Co je to anion?
Ionty jsou elektricky nabité částice, které vznikají z atomů (či molekul) přijetím či odevzdáním elektronů. Kationty jsou kladně nabité, počet elektronů v nich je nižší než počet protonů. Anionty jsou záporně nabité, počet elektronů v nich je vyšší než počet protonů.Anionty jsou záporně nabité částice, jejichž názvy jsou tvořeny podstatným jménem anion a přídavným jménem. U jednoatomových a některých víceatomových aniontů obsahují přídavná jména zakončení –idový. V názvech aniontů, které jsou odvozeny od kyslíkatých kyselin a thiokyselin, mají přídavná jména zakončení –anový.Pokud neutrální atom nabyde jeden či více elektronů, počet elektronů se zvýší, zatímco počet protonů v jádře zůstává stejný. Dojde tak k tomu, že se z atomu stává anion, tedy ion se záporným nábojem.

Co to je iont : Ion nebo iont je kladně nebo záporně elektricky nabitá částice atomární velikosti (atom, molekula, někdy také skupina atomů či molekul), tedy taková, kde se celkový počet elektronů liší od celkového počtu protonů.

Co to je kation

Kation (někdy psáno i ve tvaru „kationt“) je atom nebo molekula, která má kladný elektrický náboj (+). Příklady látek, které se v lidském těle vyskytují ve formě kationtů, jsou sodík (Na+), draslík (K+), vápník (Ca2+), hořčík (Mg2+), železo (Fe2+, Fe3+) či zinek (Zn2+).

Jak poznat kation od Aniontu : Ionty jsou elektricky nabité částice. Pokud jsou nabité kladně, jde o kationty, pokud záporně, jsou to anionty. Elektrický náboj se vyznačuje vpravo nahoře od značky prvku či molekuly, a to nejprve arabskou číslicí (pokud by číslice měla být 1, nepíše se) a pak pluskem (kladný náboj) nebo mínuskem (záporný náboj).

Anionty jsou záporně nabité ionty, takže mají ve vzorci vždy mínus. Název aniontu se obecně tvoří: přídavné jméno prvku či molekuly s koncovkou "-ový" + "anion".

Anionty většinou vznikají z elektronegativních prvků, například kyslíku, síry, dusíku nebo halogenů: N + 3 e− → N3−.

Jak vypada iont

Ionty jsou elektricky nabité částice. Pokud jsou nabité kladně, jde o kationty, pokud záporně, jsou to anionty. Elektrický náboj se vyznačuje vpravo nahoře od značky prvku či molekuly, a to nejprve arabskou číslicí (pokud by číslice měla být 1, nepíše se) a pak pluskem (kladný náboj) nebo mínuskem (záporný náboj).Elektrony (e-) jsou subatomární částice, které nesou záporný náboj. Nacházejí se v elektronovém obalu, který obklopuje atomové jádro. Elektronový obal zabírá většinu prostoru atomu, ale podílí se jen nepatrně na celkové hmotnosti atomu. V elektroneutrálním atomu je počet elektronů roven počtu protonů.protonové (atomové) číslo Z – je rovno počtu protonů v jádře, udává také počet elektronů obíhajících kolem jádra. nukleonové (hmotnostní) číslo A – je rovno počtu nukleonů v jádře, tj. A = Z + N.

Iontům, které získaly elektron říkáme „negativní“ (zdravé) ionty, zatímco ty, které ztratily elektron se nazývají pozitivní ionty. Elektrostatická síla iontů způsobuje, že opačné náboje se navzájem přitahují a stejné náboje se odpuzují. V přírodě se v hojné míře vyskytují jak ionty pozitivní, tak i negativní.

Co je to iont a jak vzniká : Ionty vznikají z atomu přijetím nebo ztrátou elektronů z valenční vrtstvy. Tím z elektroneutrálního atomu vznikne elektricky nabitá částice. Atom může přijmout ( nebo ztratit ) jeden nebo více elektronů.

Jak vzniká iont H+ : Vodíkový kation (zkratka H+) je kladně nabitý iont vodíku. Vzniká formálně odtržením elektronu z atomu vodíku (prakticky nejčastěji protolýzou), tzn. jedná se ve většině případů vlastně o pouhý proton.

Co to je Proton

Proton je částice, která je nositelem kladného elementárního náboje, má označení p (případně p+, 11p, H+). Počet protonů v jádře atomu je charakteristický pro každý prvek. Počet protonů odpovídá počtu elektronů – elektroneutralita atomu.

Foton je kvantum energie elektromagnetického vlnění. Jako částice má foton nulovou klidovou hmotnost, pohybuje se výhradně rychlostí světla. Jako elementární částice patří foton mezi bosony, tedy má celočíselný spin.Počet neutronů v jádře udává neutronové číslo – N' a počet nukleonů v jádře (tzn. protonů + neutronů) udává nukleonové číslo – A.

Co to jsou ionty v těle : Elektrolyty jsou nabité ionty, které se podílejí na udržení acidobazické rovnováhy v organismu. Acidobazická rovnováha je udržování stálého pH v organismu, které je mírně zásadité. Na tomto udržování se nejvíce podílejí ledviny a plíce. Elektrolyty jsou většinou ionty rozpuštěných solí.