Sublimační (jinak také termosublimační) tisk funguje na principu sublimace, což je přeměna pevné látky na plyn bez jejího tání. Sublimační inkoust tedy při tisku neprochází kapalnou fází a okamžitě se mění v plyn. Tento způsob tisku byl vynalezen v roce 1957, proto nejde o žádnou novinku.Fungují na principu sublimace (změna skupenství z pevného na plynné bez kapalného mezistupně). Barvivo je naneseno na pásce o šířce papíru. Páska se zahřeje pomocí tiskové hlavy na určitou teplotu, tím se barva přemění na plyn a obtiskne se na papír. Po přenesení na papír se opět vrátí do pevného skupenství.Termotisk je specifická technologie využívající k tisku princip zahřátí speciální fotocitlivé vrstvy na vysokou teplotu. Proto mají termotiskárny konkrétní zaměření – účel, ve kterém vynikají. Mohou se skvěle hodit pro tisk účtenek a štítků, fotografií a potisk různých druhů materiálů.
Jak funguje Thermal Transfer tiskárna : Termotransferové tiskárny
Tiskárny, které využívají principu termotransferového tisku, jsou vybavené speciální teplocitlivou páskou. Ta se při působení tepla z tiskové hlavy obarví a následně přenáší barvu na požadovaný materiál. U termotransferových tiskáren se může tisknout i na obyčejný kancelářský papír nebo plast.
Jaké jsou typy tiskáren
Základní druhy tiskáren
- Jehličková tiskárna. Nejstarším typem jsou tiskárny jehličkové.
- Inkoustová tiskárna. Inkoustová neboli trysková tiskárna je nejrozšířenějším typem tiskárny.
- Laserová tiskárna. Princip fungování laserové tiskárny je relativně složitý.
- LED tiskárny.
- Termosublimační tiskárny.
- Multifunkční tiskárna.
Jak funguje sublimační papír : První jev je schopnost speciálního sublimačního inkoustu, který se nanáší na přenosový papír, okamžitě změnit skupenství z pevného na plynné. Druhý jev je spojen s vlastností polymerů v sublimační vrstvě, kde díky zahřátí materiálu dojde k uvolnění jejich struktury a k otevření mikropórů.
Termosublimační tiskárny, někdy také nazývané dye-sublimation, jsou populární pro tisk fotografií. Tyto tiskárny používají teplo k přenosu barvy z voskové nebo pryskyřicové pásky na papír.
Rozdíl mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou podle technologie tisku. Laserová tiskárna je vhodná především pro větší objem dokumentů, jelikož má nízké provozní náklady a dokáže ostře vytisknout i drobný text. Na rozdíl od inkoustových tiskáren, u ní nedochází k vysychání náplně.
Jak funguje Termopapír
Jak už jsme řekli, tisk na termopapír nevzniká nanesením inkoustu, ale zahřátím pevných látek ve vrstvách materiálu. Chemické reakce, které tisk umožnily, jsou časem a působením vnějších podnětů částečně vratné, a barvivo postupně mizí.Na co se při výběru termo tiskárny zaměřit
Rozlišení tisku – udává se v dpi (počet bodů na palec). Čím je rozlišení vyšší, tím podrobněji jsou vytisknuty detaily. Tiskárny s rozlišením do 300 dpi vyhovují k tisku běžně užívaných etiket a účtenek, pro tisk fotografií volte model s rozlišením 300 dpi nebo vyšším.Transferový tisk / dtf tisk
Barvy se neaplikují přímo na podkladový materiál, ale jsou přes šablony přeneseny na speciální transferový papír, který je následně pod vysokým tlakem a teplotou zafixován do materiálu. Potisk tedy vytváří na textilu pevnou vrstvu.
Základní trojici tiskáren tvoří tiskárny jehličkové, laserové a inkoustové.
Co se deje při sublimaci : Sublimace je skupenská přeměna, při které se pevná látka mění na plyn, aniž by došlo k tání pevné látky (tedy bez průchodu kapalnou fází). Opačný proces se nazývá desublimace. Při desublimaci se tedy plyn mění přímo na pevnou látku bez předchozí kondenzace.
Na čem závisí sublimace : – Pevná látka se mění přímo v páru (plynné skupenství). Při tom přijímá skupenské teplo sublimace. Sublimace je závislá na vnějším tlaku. – Opačný děj se nazývá desublimace.
Kdy se vyplatí laserová tiskárna
Pokud tisknete dokumenty často a ve větším množství než jen pár listů týdně, laserová tiskárna se vám dlouhodobě vyplatí. Její provozní náklady při častém tisku kompenzují vyšší pořizovací cenu oproti inkoustovým. Další výhodou je, že nezasychá inkoust, který je v laserových tiskárnách ve formě prášku.
Pokud se o laserovou tiskárnu správně staráte, používáte kvalitní tonery a pravidelně vyměňujete další potřebné díly, vydrží vám v běžném kancelářském či domácím prostředí několik let a mnoho tisíc stránek.Jak poznat účtenku z termopapíru
- Termopapír je oproti matnému obyčejnému papíru trochu blyštivý.
- Když termopapír dáte na tvrdnou podložku, tak lze do něj nehtem vyrýt viditelnou čáru (dle typu termopapíru z jedné strany, z druhé a nebo i z obou stran).
Co je to Termopapír : Termopapír je speciální druh velmi jemného papíru, na který se tisknou účtenky, jízdenky a doklady v různých automatech bez použití inkoustu. Vyrábí se především v kotoučových návinech s dutinkou nebo bez dutinky pro tisk účtenek z EET pokladen.