Sociální zabezpečení zahrnuje nemocenské pojištění, důchodové pojištění, dávky státní sociální podpory a sociální péči. Dávkový systém nemocenského pojištění tvoří následující čtyři dávky: nemocenské, podpora při ošetřování člena rodiny, peněžitá pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.Sociální systém je strukturovaná síť vztahů mezi jednotlivci, skupinami a institucemi, tvořící soudržný celek. Je to formální struktura rolí a statusů, vznikající ve stabilní skupině.Sociální zabezpečení můžeme dělit do tří základních skupin: zdravotní pojištění, sociální pojištění (zahrnuje nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti), dávky sociální podpory.
Jaký je rozdíl mezi ČSSZ a OSSZ : Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) jsou územní organizační jednotky ČSSZ, které se podílejí ve vymezených oblastech na realizaci sociálního pojištění v okruhu své působnosti. Ředitele OSSZ jmenuje a odvolává ústřední ředitel ČSSZ.
Které tři oblasti zahrnuje nás sociální systém
Systém sociálního zabezpečení v České republice zahrnuje systém důchodového, nemocenského a zdravotního pojištění, jakož i státní politiku zaměstnanosti a nepříspěvkový systém dávek státní sociální podpory. Systém zdravotního pojištění je financován prostřednictvím zdravotních pojišťoven.
Kdy se platí sociální zabezpečení : Měsíční záloha na důchodové a nemocenské pojištění se dle §14a zákona o pojistném na sociální zabezpečení hradí vždy na aktuální měsíc. Splatnost pojistného je tedy od prvního do posledního dne kalendářního měsíce, za který se záloha na pojistné platí.
Sociální problém můžeme definovat jako společenský stav nebo společenskou situaci, který vyrůstá z rozporů mezi životní situací jedince ve společnosti a společenskými podmínkami lidské existence.
Pojem státní sociální podpora zahrnuje celkem pět dávek – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné. Jejich rozdělováním se zabývá Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím krajských poboček Úřadu práce.
Co je 3 pilíř důchodového systému
III. pilíř českého penzijního systému je jedním z nástrojů pro zmírnění propadu finančních příjmů, který se pojí s odchodem do důchodu. Skládá se z penzijní připojištění a novějšího doplňkového penzijního spoření, přičemž účast v něm je zcela dobrovolná.II. pilíř – starobní důchodové spoření je příspěvkově definované pojištění financované prostřednictvím kapitalizace, které zajišťují důchodové správcovské společnosti. Druhý pilíř je příspěvkově definovaný, tj. výška důchodové dávky závisí na zaplacených příspěvcích do II.Do neschopenky vám kontrolor vypíše datum a čas, připojí podpis a všechno je vyřízeno. V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Následující ordinační den byste se pak měli dostavit k ošetřujícímu lékaři a celou věc vysvětlit.
Oznámit příslušné OSSZ den nástupu zaměstnance do zaměstnání, den skončení zaměstnání se zaměstnancem a další stanovené údaje na předepsaném tiskopisu Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání), a to ve lhůtě 8 kalendářních dnů.
Kdo nemusí platit sociální pojištění : Sociální pojištění nemusí platit lidé bez zdanitelných příjmů. Sem tedy patří například studenti, důchodci, osoby pracující na dohody a osoby registrované na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání.
Co se stane když nebudu platit sociální pojištění : Neplacení sociálního pojištění
Pokud byste neplatili sociální pojištění, vzniká vám dluh a penále. Penále se stanoví na základě repo sazby České národní banky, které je stanovené pro první den kalendářního pololetí, ve kterém dluh vznikl, zvýšené o 8 %.
Co je to sociální stát
Jako sociální stát je označován stát, který usiluje o zajištění blahobytu, přesněji podmínek slušného žití pro své občany. Lze ho definovat jako stát, který garantuje svým občanům sociální práva.
Jedná se o soubor správních agend pro práci referentů v oblastech sociálně-právní ochrany dětí, sociální prevence a pomoci, sociálních služeb. Řešení splňuje legislativní nároky kladené na vedení této evidence a je dennodenně využíváno na desítkách úřadů.Nárok na dávky má pouze fyzická osoba, jestliže ona a s ní společně posuzované osoby jsou hlášeny k trvalému pobytu (občané České republiky) nebo mají trvalý pobyt (cizinci) na území České republiky a mají zde bydliště.
Na jaké dávky má nárok důchodce : Nárok na příspěvky pro seniory máte u většiny pojišťoven, pokud je vám víc než 65 let. V rámci prevence a péče o zdraví lze získat příspěvek například na masáže či pohybové a rehabilitační aktivity. Dále na nákup vitamínů, doplňků stravy a kloubní výživy pro seniory.