Co je to derivát chemie?
Derivát (chemický derivát, odvozená sloučenina z latinského odvození) se v chemii označuje sloučenina, která je vytvořena, nebo by teoreticky mohla být vytvořena, z mateřské nebo základní sloučeniny náhradou jednoho atomu jiným atomem nebo skupinou atomů. Chemické reakce pro výrobu derivátů se nazývají derivatizace.Mezi funkční deriváty patří:

  • Soli karboxylových kyselin (R-COOMe (Me – kov))
  • Estery (R-COOR)
  • Amidy (R-CONH2)
  • Halogenidy karboxylových kyselin neboli acylhalogenidy (R―COX)
  • Nitrily (R-CN)
  • Anhydridy (R-CO-O-CO-R')
  • Imidy (R-CO-NH-CO-R')

Dusíkaté deriváty uhlovodíků jsou takové deriváty uhlovodíků, které obsahují nejméně jednu funkční skupinu obsahující dusík. Patří sem nitrosloučeniny, nitrososloučeniny, aminy, iminy, diazoniové soli, azosloučeniny, nitrily a dusíkaté deriváty karboxylových kyselin – aminokyseliny, amidy a imidy.

Co to jsou kyslíkaté deriváty : Jsou to deriváty uhlovodíků, které mají v molekule navázánu charakteristickou skupinu, obsahující atom (nebo atomy) kyslíku. Při tom platí pravidlo, že u každého kyslíkatého derivátu je charakteristická skupina navázána na molekulu uhlovodíku právě přes atom kyslíku.

Co to je derivát

Finanční derivát je nástroj odvozený (derivovaný) od jiného finančního nástroje. Tomuto základovému nástroji se říká podkladové aktivum. Derivát nemá vlastní hodnotu, jeho hodnota roste nebo klesá s hodnotou podkladového aktiva (akcie, dluhopisu, komodity atd.).

Jaký je rozdíl mezi uhlovodíky a deriváty uhlovodíků : Deriváty uhlovodíků jsou organické sloučeniny, které na rozdíl od klasických uhlovodíků obsahují kromě uhlíku a vodíku další prvky jako je kyslík, dusík, síra, fosfor, halogeny a jiné (takzvané heteroatomy). Jednotlivé skupiny derivátů obsahují charakteristické funkční skupiny.

Derivátový trh definice

Trh s futures nebo deriváty je obchodní místo, kde se vypořádávají forwardové transakce, jako jsou například futures, opce nebo úrokové deriváty. Tyto finanční instrumenty jsou vypořádány v budoucnosti a vyžadují jinou formu vypořádání než na peněžním trhu.

Podle počtu charakteristických skupin dělíme deriváty na monofunkční (1 skupina), difunkční (2 skupiny) a polyfunkční (3 a více skupin).

Co je to Halogenderivát

Halogenderiváty (halogenové uhlovodíky, v anglické odborné literatuře haloalkanes, jde-li o deriváty alkanů) jsou deriváty uhlovodíků, které vznikly substitucí alespoň jednoho atomu vodíku daného uhlovodíku halogenem.Kyseliny jsou z odborného hlediska látky, které jsou ve vodném prostředí schopny odštěpit proton H+. Kyseliny můžeme rozdělit na anorganické (např. kyselina chlorovodíková, fosforečná, sírová) a organické (např. kyselina octová, jablečná, vinná).Možná jste se už setkali spopulárními bazary – swapy, kde se neplatí penězi, ale věci se navzájem vyměňují. Anglicky swap znamená vyměnit a pojem se používá i v bankovním světě. Rozlišujeme: swap měnový – prodej jedné měny za druhou s jejím následným zpětným odkoupením po určité době za předem dohodnutý kurz.

OTC derivát je derivát, který není obchodován na burze cenných papírů nebo ekvivalentní burze mimo EU, nýbrž je soukromě sjednán mezi dvěma protistranami, například bankou a výrobcem. Ústřední protistrana.

Co jsou to finanční deriváty : Finanční derivát je nástroj odvozený (derivovaný) od jiného finančního nástroje. Tomuto základovému nástroji se říká podkladové aktivum. Derivát nemá vlastní hodnotu, jeho hodnota roste nebo klesá s hodnotou podkladového aktiva (akcie, dluhopisu, komodity atd.).

Co to jsou uhlovodíky : Uhlovodíky jsou organické sloučeniny, jejichž molekuly se skládají pouze z atomů uhlíku (C) a vodíku (H). Tyto látky mají hlavní uhlíkový řetězec (uhlíková kostra), na kterou jsou připojeny atomy vodíku. Termín uhlovodík se často užívá jako zkrácený název pro alifatické uhlovodíky (nearomatické uhlovodíky).

Co je to freony

Freony jsou halogenderiváty nižších uhlovodíků, které obsahují minimálně dva vázané halogeny, z nich alespoň jeden musí být fluor. Obvykle jsou to plyny nebo nízkovroucí kapaliny – bezbarvé, bez zápachu, nehořlavé a netoxické.

Deriváty uhlovodíků

  • Halogenderiváty – obsahují atom halogenu.
  • Hydroxyderiváty – obsahují hydroxylovou skupinu OH.
  • Sulfonové kyseliny – obsahují skupinu -SO3H s kyselým vodíkem.
  • Dusíkaté deriváty – funkční skupiny obsahují atom dusíku.
  • Karbonylové sloučeniny – obsahují dvojnou vazbou vázaný kyslík na uhlovodíkový skelet.

Název Zásada může znamenat: princip chování, pravidlo, politická linie, taktičnost. politika, interní soubor pravidel pro řízení státu nebo firmy (politika zaměstnanosti) zásady (chemie), zásaditá (alkalická) látka.

Jak se tvoří kyseliny : Jejich názvy se tvoří z podstatného jména kyselina a z přídavného jména vytvořeného z názvu odpovídající sloučeniny s vodíkem přidáním koncovky -ová, neboť bezkyslíkaté kyseliny většinou vznikají rozpouštěním některých plynných sloučenin vodíku ve vodě.