Co je to dýchání rostlin?
Rostliny dýchají všemi částmi svého těla. Na rozdíl od živočichů nemají žádný dýchací orgán. Dýchání rostlin probíhá ve dne i v noci. (Na rozdíl od fotosyntézy, která probíhá jen ve dne.)Buněčné dýchání •Proces buněčného dýchání probíhá v mitochondriích všech buněk. ATP (adenosine triphosphate), který je zdrojem energie buněk. Rovnice buněčného dýchání: C6H12O6 + 6O2 —-> 6CO2 + 6H2O + Energie (molekuly ATP) •Z glukosy a kyslíku vzniká oxid uhličitý, voda a energie.Dýchání a fotosyntéza rostlin

Kyslík vypouští do atmosféry a sacharidy si nechávají v buňkách jako zdroj energie nebo jako stavební materiál pro další části rostliny. Naopak v noci probíhá takzvané buněčné dýchání – proces se obrátí a rostliny kyslík spotřebovávají a vydechují oxid uhličitý.

Proč je pro rostliny dýchání důležité : Dýchání rostlin vs fotosyntéza

Rostliny dýchají pro energii, která jim umožňuje naplnit další životní cykly. Absorpce kyslíku jim umožňuje využívat zásoby sacharidů pro energii a na konci procesu vyloučit oxid uhličitý a vodní páru.

Co je to transpirace rostlin

Transpirace je výdej vody povrchem rostlin, respektive listem. Je ukončením tzv. transpiračního proudu, který vede vodu z kořenů cévními svazky do listů. Jde o samovolné odpařování vody, takže se jedná o zcela pasivní děj.

Co dýcháme : Dýchání (respirace) patří k základním procesům, při kterých dochází k výměně plynů v organismu. Kyslík je během respirace přijímán a oxid uhličitý, který vzniká jako produkt oxidačních dějů, je naopak eliminován.

Při nádechu pracují dýchací svaly, bránice se stahuje dolů a mezižeberní svaly zdvihají žebra vzhůru, tím se zvedá hrudní koš a vytvoří se prostor pro zvětšení objemu plic. Nádech také umožňuje změna tlaků v pohrudniční štěrbině. Při výdechu se dýchací svaly uvolňují, žebra klesají dolů a hrudní prostor se zmenšuje.

Kyslík dovnitř, oxid uhličitý ven

Kyslík vstupuje do krve a z té naopak do sklípků přechází oxid uhličitý. Oxid uhličitý (CO2) v těle vzniká jako odpadní produkt a je vydechován plícemi. Na výměně plynů se podílí pouze vzduch, který proniká do alveolů; zbývající objem v dýchacích cestách se nazývá mrtvý prostor.

Co rostlina uvolnuje při dýchání

Dýchání Rostliny (stejně jako lidé) při dýchání spalují cukry a produkují oxid uhličitý. Dýchání vyžaduje kromě cukrů také kyslík a vodu. Na rozdíl od fotosyntézy nevyžaduje dýchání světlo: probíhá ve dne i v noci.Při vdechu se kupolovitost bránice napíná doplocha, čímž okraje bránice zvedají hrudní koš vzhůru a střed bránice se opírá o obsah dutiny břišní pod ní. Tím dochází k pístovému pohybu bránice, který napomáhá vdechu do plic podtlakem v dutině hrudní a naopak střevní peristaltice tlakem v dutině břišní.Respirace neboli dýchání, je proces, kdy vzduch proudí do a z plic a dochází k přenosu kyslíku mezi plícemi a krví. Během nádechu dochází ke kontrakci (stažení) bránice, stlačení a zvětšení objemu hrudní dutiny.

Hlavní funkcí dýchací soustavy je výměna kyslíku a oxidu uhličitého mezi atmosférickým vzduchem a buňkami našeho těla. V buňkách se nachází mitochondrie, v kterých následně probíhají oxidačně-redukční procesy. Absence dýchání vede v řádu minut k ireverzibilním změnám v organizmu a smrti.

Co to je fyziologie rostlin : Studuje a popisuje životní projevy, procesy a funkce, analyzuje jejich mechanismy a řízení a snaží se objasnit jejich vzájemné vztahy a souvislosti. Procesy, na které se fyziologie rostlin zaměřuje především, jsou fotosyntéza, dýchání, vodní režim rostliny, minerální výživa, transport látek v rostlině, růst a vývoj …

Jaké jsou druhy dýchání : Obecně se rozlišují tři typy dýchání

Prvním typem je dolní typ dýchání (brániční, břišní), druhým je střední (hrudní, žeberní) a třetím typem je horní (podklíčkové).

Jak funguje dýchání

Při nádechu pracují dýchací svaly, bránice se stahuje dolů a mezižeberní svaly zdvihají žebra vzhůru, tím se zvedá hrudní koš a vytvoří se prostor pro zvětšení objemu plic. Nádech také umožňuje změna tlaků v pohrudniční štěrbině. Při výdechu se dýchací svaly uvolňují, žebra klesají dolů a hrudní prostor se zmenšuje.

Jako u ostatních organizmů asi 90% celkové hmotnosti sušiny rostlinných těl představují atomy uhlíku a kyslíku. Následuje vodík, dusík, draslík a vápník, u dalších prvků se již obsah pohybuje v desetinách procent a méně.Anatomie rostlin čili fytotomie je podobor botaniky a anatomie, zabývající se vnitřní stavbou těl rostlin. Do jisté míry se v praxi překrývá s morfologií rostlin, která se zajímá o jejich vnější (celkovou) stavbu.

Co je to děloha u rostlin : Děložní lístek (cotyledon), někdy děloha, je v botanice označení pro první listy na stonku mladých jevnosnubných (semenných) rostlin. Jejich zárodky jsou velmi často patrné již v semeni.