeň nebezpečí, jestliže se očekává vítr s nárazy nad 24 m/s (85 km/h), resp.
Co je široko : Jugo či široko (italsky sirocco, scirocco, či zřídka siroc, chorvatsky jugo, slovinsky široko) je silný jižní až jihovýchodní vítr vanoucí ve Středomoří a severní Africe. Vzniká nad Saharou a okolními severoafrickými oblastmi.
Co to je Bora
Bóra (chorvatsky bura, slovinsky burja) je severní až severovýchodní katabatický (padavý) vítr na Jadranu, v Řecku, Rusku a Turecku (podobné větry se vyskytují v Antarktidě, Patagonii, v Japonsku jako oroši či jako piteraq v Grónsku).
Během první fáze hárání feny (1-10 den říje) se sliznice dělohy zduřuje a fena začíná krvácet. Vulva feny je výrazně oteklá a zvětšená. Na začátku tohoto období si fena bude intenzivně olizovat pohlavní orgány. Nejprve má výtok průsvitnou až bělavou barvu, posléze je krvavý až zahnědlý.Každý cyklus trvá přibližně 18 dní, obvykle však 2–3 týdny. Existuje poměrně malé okno, kdy je fena během hárání nejplodnější a nejvíce svolná k páření. Je to přibližně devět nebo deset dní po začátku hárání a trvá asi pět dní dle individuální a plemenné rozdílnosti.
Proč si fénovat vlasy : Svědění, lupy, rychle se mastící vlasy nebo suchá pokožka jsou jen důsledkem špatné péče o pokožku hlavy. Velkou výhodou fénování je, že pokožku hlavy vysušuje a nenechává ji dlouhé hodiny ve vlhkém prostředí, což výrazně prospívá jejímu zdraví. Pouze ze zdravé pokožky hlavy mohou růst zdravé a silné vlasy.