Co je to bioplast?
Materiály z bioplastů je tedy vhodné vyhazovat do kontejneru na směsný odpad.Bohužel tomu tak v praxi není. PLA není běžně kompostovatelný, v přírodě téměř nedegraduje a vytváří mikroplasty a nemůže být ani recyklován jako jiné plasty. V tuto chvíli je součástí plastového i komunálního odpadu.Biodegradace označuje proces rozložení látky v přírodě za pomoci přirozených biologických procesů.

Jak dělíme plasty : Dělení plastů

termoplasty – po ohřátí na vysokou teplotu, vytvarování a ochlazení jsou po dalším ohřátí znovu tvarovatelné reaktoplasty (dříve termosety) – po vytvarování a vytvrzení je již nelze znovu tvarovat ani za tepla.

Jak dlouho se rozkládá bioplast

Doba rozkladu záleží na výše zmíněných podmínkách a taky na tloušťce stěny produktu. Testy a zkoušky prokázaly 100% rozložitelnost v průmyslových kompostárnách v řádu týdnů. Na skládkách, se po zahrnutí hlínou rozkládají také, ovšem za podstatně delší dobu.

Co nedávat do bioodpadu : Co do bio popelnice nepatří

  • zbytky z kuchyně rostlinného původu.
  • maso, kůže a kosti.
  • jedlé oleje a tuky.
  • mléčné produkty.
  • vajíčka a skořápky.
  • pečivo, knedlíky a těstoviny.
  • pecky z ovoce a skořápky z ořechů
  • exkrementy a podestýlka pro domácí mazlíčky.

Kam s plasty Pro plasty jsou určeny převážně žluté kontejnery. Vhazujeme do nich sešlápnuté PET lahve, sáčky, fólie, kelímky a další obaly z plastu a polystyrenu. Do plastu patří též plastové květináče a plastové hračky (ne z PVC).

Chyba číslo 5: Kelímky od kávy

Důvod je prostý, papír kelímku je potažený tenkou vrstvou plastu. Díky tomu vám káva neproteče ven, ale kelímek je nerecyklovatelný a musí do směsného odpadu.

Co to je polymery

Polymerní materiál je materiál složený zcela nebo převážně z polymerů, tedy organických látek o vysoké molární hmotnosti. Použité polymery mohou být syntetické, ale i přírodní (např. polysacharidy nebo bílkoviny (proteiny).Stojí přitom za pozornost, že 73 % z celkového objemu výroby představuje jen 5 druhů plastů a to polyethylen (PE), polypropylen (PP), polyvinylchlorid (PVC), polystyren (PS) a polyethylentereftalát (PET).Určení druhu plastu

Základní druhy plastů lze například rozeznat orientační zkouškou ve vodě. Vložte do ní odlomený kousek a sledujte, zda se ponoří. Ty neslepitelné odpuzují vodu, tedy plavou, například polyethylen a polypropylen. Ostatní se potopí.

Díky přidaným aditivům začne proces rozkladu poměrně brzy, plast se drolí na menší a menší částečky, nakonec se rozloží na mikroplasty (nebo nanoplasty), které ale v prostředí dál zůstávají, protože se nerozkládají dostatečně rychle.

Co dávat do plastů : Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.

Jak doma skladovat bioodpad : Jak nejlépe skladovat odpad doma předtím, než jej vytřídíme do barevných kontejnerů, poradí článek ,,Třídění odpadu doma – jak na to ". Co se týká třídění bioodpadu, ten je vhodné třídit do samostatných nádob, které mohou stát volně např. na kuchyňské lince, nebo je můžeme schovat pod dřez.

V čem vyhazovat bioodpad

Bioodpad se z hnědých popelnic sváží buď do kompostárny nebo do bioplynové stanice. Vytvořený kompost se pak zpravidla používá ke hnojení městské zeleně nebo na polích. V bioplynové stanici vzniká bioplyn, který se využívá na výrobu tepla a energie nebo jako palivo, a digestát – skvělé hnojivo.

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.Rozbitý deštník se skládá z více materiálů a patří do zbytkového odpadu.

Kam se hází krabice od pizzy : Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.