Co je salát coleslaw?
Proslulý salát coleslaw z KFC

Salát coleslaw si svou popularitu vysloužil především díky síti rychlého občerstvení KFC. Jeho historie je ale mnohem bohatší. Jméno oblíbeného salátu vychází z nizozemského slova „koolsla“. Výraz „kool“ v nizozemštině znamená zelí a „sla“ zase salát.V případě anglicismu coleslaw by tedy byla v češtině namístě adaptovaná výslovnost [koulsló], běžnější je však podoba [koleslaf] zohledňující více grafiku.Salát coleslaw je dílem holandských zakladatelů státu New York, kteří pěstovali kolem řeky Hudson zelí a připravovali z něj salát, jemuž říkali koosla (kool je v holandštině zelí, sla znamená salát).

Jak dlouho vydrží coleslaw v lednici : V tuhle chvíli mačkáním zelí křehne a snadněji se do něj dostává teplá zálivka a salát tak lze konzumovat okamžitě po umíchání a není nutné ho nechat proležet. Salát uchováváme v uzavřené nádobě v lednici a vydrží určitě 5 dní.

Co obsahuje coleslaw

Coleslaw salát je dobrým zdrojem vlákniny. Mezi základními surovinami pro přípravu tohoto salátu je hlávkové zelí, mrkev, majonéza a někdo přidává také cibuli. Na dochucení se používá sůl, pepř, ocet nebo citronová šťáva, a někdy také cukr.

Kdo vymyslel coleslaw : Málokdo však ví, že má holandský původ. V Holandsku se jmenuje koolsla a v překladu znamená jednoduše zelný salát. Proto, že se salát podává studený, říká se mu někdy i „cold slaw“. V Holandsku se však salát původně podával teplý.

Zelí, cibuli a celer (nezapomeňte před krájením oškrábat vrchní tužší vlákna) nakrájíme na drobné kostičky, mrkev na tenké nudličky. Majonézu smícháme se solí, pepřem, cukrem, vinným octem a citronovou šťávou a do dresinku vmícháme zeleninu. Necháme v lednici proležet.

Dresink

  1. majonéza (kvalitní ) 3/4 hrnku.
  2. dijonská hořčice 2 lžičky.
  3. bílý vinný ocet (nebo jablečný ocet) 1 lžíce.
  4. cukr krupice (nebo med) 2 lžičky.
  5. semínka (celerová,nemusí být) 1/2 lžičky.
  6. sůl.
  7. čerstvě namletý pepř

Jak ochutit Coleslaw

Dresink

  1. majonéza (kvalitní ) 3/4 hrnku.
  2. dijonská hořčice 2 lžičky.
  3. bílý vinný ocet (nebo jablečný ocet) 1 lžíce.
  4. cukr krupice (nebo med) 2 lžičky.
  5. semínka (celerová,nemusí být) 1/2 lžičky.
  6. sůl.
  7. čerstvě namletý pepř

Nastrouhanou zeleninu prosladíme, osolíme, opepříme, přidáme ocet, citronovou šťávu a olivový olej. Dobře promícháme a dáme uzrát do chladu (ideálně alespoň pár hodin). Již v této fázi je salát skvělý a dá se přímo konzumovat, navíc vydrží v chladu opravdu dlouho (několik dní bez problému).To je totiž pravý význam anglického názvu coleslaw (vyslovuje se kólsló), který pochází z nizozemského slova koolsalade.

To je totiž pravý význam anglického názvu coleslaw (vyslovuje se kólsló), který pochází z nizozemského slova koolsalade.

Jak Nakrouhat zelí na coleslaw : Pokud je vám milejší nakrájet zelí nahrubo, rozsekat ho halabala v robotu nebo ho prohnat struhadlem, budiž, ale vězte, že nejlepší zážitek ze salátu budete mít, když zelí nakrájíte na tenké, dlouhé kousíčky. Jestliže se ve vaší kuchyni nachází ostré struhadlo typu mandolína, neváhejte a použijte ho.

Co se hodí k salátu coleslaw : Coleslaw, jenž je díky své univerzálnosti považován za nejpopulárnější salát na světě. Můžete ho podávat k masu (zvláště k hamburgeru), rybám, grilovaným pokrmům nebo jen tak k svačině s čerstvým pečivem.

Jak se vyslovuje sous vide

Co je Sous Vide Název úpravy Sous Vide pochází z francouzštiny, čte se „suvid“ a v překladu znamená „ve vakuu“. Sous Vide vaření nabízí možnost úpravy potravin dlouhým ohřevem při nižší teplotě. Jak už název metody napovídá, surovina musí být neprodyšně vakuově uzavřena.

Zelí nakrájíme na nudličky, cibuli nadrobno, rajčata na osminky, okurku na kostičky papriku na tenké proužky a mrkev nahrubo nastrouháme. Všechnu zeleninu dáme do mísy a opatrně smícháme. Zalijeme zálivkou z oleje, octa a cukru nebo přidáme tatarskou omáčku. Salát opatrně promícháme a dáme vychladit.Začněte zeleninou. Zelené listové saláty, jako je špenát, římský salát nebo rukola, jsou bohaté na vlákninu a jsou nízkokalorické. Přidejte do salátu také rajčata, okurky, papriky nebo mrkev. Tyto zeleninové přísady dodají salátu chuť, barvu a důležité vitamíny.

Co to je sous vide : Metoda sous-vide je založena na vaření potravin, které jsou zavakuované bez přístupu vzduchu v sáčcích. Sáček poté vložíte na několik hodin do vodní lázně s nízkou konstantní teplotou. Pro vaření sous-vide doma budete potřebovat vakuovačku, která odsává přebytečný vzduch ve speciálních vakuovacích sáčcích či foliích.