Co je to dočasná stavba?
CO SE POVAŽUJE ZA DROBNÉ STAVBY

Drobné stavby jsou vyjmenovány v odstavci 1 přílohy č. 1 nového stavebního zákona. Patří sem stavby do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, s nejvýše jedním nadzemním podlažím a podsklepením do maximální hloubky 3 m.Stavba je dílo, které vzniká stavební činností. Dle § 2/3 stavebního zákona se stavbou rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání.Stavba. (1) Stavbou se v tomto zákoně rozumí stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní činností ze stavebních výrobků, materiálů nebo konstrukcí za účelem užívání na určitém místě. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby.

Co je možné postavit bez stavebního povolení : Podrobnější přehled nabízí § 79 odst. 2 stavebního zákona. Jako stavba bez stavebního povolení je považována stavba do 25 m2. Taková stavba musí být o rozloze maximálně 25 m2 a musí mít pouze jedno nadzemní podlaží s výškou maximálně 5 m, popřípadě může být podsklepená do hloubky 3 m.

Co mohu postavit na zahradě bez stavebního povolení

Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nepotřebujete u staveb s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů. Mezi tyto stavby patří typicky malé zahradní domky, kůlny, pergoly a jiné zahradní přístřešky.

Na jakém pozemku lze postavit mobilheim : I pro umístění mobilních domů platí pravidla daná zákonem – umístit je můžeme pouze tam, kde to připouští územní plán (typicky v zastavitelných plochách). Pořízením mobilního domu tedy nelze platný územní plán obejít. Další podmínkou je architektonické začlenění domku do území a soulad s cíli územního plánovaní.

Typologie (architektura)

  • Dopravní stavby (vlaková nádraží, autobusová nádraží, letiště)
  • Inženýrské stavby (mosty, přehrady, jezy)
  • Občanské stavby.
  • Obytné budovy (rodinné domy, vily, bytové domy, domovy pro seniory)
  • Polyfunkční domy (městské domy s obchody, kancelářemi a byty)
  • Průmyslové stavby (továrny)


Stavby, které nevyžadují povolení ani ohlášení

Chystáte-li se provést rekonstrukci menšího rozsahu, nebo na zahradě realizovat menší stavbu, na úřad vůbec nemusíte. Týká se to především staveb u rodinných domů se zastavěnou plochou do 25 m2 s jedním nadzemním podlažím a výškou maximálně 5 metrů.

Které stavby podléhají zapíšu do katastru nemovitostí

Kdy je třeba zapsat stavbu do katastru nemovitostí

Do katastru nemovitostí se zapisují dokončené stavby o ploše větší než 16 m². Zapisovat se nemusí takzvané drobné stavby – bazény, různé konstrukce, sloupy nebo zpevněné plochy. Výjimku představuje garáž, která není považována za drobnou stavbu.Budova hlavní, budova vedlejší, drobná stavba

Drobné stavby se v katastru neevidují vůbec. Je třeba si ale uvědomit, že evidenci v katastru podléhají stavby, které sice rozměrově odpovídají drobné stavbě, ale neplní doplňkovou funkci ke stavbě hlavní.Na tomto pozemku bez problému postavíte především drobné zahradní stavby jako je například pergola, skleník, bazén, přístřešek na auto nebo stavba zahradního domku. Ne všechny stavby ovšem můžete postavit bez souhlasu stavebního úřadu.

Stavby na zahradě

Na tomto pozemku bez problému postavíte především drobné zahradní stavby jako je například pergola, skleník, bazén, přístřešek na auto nebo stavba zahradního domku. Ne všechny stavby ovšem můžete postavit bez souhlasu stavebního úřadu.

Co lze postavit na Nestavebnim pozemku : Stavební zákon v § 18 odst. 5 stanoví, že až na výjimky se v nezastavěném území stavět nesmí. Povolené jsou pouze stavby, které svým charakterem a účelem souvisejí s ochranou a péčí o přírodu a krajinu, jakými jsou například stavby pro lesnictví, vodní hospodářství či těžbu nerostů.

Které stavby podléhají stavebnímu povolení : Stavby ,pro které musíte mít stavební povolení

  • bazény nad 40 m2 zastavěné plochy.
  • skleníky nad 40 m2 zastavěné plochy.
  • opěrné zdi nad 1 m výšky.
  • stavby k bydlení a rekreaci nad 150 m2 zastavěné plochy s jedním nebo více podzemními podlažími nad 3 m hloubky a více než dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.

Co to je vedlejší stavba

Stavba hlavní souboru staveb je ta, která určuje účel výstavby souboru staveb. Vedlejší stavbou v souboru staveb se rozumí stavba, která se stavbou hlavní svým účelem užívání nebo umístěním souvisí a která zabezpečuje užitelnost stavby hlavní nebo doplňuje účel užívání stavby hlavní.

Stavební povolení vyžadují stavby se zastavěnou plochou větší než 150 m², nebo když zasahují do nosných konstrukcí domu či jiného objektu. Při menších zásazích je potřeba činnost nahlásit, drobné úpravy staveb lze provádět bez povolení.právo vlastnické (při koupi či darování nemovitosti), věcná břemena (např. zřízení doživotního práva k užívání darované nemovitosti pro dárce), nebo zástavní právo či zákaz zatížení a zcizení (často zapisovány v souvislosti s hypotečním úvěrem ve prospěch banky).

Co musí být zapsáno v katastru nemovitostí : V katastru nemovitostí se evidují pozemky, vybrané stavby (nejsou-li součástí pozemku, či práva stavby), jednotky, práva stavby. Pozemky se zapisují a evidují v podobě parcel. Vybrané stavby zahrnují budovy s výjimkou drobných staveb (definice § 2 písm.