Nejdříve se objevují pocity únavy a vyčerpání, nemocný může mít dlouhodobě zvýšenou teplotu a často také z nevysvětlitelných důvodů hubne. V další fázi jsou postiženy malé klouby, nejčastěji na rukou, v oblasti zápěstí a vřetenní kosti. Teprve časem dochází k problémům s většími klouby, chrupavkami či kostmi.Revmatismus – odborně revmatoidní artritida – je autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět v těle. Imunitní systém omylem napadá zdravé buňky, což způsobuje zánět a bolest v určitých částech lýtka.Pravidelná, klouby nepříliš zatěžující aktivita zmírňuje bolest, zlepšuje ohebnost a posiluje svaly. Pomáhá také odstranit přebytečná kila, která nadměrně zatěžují klouby. Vhodná je například svižnější chůze, plavání, protahování na karimatce nebo jízdy na kole či rotopedu.
Co se řeší na revmatologii : Revmatologie je klíčovým oborem vnitřního lékařství. Zabýváme se onemocněními pojivové tkáně (svalové, kloubní, kostní struktury), tedy tzv. zánětlivými systémovými onemocněními (např. revmatoidní artritida), degenerativními onemocněními kloubů (artróza) a metabolickými kostními chorobami (osteoporóza).
Jak se pozná revma z krve
Z krve je rovněž možno určit stupeň zánětlivé aktivity, charakterizované zvýšenou koncentrací CRP (C-reaktivní protein) a hodnotou FW (sedimentace erytrocytů).
Jak se pozná a Revmaticka artritida : Typickými příznaky artritidy jsou:
- bolest kloubů
- otoky kloubů
- citlivost kloubů na dotek.
- načervenalé a oteklé ruce.
- zatvrdlé bouličky tkáně pod kůží, zejména na horních končetinách (tzv. revmatoidní uzly)
- únava.
- ranní ztuhlost kloubů, která trvá alespoň 30 minut.
- zvýšená teplota.
Revmatická onemocnění jsou onemocnění pohybového aparátu, kloubů, páteře, šlach, svalů a vazů.
Onemocnění nelze zcela vyléčit, léčba, která u revmatu probíhá, se zaměřuje na tlumení příznaků onemocnění. Kromě užívání vhodných mastiček a bylinek na revma je dobrá také fyzioterapie.
Jaký lék se užívá na revma
Mezi klasické léky modifikující nemoc patří především metotrexát, který je většinou prvním lékem nasazovaným v léčbě revmatoidní artritidy, dalšími jsou leflunomid a méně často používané přípravky používané proti malárii (takzvaná antimalarika), sulfasalazin nebo cyklofosfamid.Pro správnou diagnostiku a léčbu revmatoidní artritidy jsou nejdůležitější následující vyšetření: odběr a vyšetření krve, rentgenové vyšetření a punkce (postiženého) kloubu. Odběr a vyšetření krve – při odběru krve se odebírá pouze obvyklé malé množství.Základem léčby jsou chorobu modifikující léky (tzv. DMARD), mezi které patří konvenční syntetické a cílené syntetické léky. Při včasném režimu podávání DMARD mohou pacienti dosáhnout stavu s nízkými či žádnými známkami aktivity onemocnění. Často se také podávají glukokortikoidy pro jejich rychlý protizánětlivý účinek.
Odběr krve a její vyšetření – Zjišťuje se především druh protilátky, který se vyskytuje až u 80 % pacientů s revmatoidní artritidou a také stupeň zánětu v těle dle CRP. RTG snímek – Rentgenové snímky se při průběhu nemoci pořizují mnohokrát, a to z důvodu určení, jak rychle zánět v těle postupuje.
Jak se zbavit revmatoidní artritidy : Základem léčby jsou chorobu modifikující léky (tzv. DMARD), mezi které patří konvenční syntetické a cílené syntetické léky. Při včasném režimu podávání DMARD mohou pacienti dosáhnout stavu s nízkými či žádnými známkami aktivity onemocnění. Často se také podávají glukokortikoidy pro jejich rychlý protizánětlivý účinek.
Co zabírá na revma : Základem léčby jsou chorobu modifikující léky (tzv. DMARD), mezi které patří konvenční syntetické a cílené syntetické léky. Při včasném režimu podávání DMARD mohou pacienti dosáhnout stavu s nízkými či žádnými známkami aktivity onemocnění. Často se také podávají glukokortikoidy pro jejich rychlý protizánětlivý účinek.
Kdy jít na revmatologii
Mezi podezřelé příznaky, se kterými byste vždy měli navštívit svého lékaře, patří: Otoky a bolest drobných kloubů na rukou trvající aspoň 6 týdnů. Ranní ztuhlost kloubů. Po opuštění lůžka vám nějakou chvíli trvá, než postižený kloub „rozhýbete“ tak, že s ním můžete hladce a bezbolestně pohybovat.
Revmatologie se zabývá nemocemi pohybového aparátu (klouby, kosti, páteř, svaly, vazy, šlachy, úpony). Příznaky revmatických onemocnění se nejčastěji projevují bolestivostí pohybového ústrojí, omezením hybnosti a tuhnutím kloubů.Pro správnou diagnostiku a léčbu revmatoidní artritidy jsou nejdůležitější následující vyšetření: odběr a vyšetření krve, rentgenové vyšetření a punkce (postiženého) kloubu. Odběr a vyšetření krve – při odběru krve se odebírá pouze obvyklé malé množství.