Degenerativní onemocnění je postupná ztráta struktury nebo funkce tkáně či orgánu v těle. Postupem času dochází k čím dál většímu zhoršování stavu.Neurodegenerativní onemocnění jsou charakterizována postupnou ztrátou funkce a úbytkem některých skupin nervových buněk. Mohou způsobovat například pohybové problémy, poruchy paměti, chování a jiných duševních funkcí. Jejich výskyt se zvyšuje s věkem.Degenerativní změny různého rozsahu nacházíme na páteři každého člověka – bez bolestí i s bolestmi. Jedná se o přirozené změny meziobratlových plotének, obratlů, kloubů a vazů, které se objevují v průběhu stárnutí, vlivem přetěžování páteře, vadným držením těla apod. Zaznamenatelné jsou již od 20. roku života.
Jak se projevuje zánět páteře : Pokud máte infekci páteře, mohou se u Vás vyskytnout těžké bolesti zad a křeče okolních svalů, které se mohou šířit do hrudníku, břicha či končetin. Součástí onemocnění je i zvýšená tělesná teplota. Dále si můžete všimnout snížení citlivosti rukou či nohou, oslabení jejich svalové síly nebo poruchy kontroly svěračů.
Co to je degenerativní změny
Degenerativní změny vznikají v segmentech, kde je zvýšená pohyblivost – hypermobilita, která vzniká uvolněním vazů nebo kloubního pouzdra. Na vzniku těchto změn se mohou také podílet různé poruchy látkové přeměny (osteoporóza, cukrovka atd.).
Jak poznám že mám artrózu : Diagnóza artrózy se tedy opírá o následující nálezy:
objektivní nález zhrubělého kloubu s omezenu hybností pohmatový nález drásotů RTG nález, popř. nález magnetické rezonance nebo ultrazvuk.
Mezi ty nejčastější patří:
- mravenčení
- snížení citlivosti v končetinách.
- zhoršená koordinace pohybů
- poruchy vidění
- závratě
- epileptické záchvaty.
- deprese a obecně nechuť do života.
Hlavní rozdíl je v rychlosti rozpadu nervových buněk, které je u Alzheimera mnohem rychlejší a masivnější, zatímco u stařecké demence se jedná spíše o větší opotřebení a umírání těchto buněk v mozku. Jak Alzheimerer, tak demence působí zhoršování různých funkcí mozku. Změny jsou nevratné.
Co to znamená degenerativní
Degenerativní onemocnění je postupná ztráta struktury nebo funkce nějaké tkáně či orgánu, která se v průběhu času čím dál více zhoršuje. Je známo velké množství degenerativních onemocnění, některá z nich souvisejí se stárnutím.Diskopatie: definice a léčba
Pokud tento proces postihne ploténku v hrudní páteři, jedná se o diskopatii hrudní páteře, a pokud k němu dojde v krční páteři, jedná se o diskopatii krční páteře. Diskopatií je typicky nejčastěji ohrožena krční ploténka mezi obratli L5 a S1: takzvaná diskopatie L5/S1.Hrudní páteř je funkčně velmi složitá oblast, jelikož se do ní mohou projevovat přenesené bolesti z hlavy, ramenních pletenců, paží a bederní páteře, vnitřních orgánů, ale stejně tak i naopak může hrudní páteř svými potížemi ovlivnit ty ostatní. Velmi častou příčinou bolesti hrudní páteře jsou bolesti z přetížení.
Existuje pět příznaků neboli symptomů, které mohou indikovat akutní zánět: zarudnutí, zvýšení teploty, otok, bolest a zhoršení pohyblivosti či funkce postižené části těla.
Jak začíná artróza : Postihuje nejčastěji kolenní a kyčelní klouby, klouby páteře nebo klouby zápěstí a drobné klouby ruky. Zpočátku bolí pouze po námaze, později je i klidová bolest. po odpočinku klouby ztuhnou a než se opět rozhýbou, chvíli to trvá. přichází při postupujícím onemocněním v postižených kloubech.
Co zhorsuje artrózu : Mezi další rizikové faktory patří chronické extrémní přetěžování kloubů, například u vrcholových sportovců nebo těžce pracujících, zvláště atypickou zátěží, pohybem, pro který ten který kloub nebyl stavěn. Dalším jistým nebezpečím je také nadváha a v poslední době se mezi rizikové přiřazují i poruchy inervace kloubu.
Jak vypadá vyšetření na neurologii
Neurologické vyšetření má ověřit stav Vašeho centrálního nervového systému (mozku a míchy) a periferních nervů. Skládá se z rozhovoru, při kterém lékař odebírá Vaši anamnézu, a vlastního vyšetření. K základnímu neurologickému vyšetření se používá pouze neurologické kladívko se štětičkou a kovovým hrotem.
K nejčastějším onemocněním, léčeným na neurologii patří cévní mozkové příhody (mrtvice), záněty nervového systému (ve spolupráci s infekčním lékařstvím), epilepsie a degenerativní onemocnění nervového systému (Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba atd.) a demyelinizační onemocnění (především roztroušená skleroza).Člověk s demencí má problém vybavit si jména blízkých, nakupuje nesmyslné věci, nepamatuje si recepty, odkládá věci na nesmyslná místa, ztrácí se na známých místech. Výpadky paměti se projeví třeba i tak, že při pohledu na hodiny ani neví, kolik je hodin.
Jak se projevuje lehká demence : Například mírné problémy s vybavováním slov mohou být ve vyšším věku častější a ještě nemusí znamenat riziko rozvoje demence. Lehká demence. K příznakům patří umísťování věcí na nesprávné místo, zapomnětlivost, problémy s řešením složitějších úkolů, obtíže s vyjadřováním emocí, dezorientace v čase i prostoru.