Standardní chyba neboli směrodatná chyba, v počítačových výstupech obvykle označovaná standard error nebo S.E., je číslo, které udává, s jakou typickou nepřesností odhadujeme nějakou veličinu z naměřených dat zatížených výběrovou chybou.Směrodatná odchylka, značená řeckým písmenem σ, je v teorii pravděpodobnosti a statistice často používanou mírou statistické variability. Jedná se o odmocninu z rozptylu náhodné veličiny: Příklad dvou populací hodnot se stejným aritmetickým průměrem a s rozdílnou směrodatnou odchylkou.Zatímco variační rozpětí nám říká rozpětí celého souboru, mezikvartilové rozpětí nám řekne rozpětí pouze poloviny hodnot.
Co nám říká Variační koeficient : Variační koeficient se používá v případě, kdy chceme posoudit relativní velikost rozptýlenosti dat vzhledem k průměru a někdy se uvádí v procentech. Slouží k porovnání variability souborů, které mají nestejné průměry.
Co je absolutní chyba
Absolutní chyba měření je algebraický rozdíl mezi ukazovanou hodnotou a porovnávanou hodnotou. Lze z ní stanovit absolutní hodnotu (velikost) chyby měření konkrétní naměřené hodnoty přímo v jednotkách měřené veličiny.
Co je to absolutni chyba : Absolutní chyba ∆ přibližného čísla a se nazývá absolutní hodnota rozdílu přesného čísla A a přibližného čísla a ∆ = |A − a|. Je třeba rozlišovat dva případy: Známe-li číslo A, vypočítáme absolutní chybu ∆ snadno podle vzorce výše. Číslo A neznáme, což nastává nejčastěji.
Mezní odchylkou se vyjadřují především odchylky délkových rozměrů, půdorysné polohy, umístění otvorů apod.
Odchylka je hodnota získaná měřením, která se významně odchyluje od hodnoty, která byla očekávána nebo plánována. Nemusí jít pouze o odchylku při měření energií, ale i jiných parametrů významných pro energetický management, např. teploty, průtoku, objemu, tlaku atd.
Jak spočítat Mezikvartilové rozpětí
Mezikvartilové rozpětí
Interquartile range, zkratka IQR) představuje rozdíl mezi třetím a prvním kvartilem (tedy mezi 75. a 25. percentilem).Nový pojem: Interkvartilové rozpětí Interkvartilové rozpětí q je rozdíl horního a dolního kvartilu, tj. q = x0,75 − x0,25. V interkvartilovém rozpětí leží polovina náhodného výběru.Variační koeficient (The Coefficient of Variation)
Děláme to tak, že směrodatnou odchylku dělíme střední hodnou, od které byly počítány odchylky pro součet čtverců, obvykle tedy při praktických výpočtech aritmetickým průměrem výběrového souboru. Výsledek se obyčejně vyjadřuje v procentech (po vynásobení 100).
Odchylka je hodnota získaná měřením, která se významně odchyluje od hodnoty, která byla očekávána nebo plánována. Nemusí jít pouze o odchylku při měření energií, ale i jiných parametrů významných pro energetický management, např. teploty, průtoku, objemu, tlaku atd.
Co je to relativni chyba : Relativní chyba měření je poměr absolutní chyby k porovnávané hodnotě. Chyba relativní může být udána v několika tvarech, jako bezrozměrné číslo, v procentech nebo v jednotkách ppm (Parts per million, česky „dílů či částic na jeden milion“).
Jak se počítá relativní chyba : je dána poměrem absolutní chyby k absolutní hodnotě naměřeného čísla. Relativní chyba je bezrozměrná a obvykle se uvádí v procentech.
Jak se počítá absolutní chyba
Za odhad absolutní chyby čísla a můžeme tedy vzít číslo ∆a = |A|δa. Poněvadž v praxi je A ≈ a, můžeme použít vzorec ∆a = |a|δa.
Odchylka přímky a roviny
Odchylku přímky a roviny nepočítáme přímo, ale využijeme znalostí, které již máme. Je-li přímka p kolmá k rovině ρ, je jejich vzájemná odchylka φ = π/2. Není-li přímka p kolmá k rovině ρ, je jejich odchylka rovna odchylce přímky p a průsečnice p' rovin ρ a ψ, kde p ∈ ψ a ρ ⊥ ψ.Variační šíře (neboli rozpětí) je nejjednodušší mírou variability. Počítá se jako rozdíl největší a nejmenší hodnoty souboru: R = x m a x − x m i n . {\displaystyle R=x_{max}-x_{min}.}
Jak se vypočítá směrodatná odchylka : Směrodatná odchylka je rovna druhé odmocnině z rozptylu.