Obchodování na úvěr neboli maržové obchodování využívá tzv. finanční páky. Jedná se o zcela běžný nástroj, který slouží ke znásobení výnosu z investice tím, že doplníme vlastní kapitál o kapitál cizí.Principem finančního pákového efektu (v angličtině leverage) je použití malého objemu vlastního kapitálu doplněného podstatně větším objemem cizího kapitálu na financování investice. Tato praxe může umocnit zisk (ale také ztrátu). Společnosti obvykle využívají tohoto efektu pro zvýšení výnosu na akcii.Bohužel, nemůžete nastavit páku manuálně u XTB. Většina obchodních platforem nastavuje maximální možnou páku automaticky. I když manuální nastavení páky vám pomáhá řídit riziko, existují i jiné způsoby, jak snížit vaši expozici.
Co je páka v tradingu : Vyjadřuje rozdíl mezi požadovanou cenou ze strany obchodníka a cenou, za kterou je příkaz exekuován v trhu (při tržní exekuci se jedná o v daný moment nejlepší dostupnou cenu na trhu). Může nabývat jak záporných, tak i kladných hodnot.
Kdo využívá systém finanční páky
Finanční páka se ve světě využívá u řady institucí – bank, investičních společností, ale i soukromých společností, které zvyšují svůj kapitál buď vydáváním dluhopisů nebo bankovními úvěry a můžeme se s ní setkat i v běžném životě při žádání o hypoteční úvěr. Jedná se tak o využívání půjčených peněz k nákupu aktiv.
Co využívá finanční páku : Využití finanční páky vyžaduje určitou marži, která je potřebná na otevření obchodu. Marže však není nákladem a bude Vám vrácena po uzavření obchodu. Finanční páka může být na jedné straně velmi nápomocná, protože potřebujete méně finančních prostředků na dosažení značných zisků.
CFD jsou rozdílové smlouvy. To znamená, že se nestáváte vlastníkem instrumentu, se kterým obchodujete (např. akcie, index nebo komodita), ale příslušnou stranou rozdílové smlouvy. Pokud obchodník (trader) očekává růst tržní ceny, obvykle nakupuje – BUY (dlouhá pozice) a tím získává zisk z každého růstu ceny.
To znamená, že obchodování s finanční pákou je k dispozici pro CFD na měnové páry, komodity, akciové indexy, kryptoměny, dluhopisy, ETF a jednotlivé akcie. Mezi nejoblíbenější pákové nástroje patří hlavní měnové páry, jako např: EURUSD, GBPUSD a USDJPY, komodity jako zlato (GOLD), ropa (OIL.
Co je to ETF
Exchange Traded Funds jsou burzovně obchodovatelné fondy. Obchodují se na burzách prakticky po celém světě. Tím, že jsou ETF investice prováděny přes regulované a transparentní trhy, je zajištěna vysoká míra důvěryhodnosti a spolehlivosti.Jak dlouho mohu CFD držet CFD nemají datum vypršení platnosti, takže je můžete držet neomezeně dlouho bez ohledu na to, zda jste otevřeli dlouhou nebo krátkou pozici.CFD, které spadají spolu s opcemi či futures mezi deriváty a daní se sazbou 15 % podle § 10. U derivátů nebereme v potaz časový test, u CFD na forex měnové páry, indexy či komodity platí dokonce tzv. one-year-limit, kdy nelze držet otevřenou pozici déle než 365 dní.
Výhodou investice do ETF jsou v porovnání s investicemi do podílových fondů nižší poplatky spojené s jejich obchodováním. U podílových fondů se poplatky spojené s obchodováním pohybují v řádech vyšších jednotek procent. Poplatky spojené s obchodováním ETF jsou zpravidla nižší.
Kdo vydává ETF : exchange-traded fund, zkráceně ETF), jsou stejně tak jako akcie snadno dostupné investiční nástroje kapitálového trhu, které vytvářejí a spravují specializované finanční instituce. Na americké burze se obchodují od roku 1993. Jsou to společnosti založené buď jako investiční trust nebo investiční fond.
Jak se daní příjmy z investic : Sazba je v případě fyzických osob nastavena na 15 %, nicméně movitější investoři mohou část svých příjmů danit i 23% sazbou, která se aplikuje na část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy, což pro zdaňovací období 2022 činí 1 867 728 Kč.
Jak danit příjmy z XTB
Celkový základ daně z příjmů fyzických osob – nepodnikatelů podléhá dle § 16 ZDP sazbě ve výši 15 %. Poplatníkem celkové daně z příjmu (včetně příjmu z obchodování s deriváty) je klient XTB, který daň vykáže ve svém daňovém přiznání za příslušné zdaňovací období a odvede pří- slušnému správci daně.
ETF mají obvykle vyšší denní likviditu a nižší poplatky než akcie podílových fondů, což z nich činí potenciálně atraktivní alternativu pro investory. ETF funguje tak, že určitý fond (označovaný zpravidla jako emitent) nakoupí určitá podkladová aktiva a vydá na to své vlastní akcie.Podílové fondy aktivně řídí manažer a úspěšnost fondu závisí na tom, jaké akciové tituly do fondu vybere. ETF fondy oproti tomu pasivně kopírují vývoj akcií v daném indexu podle toho, jak se daří segmentu nebo trhu, který tento index sleduje. Od toho se pak odvíjí i výše zisku.
Jaký je rozdíl mezi ETF a indexem : Na rozdíl od aktivně spravovaných fondů sledují ETF obvykle nějaký index (tzv. pasivní správa), což má za následek nižší poplatky za správu. Tyto nižší náklady se pak přímo promítají do vyšších výnosů pro investory. Bez ohledu na to, kde ETF nakupujete, podléhají Vaše investice poplatku TER (total expense ratio), tzv.