Podle stupně rozložení se vrchovištní rašelina dělí na světlou (bílou) a černou. Světlá rašelina je z horních vrstev rašeliniště, je mladší a méně rozložená. Černá rašelina je starší, více rozložená, ze spodních vrstev rašeliniště. Rašelina ze středních vrstev se označuje jako hnědá (případně přechodová).Do půdy přidává humus a zlepšuje její strukturu (provzdušňuje, dělá ji „lehčí“). Rašelina neobsahuje žádné živiny a je mírně kyselá. Je využívána v zahradnictví, zejména k pěstování zvláštních druhů okrasných rostlin, které vyžadují kyselé, humózní půdy (například, vřes, vřesovec, rhododendron, azalky, apod.).Vznik společnosti Rašelina vyplynul z dlouhodobé tradice těžby rašeliny v oblastech jihočeského kraje, který je na tento přírodní zdroj v České republice nejbohatší.
Jak nahradit rašelinu : Ve většině případů přitom vůbec není zapotřebí rašelinu používat. Dá se snadno nahradit z domácích zdrojů, kompostem či štěpkou. Prodat se dá všechno. I částečně rozložený organický materiál, rašelina.
Jaký je rozdíl mezi zeminou a substrátem
V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.
Jaký je rozdíl mezi rašelinou a kompostem : Zatímco kompost je plný vzduchu (nebo by měl být), a proto se tvoří relativně rychle, rašeliny v málo okysličené mokřině vznikne jen něco mezi 1 mm a 1 cm ročně. I z tohoto důvodu se získává výhradně těžbou, nevyplatí se ji uměle vyrábět.
Čím škodí těžba rašeliny Že těžba rašeliny ničí cenné biotopy, se moc neví, distributoři pytlů se substráty se tím nechlubí a osvěta pokulhává. Navíc bližší azalka na zahradě než nějaké brebery v Pobaltí, tak to prostě je.
Rašelinové zábaly pomáhají při léčbě:
pohybového aparátu (zejména onemocnění degenerativního nebo úrazového původů (fáze hojení)) artróz a bolestí kloubů svalových kontraktur.
Na co se používá rašeliník
Hodí se na vnější použití, poslouží k léčbě kožních onemocnění, tedy některých druhů ekzémů, lupénky, při léčbě akné nebo dokonce omrzlin. Může také poskytnout první pomoc při bolestivém bodnutí hmyzem. Dokonce jsem našel i informaci, že rašeliník je možné používat jako prevenci proti obtížnému hmyzu.Tedy přímo rašelinu či speciální substrát pro kyselomilné rostliny. Jsou to nejčastěji borůvky, brusinky, azalky, vřesy, rododendrony či hortenzie.Rašelina je vysoce kvalitní přírodní hmota bez přísad, upravena pouze tříděním na střední zrnitost; vhodná pro všestranné použití v zemědělství, lesnictví a zahradnictví; využívá se k přípravě pěstebních substrátů, ideální pro kyselomilné rostliny.
Udržuje živiny a podporuje kvalitní klíčení a růst travního osiva. Kvalitní zahradní substrát pečlivě namíchaný z prvotřídní bílé rašeliny, kompostu a minerálního hnojiva NPK poskytne vašim rostlinám ideální podmínky pro zdravý růst a vývoj.
Jaký je rozdíl mezi rašelinou a substrátem : Rašelina zajišťuje nasákavost a snižuje pH. Univerzální substrát má všechny složky namíchané v takovém poměru, který vyhovuje většině pěstovaných rostlin. Hodí se pro: balkonovky s běžnými nároky, například pelargonie, fuchsie, petúnie.
Co léčí rašelina : Rašelinové zábaly pomáhají při léčbě:
artróz a bolestí kloubů svalových kontraktur. ekzémů a akné pomáhají snížit napětí a stres.
Jak dlouho mít zábal
Zábal nechte působit po dobu minimálně 1 hodinu. Ideální doba působení je 2 až 3 hodiny. Pod studeným obkladem se v prvních pár minutách v místě působení sníží teplota a dochází k zúžení cév.
pro přihnojení pro veškerého ovoce a zeleniny (salát, rajčata, papriky,bylinky nebo jahodníky), ovocných a okrasných stromů a keřů používá se k přípravě pěstebních substrátů, a to i pro kyselomilné rostliny (azalky, rododendrony či borůvky)Rostliny rašelinišť
Dominujícími rostlinami jsou rašeliníky a ploníky, kromě nich jsou zde keříčkovitá společenstva s borůvkou, brusinkou, vlochyní, klikvou bahenní, vřesem obecným, kyhankou sivolistou, suchopýrem pochvatým atd.
Jaký substrát pro rajčata : Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.