Co je Sokolnictvi?
Jak se stát sokolníkem

  1. věk 18 let.
  2. Složení myslivecké zkoušky.
  3. Řádné členství v ČMMJ.
  4. Zájemce o sokolnictví se přihlásí podle bydliště v některém sokolnickém středisku, kde se může stát adeptem členství v klubu a po 1 roce praxe a přípravy může požádat o Složení sokolnické zkoušky.

Sokolnictví je zvláštní způsob lovu pomocí vycvičených dravců, především sokolů, jestřábů a orlů. Jedná se o tradiční oblast lovectví, která používá své vlastní metody, úlovky a filozofii. Člověk, který tuto činnost vykonává, se nazývá sokolník.Chovat dravce v zajetí není jednoduché. Většinou to jsou chráněné druhy a podle nového znění zákona není možné si u zvířat, která vyžadují zvláštní péči, jen tak v přírodě odchytit mládě. K jejich chovu je třeba mít – ještě předtím, než si vůbec nějakého dravce domů přineseme – povolení krajské veterinární správy.

Co to je sokolnictví : Sokolnictví je jedním z nejstarších vztahů mezi člověkem a dravcem, které trvá více než 4000 let. Je to tradiční aktivita lovu pomocí cvičených dravých ptáků v přirozeném prostředí.

Co to je Sokolnictvi

Sokolnictví je speciální, ale zároveň tradiční způsob lovu za pomoci vycvičených dravých ptáků, především sokolů, jestřábů a orlů. Zrodilo se ve druhém tisíciletí před naším letopočtem na Blízkém východě, odkud se rozšířilo na východ i západ.

Jak loví dravci : Svou kořist dravci loví pomocí silných pařátů, které zabodnou do těla kořisti a silným zobákem ji zabijí. Jak již bylo řečeno, dravci se živí převážně menšími savci, ptáky či hmyzem.

Jak zabezpečit kurník a výběh proti dravcům

  1. 1) Pevné a husté oplocení
  2. 2) Uzamykatelný kurník.
  3. 3) Stín a úkryt ve výběhu.
  4. 4) Plašiče a odpuzovače.


Prvními úkony jsou učení dravce k návratu na rukavici (po jeho seskočení a případném nezájmu o návrat) a nošení čepičky, respektive přivykání si na zastínění. Čepičku nasazujeme pravou rukou (pokud nám sedí dravec na pěsti levé ruky) a v první fázi jen na okamžik, aniž bychom utahovali řemínky.

Co patří mezi dravce

Mezi dravce patří třeba:

  • káně lesní (f) – Častý středně velký dravec, živí se zejména drobnými savci.
  • orel mořský (g) – Největší evropský orel, v Česku vyhuben a reintrodukován. Má bílý ocas, často v blízkosti vod.
  • jestřáb lesní (h) – Středně velký dravec s černo-bíle proužkovaným břichem a žlutým okem.

Liška a kuna.

Když vaše hejno navštíví liška, kuna nebo i lasička, určitě po sobě zanechá stopy. Uvidíte peří i stopy, v případě deště nebo bláta. Naskytne se vám jistě i pohled na brutálně zabité slepice a chybějící oblast krku.Nejúčinnějším řešením, se tedy jeví mechanické zábrany. Velmi rozšířené jsou kovové hroty a sítě. Jedná se o cenově dostupné řešení, snadno se instalují a účinek je takřka 100%. Velmi často se ale stává, že se ptáci do sítí zamotají, nebo se poraní o kovové hroty.

Charakteristika dravců

Charakteristickým znakem je hákovitě zahnutý ostrý zobák, ostré drápy a silná široká křídla (přizpůsobení k lovu živé kořisti). Kořist loví ve dne. Mají výborný zrak, zatímco čich mají slabý. Dravci jsou dlouhověcí ptáci, jestřábovití se dožívají přes 30 let.

Jak poznat Sokola : Zobák má namodralý s černou špicí (na horní čelisti je jako u všech sokolovitých zejk), ozobí a nohy jsou žluté, drápy modrošedé, duhovka tmavohnědá. Sokol je statný dravec velikosti vrány. V letu jsou vidět charakteristická dlouhá špičatá křídla a kratší, ke konci zúžený ocas.

Co nesmí jíst slepice : Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti.

Co nesnáší slepice

Slepice jsou velmi citlivé na nejrůznější změny, které jim mohou způsobit stres, jenž způsobí, že najednou slepice nesnáší. Stres má mnoho příčin, např. zařazení nových ptáků do hejna, změny v kurníku nebo ve stravě, ale i prudké výkyvy počasí.

Do kategorie mechanických odpuzovačů ptáků patří sítě proti holubům, hroty proti holubům, makety dravců a havranů. Makety havranů dodáváme ve dvou variantách – sedící havran, a létající havran k zavěšení. Jde o jednoduchý, ale účinný způsob plašení ptáků.Do krmítka v žádném případě nepatří pečivo. Sůl, kterou obsahuje, je i v malém množství pro drobné ptactvo smrtelně nebezpečná. Krmítko není ani odpadkový koš, nepatří do nej žádné zbytky z kuchyně, sladkosti, uzeniny, kořeněná jídla ani přepálený tuk.

Jak poznat dravce na obloze : V plných barvách je vlastně uvidíme náhodně a obvykle jen na chvilku, pouhý oka mžik. A zvláště pak třeba, díváme-li se na dravce kroužícího po obloze. Vidíme jej v protisvětle. Ve většině případů vidíme jen tmavou siluetu proti světlé obloze.