Co je to domácí odboj?
Domácí odboj v českých zemích a na Slovensku zesílil teprve na konci války, když došlo k citelnému oslabení monarchie. Hlavními vůdci českého domácího protirakouského odboje byli Karel Kramář s Aloisem Rašínem. Mezi čelné osobnosti slovenského odboje patřili Matúš Dula, Vavro Šrobár či Milan Hodža.Slovo odbojář přiřadilo se tak k jiným slovům z téhož významového okruhu, zejména k slovu zvukově téměř shodnému — odborář, tj. člen odborů. Slovo odbojář je tvořeno velmi živou a produktivní příponou -ář (-ař), kterou se tvoří názvy osob podle zaměstnání nebo oboru činnosti (trvalé nebo i přechodné).Odboj (též odbojové hnutí či odbojová akce) je forma boje proti moci vedená ozbrojenou či neozbrojenou formou s cílem destabilizovat či svrhnout moc a nastolit režim, který moci, proti níž je odboj veden, předcházel nebo režim nový.

Co se skrývá pod zkratkou úvod : Ústřední vedení odboje domácího (ÚVOD) byl ústřední orgán protinacistického odboje v Protektorátu Čechy a Morava. Byl vytvořen jako zastřešovací orgán pro nejvýznamnější odbojové organizace působící na území protektorátu v průběhu druhé světové války.

Co dělal domácí odboj

Do činnosti domácího odboje se zapojují paradesantní výsadky ze západu i z východu – zatímco západní odboj se spíše soustředil na vytváření podmínek pro celonárodní povstání, úkolem komunistického odboje bylo usnadnění postupu Rudé armády a rychlé osvobození republiky.

Kdo byl Slovák v odboji : Hlavními představiteli československého zahraničního odboje byli poslanec Říšské rady Tomáš Garrigue Masaryk, docent Filozofické fakultě Univerzity Karlo-Ferdinandovy Edvard Beneš a francouzský generál slovenského původu Milan Rastislav Štefánik. V květnu 1916 vznikla v Paříži Československá národní rada.

Domácí odboj se členil na demokratický a komunistický. Na počátku hrály důležitou roli odbojové skupiny Polické ústředí a Petiční výbor Věrni zůstaneme. V březnu 1938 vznikla jako zastřešující vojenská odbojová organizace Obrana národa, jejímž cílem bylo připravit celostátní povstání.

V roce 1940 byly tyto organizace částečně gestapem rozehnány, proto společně vytvořily jeden orgán, který je zastřešoval – Ústřední vedení odboje domácího (ÚVOD).

Jaký byl hlavní cíl domácí ilegální odbojové organizace známe pod názvem Česká maffie

Cílem české mafie byla podpora protirakouských akcií a nálad. Předseda Edvard Beneš byl později nucen také emigrovat. Zároveň byli zatčeni i další členové Alois Rašín a Karel Kramář, oba odsouzeni za velezradu k trestu smrti.