Nejdříve dáme do trošky vlažného mléka vzejít droždí. Mezitím do mísy nasypeme mouku, rozklepneme celá vejce, vlijeme zbytek mléka, přidáme koření dle chuti (pepř, sůl, lisovaný česnek, majoránku), nahrubo nastrouhané obě brambory, vlijeme vykynuté droždí a vše promícháme v hmotu.Do mléka rozdrobíme droždí (nedělá se kvásek), přidáme sůl, pepř, majoránku, česnek, sádlo, škvarky, nastrouhané brambory a nakonec mouku. Nešetřete kořením ani česnekem, těsto by mělo být slanější. Takto připravené těsto vlijeme na sádlem vymazaný plech a necháme alespoň dvacet minut kynout.Hluchec je slaná pochoutka pečená jako koláč v troubě. Je z bramborového těsta s kváskem a správný hluchec má být dobře kořeněný a česnekový. Jí se buď samotný nebo jako příloha třeba k polévce.
Jak péct bramborovou buchtu : Troubu rozehřejeme na 180 stupňů a buchtu pečeme cca 45 minut. Buchtu krájíme až po mírném vychladnutí, aby nespadla. Jedná se o výborné jídlo, které lze jíst samostatně (teplé i studené) nebo jako příloha k česnekové, bramborové nebo gulášové polévce.
Co s buráky
Pražené arašídy jsou základem asijské kuchyně, ale velmi dobře se osvědčí v sladkých pečených receptech, ovocných salátech, v kombinaci s masem. Arašídové máslo je zase skvělé na chlebu jako svačinka.
Co je to Vosouch : Vošouch je jeden z názvů pro bramborák, který je známý z Plzně a jeho širokého okolí. Jedná se o smažený pokrm ze strouhaných brambor, vajíček, mouky, s česnekem a majoránkou. Jiné názvy jsou např. bramborka, bandorák, báč, cmunda a mnoho jiných, které jsou specifické pro různé lokality.
Postup přípravy
- Brambory nastrouháme na jemno.
- Přidáme vejce, mouku, horké mléko, pepř, sůl, majoránku a česnek.
- Na plech dáme silikonovou pečicí podložku, kterou potřeme olejem.
- Na plechu vytvoříme lžící asi 4 bramboráky.
- Pečeme do zlatova na 200 °C po dobu asi 20-30 minut.
Těsto by mělo být řidší než na bramborák. Necháme ho 30–40 minut kynout, aby zdvojnásobilo objem. Nakynuté těsto nalijeme na pekáč vymazaný sádlem a vysypaný strouhankou. Posypeme mákem a dáme péct do trouby při teplotě 200 °C na 30–40 minut, dokud nemá dočervena upečenou kůrku.
Co dělat když zbyde bramborová kaše
Vsaďte na voňavé placky, luxusní pečené krokety nebo jemnou polévku. Zbytek bramborové kaše od oběda se lehce může proměnit ve vynikající hlavní jídlo či jinou přílohu. Kromě toho, že zužitkováním zbylé kaše omezíte plýtvání, navíc také ušetříte a máte spoustu příležitostí obohatit jídelníček o nové chutě.Těsto by mělo být řidší než na bramborák. Necháme ho 30–40 minut kynout, aby zdvojnásobilo objem. Nakynuté těsto nalijeme na pekáč vymazaný sádlem a vysypaný strouhankou. Posypeme mákem a dáme péct do trouby při teplotě 200 °C na 30–40 minut, dokud nemá dočervena upečenou kůrku.Arašídy (často také nazývány jako burské oříšky nebo lidově buráky) jsou plodem podzemnice olejné a jak už název napovídá, rostou pod zemí. Všeobecně jsou považovány za ořechy, byť jde z botanického hlediska o luštěninu. Nejblíže z nich mají k sóji.
Jak je to ve skutečnosti Arašídy obsahují opravdu velké množství pro člověka prospěšných látek a v rozumném množství cca 1 hrsti denně si je může dopřávat každý, tedy samozřejmě s výjimkou alergiků. Arašídy pražené solené jsou jednou z nejoblíbenější variant úpravy buráků.
Odkud je bramborák : Bramborák (starším, zejména jihočeským názvem cmunda, moravským starším názvem krompelák nebo v mnoha jiných regionálních názvech) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Zvlášť rozšířený a dominantní je v Bělorusku a Lucembursku.
Co do bramboráků : Směs drceného česneku, drceného černého pepře, cibule, majoránky a soli. Je určena pro přípravu oblíbených bramboráků (placek ze syrových brambor). Má širší použití – například do hrachové, bramborové a česnekové polévky.
Jak dlouho se peče bramborák v troubě
Plochu pod bramborákem i samotný bramborák potřeme olejem. Přendáme do trouby rozehřáté na 180 °C a pečeme asi 25 až 30 minut.
Sádlo je skutečně na smažení bramboráků mnohem vhodnější než olej. A když na oleji trváte, zkuste do něj aspoň přidat lžíci sádla. Brambory se sádlem tvoří skvělou chuťovou kombinaci, které s olejem nedosáhnete.Vymažeme pekáč sádlem a vysypeme strouhankou, vlijeme nakynutou směs, polijeme teplým sádlem a dáme do studené trouby. Zapneme pečení na 180 °C a pečeme do růžova asi hodinu (podle výšky těsta). Upečený bác necháme chvíli zchládnout, jinak se při krájení srazí. Podáváme se salátem z kysaného zelí nebo okurkou.
Jak využít zbytek bramborové kaše : Bramborovou kaši lze zapékat samotnou, ale také se zeleninou nebo masem. Vyzkoušet můžete i bramborovou kaši zapečenou se sýrem. Vždy je třeba vmíchat vejce nebo samotný žloutek, který udrží kaši pohromadě. Skvěle chutná zapečená kaše v kombinaci s rybou, ale je vhodná téměř ke každému druhu masa.