Co je Svareni MIG?
Při svařování MIG/MAG se vlastně jedná o dva rozdílné svařovací procesy: MIG znamená svařování kovů v inertním plynu (Metal Inert Gas). U tohoto postupu se používají inertní, tedy málo reaktivní ochranné plyny jako argon, helium nebo jejich směsi. MAG znamená svařování kovů v aktivním plynu (Metal Aktiv Gas).Zkratka MIG pochází z anglického Metal Inert Gas. Poloautomatické svařování kovů v ochranné atmosféře inertního plynu má pouze ochrannou funkci, která spočívá v zamezení přístupu vzduchu k roztavenému kovu.Dalším podstatným parametrem je svařovaný materiál. Argon a helium najdou uplatnění nejčastěji při svařování hliníku, mědi, niklu a dalších neželezných kovů. Levnější CO2 pak uplatníte při svarovém spojení ocelí.

Jak funguje sváření : Konkrétně je využíván nízkonapěťový elektrický výboj vedený v prostředí ionizovaného plynu. Vlastní obrobek slouží jako jedna elektroda, druhou tvoří elektroda svářečky. Elektrický oblouk vzniká při zkratu mezi oběma elektrodami a vytvořené teplo taví svařovaný materiál.

Jak svařovat s MIG

drátovou elektrodu, je do místa svařování přiváděn motorizovaným pohonem na základě povelu svářeče. Tento povel vydá svářeč stisknutím spínače na hořáku. Svářeč také vede hořák ručně. Takže tu máme automatické podávání drátu na základě ručních povelů svářeče, který ručně vede hořák.

Jak svařovat bez svářečky : Pro přepnutí na bezplynové svařování stačí změnit polaritu – to znamená připojit kabel na přední straně svářečky k černé zásuvce, která se nachází dole pod červenou zásuvkou. Poté je třeba cívku naplnit samonavíjecím drátem – v případě svářeček řady PRO lze namontovat pouze 5 kg cívky s navinutým drátem.

Zkratka TIG pochází z angličtiny. Znamená Tungsten Inert Gas a symbolizuje svařování wolframovou elektrodou (Tungsten je anglicky wolfram) v ochranné atmosféře inertního (Inert) plynu (Gas).

Svařování metodou TIG se nejčastěji používá ke svařování tenkých profilů nerezové oceli, neželezných kovů, jako je hliník, hořčík a slitiny mědi. Je to mnohem pomalejší proces než většina ostatních svařovacích technik.

Co zpusobuje argon

Může způsobit rychlé udušení. Může být požadován nezávislý dýchací přístroj. Vdechnutí : Ve vysokých koncentracích může způsobit dušení. Dušení může bez varování způsobit bezvědomí, a to tak rychle, že postižený může být neschopný se ochránit.Svařovat lze kovové i nekovové materiály a materiály podobných i různých vlastností. Pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné různé metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního spojovaného materiálu v okolí spoje.Při svařování rozlišujeme v zásadě dvě metody. Tavná svařování (spojování bez vynaložení síly) a tlakové svařování spojů (spojování s vynaložením síly). Při tavném svařování se dva obrobky (většinou kovy stejného druhu) v místech spojů taví a pomocí přídavných materiálů nebo bez nich se spojují.

Jak svařovat – všeobecně

Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.

Jaké materiály lze svařovat : Svařovat lze kovové i nekovové materiály, materiály podobných i různých vlastností. Ale pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné jiné metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního materiálu (spojovaného) v okolí spoje.

Jak má vypadat svár : Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.

Co lze Svarovat metodou TIG

Svařování speciálních materiálů a heterogenních spojů: vysokolegované a nástrojové oceli, oceli pro energetiku, hliníkové materiály, titan, měď, bronz, hořčík, apod. Svařování velmi tenkých materiálů.

Základní nastavení TIG svářečky – invertoru a jeho svářecího proudu

Tloušťka materiálu ( mm ) Proud ( A ) Průtok plynu Ar (l)
1 – 1,5 6 – 70 5 – 6
1,5 – 3,0 60 – 140 6 – 7
3,0 – 5,5 120 – 240 7 – 8

Svařovat lze kovové i nekovové materiály a materiály podobných i různých vlastností. Pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné různé metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního spojovaného materiálu v okolí spoje.

Jak se svařuje Tigem : Svařovací metoda TIG (Tungsten Inert Gass) Elektroda obvykle vyčnívá z keramické hubice 2-3 mm a může dosáhnout 8 mm při rohových svarech. Svařování se provádí roztavením obou okrajů spoje. U vhodně připravených materiálů s malými tloušťkami (přibližně až do 1 mm) není potřebný přídavný materiál.