Vše, co vytváří přirozené podmínky existence organismů včetně člověka a je předpokladem jejich dalšího vývoje. Jeho složkami jsou zejména ovzduší, voda, horniny, půda, organismy, ekosystémy a energie.Prostředí tak od prostoru odlišuje přesně určená specifičnost podmínek. Dle slovníkové znalosti jde o souhrn všech biotických a abiotických složek hmotného světa, které nám a jiným organismům umožňují základní projevy a funkce. Prostředí je pro nás daleko uchopitelnější, bližší než-li prostor.Smyslem EVVO je dosažení takového stavu, kdy jsou občané objektivně informováni o stavu a vývoji životního prostředí a získávají k prostředí vztah, který je základem šetrného a předvídavého chování a jednání. To vyžaduje určité znalosti a dovednosti a hlavně silnou motivaci.
Na co dělíme životní prostředí : Životní prostředí rozdělujeme podle vzniku jeho složek na přírodní (ovzduší, voda, půda, rostlinstvo, živočišstvo, klimatické podmínky atd.), umělé (obytné, rekreační, pracovní atd.)
Jak chránit životní prostředí
10 tipů jak chránit životní prostředí každý den
- Snižte spotřebu vody. Důmyslná a chytrá spotřeba vody je výzva.
- Vyzkoušejte nakupovat bezobalově
- Vypínejte spotřebiče a zhasínejte.
- Pořiďte si látkovou tašku.
- Omezte jízdy autem.
- Kupte si kvalitní láhev na vodu.
- Starejte se o zeleň ve svém okolí
- Začněte se otužovat.
Čím se zabývá environmentální : Environmentalistika je obor, který využívá poznatků různých vědních oborů ekologie, geografie, chemie, fyziky, ekonomie a zkoumá vzájemné působení člověka a ekosystémů, zabývá se tedy i prevencí znečišťování životního prostředí, nápravou vzniklých škod a nežádoucích zásahů.
Environmentální etika či ekologická etika je disciplína etiky, která se zabývá vztahem jedince k životnímu prostředí. Zabývá se zejména dvěma základními otázkami: Proč došlo ve vztahu „člověk – životní prostředí“ k selhání Jak by se měl tento vztah změnit
Průměrný Čech zatěžuje životní prostředí nejvíce spotřebou energií a jídlem. Nový výzkum varoval i před biopalivy. Nikoli plastová brčka a obaly – ale vytápění, spotřeba elektřiny, a poněkud překvapivě i složení jídelníčku jsou hlavními „hříchy“ průměrného Čecha směrem k životnímu prostředí.
Co nejvíce škodí životnímu prostředí
Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace vepřového masa jsou největšími hříchy průměrného Čecha vůči životnímu prostředí. Zjistila to nejnovější studie vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.Zvlášť, když několik jednoduchých kroků dokáže šetřit nejen životní prostředí, ale také naše finance.
- Neplýtvejte potravinami.
- Šetřete energiemi v domácnosti.
- Jezte méně masa a více zeleniny.
- Cestujte ekologicky.
- Přineste si vlastní kelímek na kávu.
- Plastové tašky nechejte v supermarketu.
- Zvolte ekologickou módu.
Předmět EVVO
Environmentálním vzděláváním, výchovou a osvětou se rozumí předávání soustavy znalostí a dovedností týkajících se zákonitostí biosféry, vztahů člověka a životního prostředí, problémů životního prostředí z globálního i lokálního hlediska a možností i způsobů dosažení udržitelného rozvoje.
Environmentální politika je písemné prohlášení podniku o tom, jaké jsou zásady jeho environmentálního chování a z něho plynoucí všeobecné záměry. V souvislosti s celkovou podnikatelskou strategií vytváří rámec pro jeho činnost a další rozpracování do podoby environmentálních cílů a cílových hodnot (kapitola 4.3.3).
Co škodí životnímu prostředí : Příčiny
- Přelidnění, nedostatečná sociální spravedlnost, nadměrné využívání přírodních zdrojů, nadměrná spotřeba, fyzický odpad.
- Neudržitelný systém světové ekonomiky.
- Zemědělství, lesnictví Odlesňování Monokultura.
- Infrastruktura a vytvořené prostředí Těžba surovin, hydraulické štěpení
Co zhoršuje životní prostředí : Problematické je zejména spalování uhlí, ale také materiálů, které nejsou pro vytápění vůbec určeny, říká Zpráva o životním prostředí za rok 2021, kterou dnes projednala vláda. „Emise z vytápění domácností mají zásadní vliv na kvalitu ovzduší v sídlech.
Co zemi skodi
Co škodí evropské přírodě
- Největší tlak na přírodu vyvíjí zemědělství
- Znečištění vody, vzduchu a půdy.
- Fragmentace a poškozování stanovišť
- Neudržitelné lesnictví, lov a nadměrný rybolov.
- Nepůvodní druhy vítězí
- Změna klimatu – hlavní nově vznikající hrozba pro přírodu.
Podle ní je za planetu považováno vesmírné těleso splňující následující kritéria: nachází se na oběžné dráze kolem Slunce. má dostatečnou hmotnost, aby bylo možné předpokládat, že dosáhlo hydrostatické rovnováhy. vyčistilo svou gravitací okolí své oběžné dráhy od jiných těles.Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další.
Co to je environmentální výchova : Smyslem EVVO je dosažení takového stavu, kdy jsou občané objektivně informováni o stavu a vývoji životního prostředí a získávají k prostředí vztah, který je základem šetrného a předvídavého chování a jednání. To vyžaduje určité znalosti a dovednosti a hlavně silnou motivaci.