Podle přítomnosti či nepřítomnosti lidského vlivu rozlišujeme dva základní typy krajin:
- Přirozená krajina.
- Kulturní krajina.
- Přírodní krajina.
- Obhospodařovaná krajina.
- Obdělávaná krajina.
- Příměstská krajina.
- Městská krajina.
- Degradovaná (devastovaná) krajina.
Městská a průmyslová krajina Příroda ve městech a průmyslových oblastech je změněná od základu. Zemský povrch je kryt zástavbou, na volných plochách je často asfalt nebo beton. Městská zeleň musí být člověkem vysázená, ošetřovaná a obnovovaná.Degradovaná krajina – narušená kulturní krajina jejíž stabilita je výrazně oslabena (např. silně urbanizované oblasti, intenzivní velkovýroba apod.) Zdevastovaná krajina – přírodní struktura je zcela přeměněná, přírodní složky zcela nebo téměř zničené, krajina již nemá schopnost autoregulace a regenerace (např.
Co znamená pojem kulturní krajina : Kulturní krajina je typ krajiny, která vznikla kombinací činnosti přírody a člověka. Kulturní krajiny jsou dnes navzájem propojené a tvoří složitou síť. Soubor všech krajin na Zemi geografové nazývají krajinná sféra.
Jak rozdělujeme krajinu
Podle nadmořské výšky dělíme krajinu na nížinu (do 200 m n. m.) a vysočinu (nad 200 m n. m.) Nížiny jsou na mapě vyznačeny zelenou barvou, vysočiny různými odstíny žluté a hnědé. TYPY KRAJINY PODLE VÝŠKOVÝCH ROZDÍLŮ hornatiny (od 900 m n. m.) vrchoviny (600-900 m n. m.) pahorkatiny (200-600 m n. m.)
Co je to příměstská krajina : Příměstská krajina – v současnosti výrazně expandující typ hustě osídlené krajiny. Jemně zrnitá, tvořená velmi různorodou mozaikou ploch zastavěných, obdělávaných a zbytků původních. Druhově bohatá, avšak díky vysokému podílu introdukovaných a invazních druh rostlin i živočichů.
Krajinná ekologie (též geoekologie nebo ekologie krajiny) je rozsáhlý hraniční obor ekologie a geografie zabývající se studiem komplexní struktury vztahů mezi společenstvy organismů (biocenózami) a podmínkami jejich prostředí v určitém výseku krajiny.
komponovaná krajina označujeme esteticky výrazné krajinářské úpra- vy, cíleně vytvořené dobově obvyklou formou, které organizují a sjednocují pozemkovou držbu majitele nebo její vybranou část, obvykle území navazující na rezidenční sídlo.
Co je urbanizovaná krajina
Urbanizovaná krajina (sídelní krajina) – zahrnuje zastavěné plochy včetně veřejných prostranství a ploch veřejné zeleně, průmyslových a logistických areálů a rekreační zástavby, ale také dopravně-technické infrastruktury (síť silnic, dálnic a železnic, plavební kanály), vodních nádrží a dalších lidskou činností …Typy krajin:
a) rovina – rovná nebo velice mírně zvlněná krajina, výškový rozdíl je do 30 m. b) pahorkatina – krajina mírně zvlněná, výškový rozdíl je do 150 m. c) vrchovina – krajina vrchů a údolí, výškový rozdíl je do 300 m. d) hornatina – krajina příkrých svahů, hlubokých údolí, výškový rozdíl do 600 m.Materiální kulturní dědictví zahrnuje památky a jiné hmotné výtvory člověka. Patří sem architektura, sochařství, malířství a grafika, užité umění (např. keramika či sklářství), nebo také literární díla, oblečení, vynálezy či pokrmy.
Pahorkatina je geomorfologická jednotka s mírně zvlněným reliéfem a vnitřní výškovou členitostí 30 až 150 m. Vyskytuje se obvykle v nadmořských výškách 200 až 600 m. Pahorkatiny tvoří významnou část povrchu Česka a jsou typické především pro Česko-moravskou subprovincii (soustavu).
Co je to přírodní krajiny : Přírodní krajina je původní krajina, v odlehlých a nepřístupných oblastech, které se vyvíjí bez zásahu člověka. Na jejím vzniku se podílí přírodní krajinotvorné procesy bez lidského vlivu. Vzhled přírodních krajin je výsledkem působení vnitřních a vnějších přírodních činitelů.
Jaké jsou typy přírodních krajin : Horizontální zonální přírodní krajiny
- Krajiny mrazových pustin.
- Krajiny tunder.
- Krajiny tajgy.
- Krajiny vlhkého jehličnatého lesa mírného pásu.
- Krajiny opadavého listnatého lesa mírného pásu.
- Krajiny listnatého vždyzeleného subtropického lesa.
- Stepní krajiny mírného pásu.
- Savanní krajiny teplého pásu.
Čím se zabývá krajinná ekologie
„Krajinná ekologie je mladým oborem moderní ekologie, který se zabývá vzájemnými vztahy mezi člověkem a jím vytvořenou krajinou“. Krajinná ekologie je v současnosti považovaná za vědeckou základnu pro krajinné plánování, management, ochranu, rozvoj a revitalizaci či stabilizaci krajiny.
MEZI TÉMATA JIMIŽ SE EKOLOGIE ZABÝVÁ PATŘÍ ROZMANITOST, DISTRIBUCE, HMOTA (BIOMASY) A POČET (POPULACE) JEDNOTLIVÝCH ORGANISMŮ, JAKOŽ I SPOLUPRÁCE A KONKURENCE MEZI ORGANISMY, A TO JAK UVNITŘ, TAK MEZI EKOSYSTÉMY.Barokní krajinu charakterizuje zvlněný terén s mozaikou drobných polí, hustá síť cest lemovaných alejemi, sakrální vesnická architektura s dominantami kostelů, drobná architektura ve volné krajině (boží muka, kříže, kapličky) a esteticky motivované úpravy – barokní zahrady a krajinné parky ve spojení se sídly vrchností …
Co jsou krajiny : Další možné definice krajiny: Část zemského povrchu, která společně se společenstvy organismů tvoří jednotný třírozměrný celek, který je obvykle vymezen lidským rozměrem a chápáním – tedy tam, kam až oko dohlédne. Soubor živých a neživých faktorů vázaných na určitý krajinný celek, které se delší dobu vyvíjejí společně.