Co je stavební rozvaděč?
Rozváděč či rozvaděč v elektrotechnice je skříň, do které je zavedeno několik kabelů a která obsahuje elektrické přístroje pro jištění, měření a ovládání elektroinstalace.Napojení je provedeno přes přenosný elektroměrový rozváděč vybavený zásuvkami, neboli přes staveništní rozváděč. Staveništní rozváděč již obsahuje potřebné jištění a chránění zásuvek. Toto řešení je vhodné především pro stavební firmy, které využijí staveništní rozváděč opakovaně.Mezi základní parametry patří určení distribuční sítě, určení materiálu rozvaděčů, způsobu jejich osazení (zapuštěný či nástěnný), umístění (uvnitř či venku), hodnotu hlavního vypínače a posléze vybíráme proudové chrániče, svodiče přepětí a jističe pro jednotlivá elektrická zařízení.

Co vše je v rozvaděči : Přívodních i odchozích kabelů může být větší množství. Vstupuje napájecí kabel a kabely od různých snímačů, čidel, ovladačů. Vystupují kabely k dalším (podružným) rozvaděčům, k jednotlivým spotřebičům (elektrický sporák) nebo zásuvkovým a světelným okruhům.

Jak si postavit rozvaděč

Na počítači v prohlížeči Chrome nebo Firefox přejděte na web www.navrh-rozvadece.cz a klikněte na tlačítko Sestavit nový rozváděč. 2. Naklikejte konkrétní přístroje a jejich zapojení přesně podle existujícího rozváděče.

Jak vysoko umístit rozvaděč : výška spodní hrany rozváděče od podlahy nebo definitivně upraveného terénu:

  1. o ve vnitřních instalacích není stanovena, avšak jističe a svorkovnice PEN musí být obsluze přístupné ve výšce minimálně 300 mm;
  2. o ve venkovních instalacích musí být minimálně 600 mm.

Obvykle by bylo nutné vykopat díru na elektroměrový rozvaděč (sloupek), propojit s pojistkami ve vedlejším sloupku a vyvést vývod. Nyní je potřeba pouze rozvaděč osadit jističem, vyvést kabel na stavební rozvaděč a vše nahlásit u ČEZu. Ten má snad rok na osazení elektroměru a případně přijímače HDO.

Elektroměrový rozváděč se umísťuje vždy na veřejně přístupné místo, tj. na hranici pozemku nebo na vnější stranu objektu, pokud tvoří hranici pozemku. Otevírání dvířek elektroměrového rozváděče musí být umožněno z vnější přístupné strany pozemku.

Jaký je rozdíl mezi rozvaděčem a Rozvodnicí

Vymezení pojmů rozvodnice – rozvaděč zahrnuje norma ČSN 33 2130, kde menší skříně v rámu či zapuštěné do zdi nebo instalované na omítku se považují za rozvodnici, kdežto rozváděčem je míněna větší skříň postavená většinou na zem.Kdo může rozvaděče nízkého napětí sestavovat Každý výrobce rozvaděčů musí mít patřičné živnostenské oprávnění. Výroba rozvaděčů je dle Živnostenského zákona volná živnost č. 80 (Výroba, obchod a služby jinde nezařazené).Pokud je v řešeném objektu rozváděčů více, zpravidla se už nevyhneme jejich písmenno-číselnému značení (např. +R1, +R2, +R3). Pokud potřebujeme ještě dále více rozlišovat značení rozváděčů, lze používat číselné předpony (např. +1R1, +2R1, +3R1, atd.), číselné přípony (např.

Kdo může rozvaděče nízkého napětí sestavovat Každý výrobce rozvaděčů musí mít patřičné živnostenské oprávnění. Výroba rozvaděčů je dle Živnostenského zákona volná živnost č. 80 (Výroba, obchod a služby jinde nezařazené).

Jak popsat rozvaděč : Rozvaděče pracující ve velmi obtížných podmínkách musí být popsány kovovými tabulkami gravírovanými laserem. Jiné lze popsat pomocí samolepicích štítků s termotransferovým potiskem nebo štítky s UV potiskem. Svorkovnice slouží především k vzájemnému spojení dvou nebo více kabelů.

Kde se nesmí umisťovat rozvaděč : Před rozvaděčem musíte nechat trvale volný prostor s minimálně 80 cm rovnou plochou. Rozvaděč tedy neinstalujte do vestavěných skříní, pod schodiště ani na schodiště, ani ho nezakrývejte nábytkem či jinými předměty. Bytové rozvaděče se osazují ve svislé poloze, po otevření dvířek musí mít stále krytí alespoň IP 20.

Kam umístit domovní rozvaděč

Rozvaděče (hlavní domovní rozvaděče), elektroměrová jádra se v budovách přednostně umísťují v samostatně požárně odděleném, neuzamykatelném prostoru nebo na chodbě nebo schodišti, avšak nikoli na rameni schodiště.

Vymezení pojmů rozvodnice – rozvaděč zahrnuje norma ČSN 33 2130, kde menší skříně v rámu či zapuštěné do zdi nebo instalované na omítku se považují za rozvodnici, kdežto rozváděčem je míněna větší skříň postavená většinou na zem.výška spodní hrany rozváděče od podlahy nebo definitivně upraveného terénu:

  • o ve vnitřních instalacích není stanovena, avšak jističe a svorkovnice PEN musí být obsluze přístupné ve výšce minimálně 300 mm;
  • o ve venkovních instalacích musí být minimálně 600 mm.

Kde se nesmí umisťovat rozváděč : Před rozvaděčem musíte nechat trvale volný prostor s minimálně 80 cm rovnou plochou. Rozvaděč tedy neinstalujte do vestavěných skříní, pod schodiště ani na schodiště, ani ho nezakrývejte nábytkem či jinými předměty. Bytové rozvaděče se osazují ve svislé poloze, po otevření dvířek musí mít stále krytí alespoň IP 20.