Došek je další tradiční střešní krytina. Je to snopek, zhotovený nejčastěji z rovné slámy, ale může být i z rákosí či orobince. Tradičně to u nás bývala sláma ze žita, to ale nesmělo být ještě dozrálé a sláma se sklízela ručně. Došky se přehazovaly přes latě na střeše a utahovaly.Žito se kosí speciálním strojem samovazem, který slámu podřízne, ale nepomačká. Poté se poskládá a sváže do kopek, kterým se říká mandelky. Následně se žito vymlátí, ale důležité je aby mlátička nechávala slámu rovnou a nedrtila ji.Došek je snop zhotovený ze cca 140cm dlouhé rovné slámy nebo rákosí. Jeden došek váží cca 2,5 kg. Velkou výhodou doškové střechy je její výdrž až 40 let.
Co je nároží střechy : Zamezuje průniku deště a sněhu do konstrukce střechy a zároveň zajišťuje funkci větrání střechy. Pro zajištění funkčnosti hřebene či nároží slouží všechny potřebné typy hřebenáčů – hřebenáče, spojovací, zakončovací hřebenáče, uzávěry hřebene, vruty, příchytky a příslušenství zajišťující odvětrání střechy.
Jak se jmenuje drevena střecha
Krov je nosná konstrukce střechy. Účelem krovu je přenášení zatížení od vlastní tíhy, skladby střešního pláště (záklop, laťování, izolační vrstvy, střešní krytina), sněhu, větru a případných dalších užitných zatížení, do svislých nosných konstrukcí stavby.
Jak vypadají došky : Došky se začínají pokládat na spodní straně a postupuje se od jednoho okraje ke druhému, po řadách (šárech) směrem nahoru. Jednotlivé došky se přirážejí natěsno k sobě a pomocí povřísla se přivazují ke střešním latím, až vznikne hladká, jednolitá plocha.
Rekonstrukce střechy stojí v průměru 239.000 Kč, ceny se obvykle pohybují od 194.000 do 284.000 Kč. Maximální částka, se kterou můžete počítat za výměnu střechy je 335.000-400.000 Kč.
Došková střecha a její cena
U slámových došků se cena pohybuje kolem 1600 Kč/m2. U rákosových došků je cena o něco málo nižší, a to okolo 1300 Kč/m2.
Co se dává na střechu
Základem je hydroizolace
Nejdůležitější částí ploché střechy je hydroizolace, která je nejsvrchnější vrstvou. Ta má bránit pronikání srážkové vody do dalších vrstev střechy a do obytných prostor. Nejrozšířenější jsou hydroizolační pásy na bázi PVC a nebo asfaltu. Poměrně oblíbené jsou také plechy.Území Tibetu se z většiny nalézá na Tibetské náhorní plošině, která je se svou průměrnou nadmořskou výškou přes 4000 m n. m. nejvýše položená plošina na světě; Tibet se proto někdy označuje jako „střecha světa“.Krokev (2) – šikmý prvek krovu nesoucí střešní latě, který je osedlaný na pozednici, případně ještě na jedné nebo více vaznicích. Osová vzdálenost krokví se v našich podmínkách pohybuje nejčastěji mezi 0,8 – 1,2 m. Zvláštní kapitolou jsou vodorovné krokve – tzv. vlašské, které jsou součástí vlašských soustav.
Valba (C) je sklonitá střešní plocha na kratší straně střechy, zabírá místo štítu.
Jak se říká strese že slámy : V dnešním článku se podíváme na tradiční střešní materiály naší lidové architektury – slámu a rákos. Slaměná krytina je nejstarším typem krytiny, který se používal u lidových staveb na našem území. Odborně se tato krytina nazývá snopcová, protože se sláma svazovala do snopů.
Kolik stojí Šindel : Doplňkové parametry
Běžná cena s DPH: | Kč |
---|---|
Naše cena s DPH: | 361,67 Kč / m2 |
Naše cena bez DPH: | 896,69 Kč |
Cena za bal s DPH: | 1 085 Kč |
Obsah bal : | 3 m2 |
Jaký typ střechy je nejlevnější
Rovná střecha je přitom nejlevnější. Náklady na údržbu jsou však vyšší než u ostatních typů střech. Pultové a sedlové střechy mají jednodušší konstrukci, a proto jsou také relativně levné.
Cena plechové střechy se pohybuje od 172 Kč za m2. Pozinkovaný vlnitý plech, používaný především na průmyslové objekty, je v cenové hladině kolem 338 Kč za m2. Při objednávce většího množství se cena snižuje.Při rozhodování o tvaru střechy hraje samozřejmě roli také finanční hledisko. Cenové rozdíly jsou značné. Rovná střecha je přitom nejlevnější. Náklady na údržbu jsou však vyšší než u ostatních typů střech.
Kolik stojí dřevo na střechu : Cena za kubický metr smrkového, borovicového či modřínového řeziva pro stavbu krovu se pohybuje od cca 9 500 do 13 000 Kč. Za pohledové KVH hranoly zaplatíte téměř dvojnásobek. Cena KVH hranolů se pohybuje v rozmezí do 22 000 do 25 000 Kč/m3.