Co je to biodiverzita a proč je důležitá?
Co je to biodiverzita Biologická rozmanitost je tradičně definována jako rozmanitost života na Zemi ve všech jeho formách. Zahrnuje počet druhů, jejich genetické variace a vzájemné interakce živých organismů v rámci komplexních ekosystémů.Se ztrátou biodiverzity tedy ztrácíme nejen krásu a bohatost přírody, ale také destabilizujeme ekologické procesy. Přitom na zdravých ekosystémech závisí budoucnost lidstva. Snižováním biodiverzity tedy ohrožujeme především sami sebe.Ubývání biodiverzity, tedy rozmanitosti živých organismů, je jedním z nejvážnějších globálních problémů současnosti. Příčinou je zejména narušování a destrukce přirozeného prostředí, klimatická změna a také šíření invazních druhů.

Kde je největší biodiverzita : Například u tropických deštných pralesů se předpokládá, že obsahují 50-70 % všech rostlin a zvířat na naší planetě. Pouze v Brazílii lze přitom nalézt asi 56 000 různých druhů rostlin. V Brazílii lze nalézt přibližně 56 000 různých druhů rostlin.

Co je to diverzita

Diverzita neboli rozmanitost či různorodost znamená respekt k jedinečnosti každého z nás. Všichni disponujeme unikátními dovednostmi a schopnostmi bez ohledu na věk, pohlaví, rodinu či zdravotní situaci nebo místo, ve kterém žijeme.

Proč je příroda v ohrožení : Ubývání biotopů – především v důsledku intenzivního zemědělství a s ním spojených změn v krajině (například kácení pralesů kvůli novým polím a plantážím). Nadměrná exploatace, tedy intenzivní lov savců, ryb a dalších živočichů – mnohé druhy jsou proto dnes v ohrožení.

S přírodou jsme sžití, je naší matkou, naším domovem, bez přírody by nebyl život na Zemi, je důležité zachovat ji pro další generace a hlavně umožnit žít také ostatním živým organismům nejen lidské populaci. Z přírody čerpáme energii, sílu, dává nám pocit krásy.

Biologickou rozmanitostí se rozumí pestrost ekosystémů (přírodního kapitálu), druhů a genů na celém světě či v určitém stanovišti. Biologická rozmanitost je nepostradatelná pro život člověka a je zásadní pro ekosystémovou stabilitu.

Jak podpořit biodiverzitu

Přilákáme na váš pozemek opylovače a postavíme jim hmyzí hotel. Pomůžeme i s výsadbou nektaronosných bylin či květnaté louky. Pro zajímavé druhy brouků vyžadující mrtvé dřevo vystavíme broukoviště. Pro ptáky (od malých pěvců až po sovy či poštolky) vyrobíme a pověsíme ptačí budky.Pro zajímavé druhy brouků vyžadující mrtvé dřevo vystavíme broukoviště. Pro ptáky (od malých pěvců až po sovy či poštolky) vyrobíme a pověsíme ptačí budky. Aby měli ptáci hojnost potravy, poradíme s výsadbou jedlých keřů a nainstalujeme krmítka, pítka a koupátka.V tropech je nejvíc druhů, poněvadž jsou největší

Zčásti je to triviální, čistě statistická záležitost, zčásti to souvisí se zvyšováním heterogenity prostředí na větších plochách. Platí to však i v měřítku celých kontinentů a zdá se, že za to je odpovědná opět evoluční dynamika speciace a extinkce.

Diversity je anglický termín pro různorodost, rozmanitost, rozdílnost nebo odlišnost. Pro řízení lidských zdrojů je tím míněna také individualita osob, která nakonec z jejich rozmanitosti a jedinečnosti vyplývá.

Co je zkratka Dei : Zkratka DEI (diversity, equity, inclusion) jsou tři kouzelná písmena, která se v náboru objevují čím dál častěji.

Jak člověk škodí přírodě : Továrny vypouštějí do ovzduší škodlivé plyny, zemědělci znečišťují půdu používáním hnojiv, moře je znečištěno ropnými skvrnami, ovzduší je znečištěno výfukovými zplodinami z aut, pro těžbu dřeva se kácejí lesy, lidé vyhazují věci z plastu nebo skla, které se dlouhé roky rozkládají.

Co nám dává příroda

Dává nám vše, co potřebujeme k žití na této planetě – vodu a potraviny, jež nám dodávají energii, materiály, abychom z nich vytvořili obydlí a další předměty pro velmi komfortní život, prostor, který můžeme obývat, vzduch, který dýcháme. Matka Země je v nás – pocházíme z ní a zase se do ní vracíme.

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace vepřového masa jsou největšími hříchy průměrného Čecha vůči životnímu prostředí. Zjistila to nejnovější studie vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.Průměrný Čech zatěžuje životní prostředí nejvíce spotřebou energií a jídlem. Nový výzkum varoval i před biopalivy. Nikoli plastová brčka a obaly – ale vytápění, spotřeba elektřiny, a poněkud překvapivě i složení jídelníčku jsou hlavními „hříchy“ průměrného Čecha směrem k životnímu prostředí.

Co znamená biologický : BIO – bez přidaných chemických látek

Potravina označená jako produkt ekologického zemědělství (bio) pochází od farmáře, který nepoužívá a tím pádem ani nezamořuje půdu nebo okolní organismy syntetickými chemikáliemi.