Podle dosavadní soudní praxe se za porušení "pracovní kázně" zvlášť hrubým způsobem považuje např. přímý nebo nepřímý útok na majetek zaměstnavatele, déletrvající neomluvená nepřítomnost zaměstnance v práci, fyzické napadání, požívání alkoholických nápojů apod.§ 55 – Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem
Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem na otcovské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.§ 56 – Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem : Zákoník práce – 262/2006 Sb. Zákony.centrum.cz.
Co je paragraf 52 : Jedná se o výpověď, která je důsledkem organizačních opatření na straně zaměstnavatele, kdy zaměstnavatel zcela nebo částečně ztrácí možnost zaměstnanci dále přidělovat práci, nebo je další práce zaměstnance pro zaměstnavatele kvůli přijatým organizačním změnám nepotřebná.
Jak reagovat na vytýkací dopis
Jediné, co můžete udělat, je napsat zaměstnavateli odpověď na vytýkací dopis, ve kterém uvedete svůj nesouhlas a argumenty pro Vaši obranu. Tento dopis zaměstnavateli zašlete doporučeně poštou nebo osobně doručte.
Co se stane kdyz Porusim pracovni smlouvu : Zaměstnavatel, který poruší stanovené povinnosti při vzniku pracovního poměru se dopouští přestupku podle příslušných ustanovení zákona o inspekci práce a může mu za to být uložena pokuta. Horní hranice pokuty činí podle typu deliktního jednání 2 000 000 Kč nebo až 10 000 000 Kč, resp.
Výpověď z pracovního poměru musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52. Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu.
§ 69Náhradní trest odnětí svobody
(1) Ukládá-li soud peněžitý trest, stanoví pro případ, že by ve stanovené lhůtě nebyl vykonán, náhradní trest odnětí svobody až na čtyři léta. Náhradní trest nesmí však ani spolu s uloženým trestem odnětí svobody přesahovat horní hranici trestní sazby.
Co je paragraf 54
§ 54Výjimečný trest
(1) Výjimečným trestem se rozumí jednak trest odnětí svobody nad dvacet až do třiceti let, jednak trest odnětí svobody na doživotí. Výjimečný trest může být uložen jen za zvlášť závažný zločin, u něhož to trestní zákon dovoluje.Před uplatněním dvou výpovědních důvodů musíte dostat vytýkací dopis. Bez takového upozornění je výpověď neplatná. Ty důvody se v praxi pletou, zaměňují, a když váš zaměstnavatel špatně varuje, můžete toho využít.Kdy je výpověď z práce neplatná
Sem patří organizační důvody, zdravotní nezpůsobilost zaměstnance, porušování pracovních povinností nebo nedostatečné pracovní výsledky. Výpovědní doba pak musí trvat minimálně dva měsíce. Tip: Přečtěte si, v jakých případech můžete dostat výpověď pro špatné pracovní výsledky.
Velmi drahý odchod z práce
Největší riziko spočívá v odpovědnosti za škodu. Zaměstnanec podle zákona odpovídá za škodu, kterou způsobil zaviněným porušením pracovních povinností.
Jak dlouho muze zaměstnanec pracovat bez prestavky : Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Zákoník práce počítá s tím, že některé práce nemohou být přerušeny.
Co znamená paragraf 67 : Při skončení pracovního poměru má zaměstnanec v určitých případech nárok na odstupné podle § 67 zákoníku práce (dále zák. práce). Je to jednorázový příspěvek uvolňovanému zaměstnanci, kterým se neřeší jeho zabezpečení v době po uvolnění, ale jde o určitou formu odškodnění za ztrátu zaměstnání bez vlastního zavinění.
Co je paragraf 53
U okamžitého zrušení pracovního poměru (paragraf 53) navíc platí, že zaměstnavatel tak smí učinit jen v určité lhůtě – do jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dozvěděl, a nejpozději do roka ode dne, kdy důvod vznikl.
Vytýkací dopis má informovat zaměstnance o: Porušování pracovněprávních předpisů; Nedostatečný pracovní výkon. Nedodržování pokynů zaměstnavatele.Čím delší absence, tím přísnější postih. Všeobecně se uznává na základě soudní praxe, že zameškání 5 pracovních směn bez řádného omluvitelného důvodu už opravňuje zaměstnavatele k okamžitému zrušení pracovního poměru se zaměstnancem. Kratší absence pak k výpovědi. Každý případ se však posuzuje individuálně.
Kdy je nejlepší podat výpověď : Tip Prace.cz: Pokud chcete podat výpověď, začněte to v práci řešit nejlépe pár pracovních dní před koncem daného měsíce, ať máte rezervu.