Co je prd za plyn?
Plyn se shromažďuje ve střevech dvěma hlavními způsoby: Hlavní podíl plynu, který je v trávicím systému produkován, vzniká, když střevní mikrobiom rozkládá požitou potravu. Při tomto procesu naši malí kamarádi a pomocníci ve střevě uvolňují oxid uhličitý, metan a vodík, a to zejména v tlustém střevě.Průměrné složení flatu je 59 % dusíku, 21 % vodíku, 9 % oxidu uhličitého, 7 % metanu a 4 % kyslíku. Tato směs je díky obsahu metanu a vodíku hořlavá, nicméně zastoupení těchto plynů silně záleží na bakteriích, které žijí ve střevě.Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.

Které zvíře nejvíc prdí : Kráva je zvířecím rekordmanem v prdění. Ověřeno vědeckými studiemi! Někteří další přežvýkavci se můžou pochlubit podobnými výkony. Odhady pro velbloudy jsou 58 kg metanu ročně na jedno zvíře, pro buvoly a žirafy 50 kg, pro losy 31 kg.

Co Nenadýmá

Prospěšné jsou též kysané mléčné výrobky s živou kulturou, celozrnné obiloviny, brambory, libové maso, rýže a některé druhy čerstvé zeleniny (např. okurky, rajčata, červená řepa). Souhrnně tedy mezi nadýmavé potraviny patří hrách, fazole, čočka, ořechy, zelí, cibule, česnek, kapusta, květák, brokolice.

Kde bolí břicho při plynatosti : Bolest pod žebry a v zádech

Po těle může putovat bolest, kterou pociťujete pod žebry nebo v zádech. Nemůžete zapnout kalhoty přes nafouklé břicho a doprovázejí vás nepříjemné pocity plynatosti a větry nebo říhání.

Úprava jídelníčku: Omezte konzumaci nadýmavých potravin. To jsou zejména luštěniny (fazole, hrách, čočka), zelí, kapusta, květák, brokolice, česnek, cibule, mrkev, celer, hrušky, švestky, hroznové víno, meruňky, mléčné výrobky, bílé a kynuté pečivo, cukrovinky, med nebo žvýkačky.

Je totiž důkazem toho, že nám dobře funguje trávicí systém a máme vyváženou úroveň střevních bakterií. Z čeho se tyto plyny, kterým běžně říkáme prdy, skládají Je v nich obsažen dusík, vodík, oxid uhličitý, metan, kyslík a sulfan, právě sulfan je složkou, kvůli které střevní plyny smrdí.

Proč nám voní vlastní prdy

Podle serveru ASAPScience se tak jedná o podmíněný reflex, obranou reakci organizmu, který se brání nejen před nepříjemným zápachem, ale i před případnou nákazou. Svou roli hraje i genetika. Server Men's Health uvádí, že dědičnost funguje i u toho, kterak lidé prdí.Jezte menší porce jídla a častěji během dne. Vyvarujte se potravinám, které způsobují nadýmání, jako jsou luštěniny, kapusta nebo některé druhy ovoce. Pijte dostatek vody a omezte konzumaci kofeinu a slazených nápojů. Procházky po jídle mohou pomoci stimulovat trávení a zmírnit nadýmání.Nejvíce zapáchají hnilobné procesy při trávení nekvalitních bílkovin (proteinů) nebo potrava se zbytečně vysokým obsahem proteinů a obilovin. Zpomalená peristaltika střev z důvodu nevhodné skladby potravy i nedostatku pohybu je důsledkem špatného trávení a vzniku plynů.

Nejsilnějším zvířetem není však gorila, ale brouk zvaný nosorožík. Jméno tito brouci dostali podle charakteristického rohu, který samci používají v zápasech se svými soupeři. Proporcionálně jsou to vskutku nejsilnější tvorové planety, neboť dokážou zvednout 850násobek své vlastní hmotnosti.

Jak uvolnit plyny v břiše : Na zmírnění plynatosti pomáhají tyto osvědčené rady:

  1. Aktivní uhlí: Pomáhá snižovat nadměrnou plynatost po jídle.
  2. Teplo: Přiložením termoforu uvolníte křeče.
  3. Masáže: Opatrná masáž břicha může „uvolnit“ uvízlé plyny.

Které pečivo Nenadýmá : Když už pečivo, tak jaké Nejlepší chléb je celozrnný špaldový kváskový chléb či celožitný z kvásku, který má typický tvar kvádru, protože se peče ve formách. Kvásek ve srovnání s droždím tolik nenadýmá a nepřekyseluje, a proto po konzumaci tohoto chleba nebudete mít břicho jako balón.

Jak uvolnit plyny z těla

Na zmírnění plynatosti pomáhají tyto osvědčené rady:

  1. Aktivní uhlí: Pomáhá snižovat nadměrnou plynatost po jídle.
  2. Teplo: Přiložením termoforu uvolníte křeče.
  3. Masáže: Opatrná masáž břicha může „uvolnit“ uvízlé plyny.


Nadýmání neboli plynatost je zvýšené množství plynu ve střevech. Je doprovázeno pocity plnosti, nafouknutí, tlaku až silné bolesti břicha a také kručením ve střevech. A také pocity studu, které ve většině případů způsobí, že problém je odložen na neurčito.Jezte menší porce jídla a častěji během dne. Vyvarujte se potravinám, které způsobují nadýmání, jako jsou luštěniny, kapusta nebo některé druhy ovoce. Pijte dostatek vody a omezte konzumaci kofeinu a slazených nápojů. Procházky po jídle mohou pomoci stimulovat trávení a zmírnit nadýmání.

Co způsobuje nadýmání a plynatost : Příčiny nadýmání

Existuje mnoho možných příčin nadýmání, včetně: Strava: Konzumace potravin bohatých na vlákninu, jako jsou luštěniny, zelí nebo brokolice, může způsobit nadýmání. Stejně tak konzumace nápojů s vysokým obsahem oxidu uhličitého. Stres: Stres může ovlivnit trávení a způsobit nadýmání.