Co je to amplituda kmitání?
Okamžitá výchylka se s časem mění v závislosti na funkci sinus – nabývá tedy kladných i záporných hodnot (viz obr. 1). Absolutní hodnota největší výchylky se nazývá amplituda výchylky (maximální výchylka) .Doba, která je nezbytná k vykonání jednoho kmitu se nazývá perioda kmitu. Počet kmitů za časovou jednotku (obvykle jednu sekundu) je označován jako frekvence (dříve kmitočet).Kmitání, které by probíhalo neomezeně dlouho beze změn své amplitudy, se nazývá kmitání netlumené. Ze zkušenosti však víme, že amplituda výchylky mnohých kmitavých pohybů se postupně zmenšuje, až kmitání zanikne. Probíhá kmitání tlumené. Závislost okamživé výchylky na čase.

Co je to fáze kmitání : Pro kmitání, případně i kmitavý pohyb šířící se prostředím, zavádíme veličinu zvanou fáze, která popisuje vztah mezi časem (u vlnění i polohou) a okamžitou výchylkou. Obvykle se na střední škole značí φ, vyskytuje se v argumentu funkce sinus a její jednotkou je 1 radián.

Na čem závisí amplituda

Skládáním dvou harmonických kmitání stejného směru a o stejné frekvenci vzniká opět harmonické kmitání téže frekvence. Jeho amplituda závisí na fázovém rozdílu složek.

Co to je okamžitá výchylka : Okamžitá výchylka (např. y ; [y] = m) je okamžitá vzdálenost těžiště oscilátoru od jeho rovnovážné polohy. Nabývá kladných i záporných hodnot. Diagram vyjadřující závislost této okamžité výchylky y na čase t se nazývá časový diagram a má tvar sinusoidy (viz obrázek).

Jeden Hertz je roven jednomu kmitu za sekundu. Zkratka: Hz 1 kHz – kilohertz – 1 000 Hz 1 MHz – megahertz – 1 000 kHz – 1 000 000 Hz.

Frekvence představuje hodnotu kolikrát proud změní směr za sekundu. Měří se v Hertzích (Hz), mezinárodní jednotce měření, kde 1 Hertz je roven 1 cyklu za sekundu. Hertz (Hz) = jeden Hertz je roven jednomu cyklu za sekundu. Cyklus = jeden úplný vlnový průběh střídavého proudu nebo napětí.

Co je to jeden kmit

Je vidět, že platí: 1 kmit = 2 kyvy. Mnemotechnicky si lze tyto pojmy pamatovat tak, že se podíváme na počet písmen ve slovech „kmit“ a „kyv“. Slovo „kmit“ je delší než slovo „kyv“, a proto kmitu přísluší delší čas než kyvu. Příklady některých kmitavých pohybů spolu s jejich frekvencí zobrazuje tab.Oscilátor (z lat. oscillo, kmitat) je systém nebo zařízení, schopné kmitavého pohybu, při němž se hodnoty určitých parametrů (poloha, rychlost, napětí atd.) periodicky opakují. Oscilátory mohou být mechanické, elektrické aj.fázový rozdíl, což je rozdíl počátečních fází pohybů. Jsou–li okamžité výchylky dvou harmonických kmitání y1 = ym1sin(ωt + φ1) a y2 = ym2sin(ωt + φ2), pak fázový rozdíl jejich kmitání je Δφ = φ1 − φ2.

Fáze je parametrem, na kterém závisí časový průběh charakteristické veličiny v pevně daném místě, kterým vlna prochází, resp. prostorové pole charakteristické veličiny pro pevný časový okamžik.

V čem se měří amplituda : Amplituda je maximální hodnota výkmitu u periodicky se měnící veličiny. Pro měření vibrací je možné využít měření výchylky (m, mm), rychlosti (m/s, mm/s) a zrychlení (m/s2, mm/s2, g). Obecně nelze říci, která z vibračních veličin je pro měření nejlepší.

Jak se počítá amplituda : S počínajícím jarem se dostáváme do ročního období, kdy narůstá tzv. denní amplituda teploty vzduchu. Jde o rozdíl mezi minimální (většinou ranní) a maximální (převážně odpolední) teplotou vzduchu téhož dne.

Co to je oscilace

Oscilace – Kmitání. Opakovaná změna veličiny v čase. Oscilace je změna určité veličiny vykazující opakování nebo tendenci k němu. Pokud se kmitání šíří prostorem, potom lze hovořit o vlnění.

Frekvence se měří v hertzech (Hz) a označuje kolikrát za sekundu se mění polarita střídavého proudu. Ve většině zemí je tato frekvence 50 Hz, ale v Americe se nejčastěji setkáte s hodnotou 60Hz. Většina svítidel funguje při frekvenci 50 i 60 Hz.Frekvence představuje hodnotu kolikrát proud změní směr za sekundu. Měří se v Hertzích (Hz), mezinárodní jednotce měření, kde 1 Hertz je roven 1 cyklu za sekundu. Hertz (Hz) = jeden Hertz je roven jednomu cyklu za sekundu. Cyklus = jeden úplný vlnový průběh střídavého proudu nebo napětí.

Čím se měří frekvence : Většinou pro měření technických kmitočtů se používají tzv. kmitoměry, které měří frekvenci ve velmi úzkém rozsahu.