Co je potreba ke zmene příjmení dítěte?
K písemné žádosti žadatel předloží doklad totožnosti, rodný, popřípadě oddací list žadatele nebo rodný list nezletilého dítěte. V případě změny příjmení pro nezletilé dítě, bude nutné předložit písemný souhlas druhého rodiče s úředně ověřeným podpisem, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas.Za povolení změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení činí správní poplatek 100,-Kč, za změnu jména nebo příjmení v ostatních případech zaplatí žadatel poplatek 1000,-Kč. (položka 11, písmeno a),b) zákona 634/2004 Sb., o poplatcích).Pokud matriční úřad v ČR žádosti vyhoví, je výsledkem řízení nový rodný/oddací list s uvedením, že žena používá od data vyhovění žádosti příjmení v mužském tvaru. Na základě tohoto oddacího listu pak může žadatelka podat na našem úřadu žádost o nový cestovní na příjmení bez koncovky -ová.

Co potřebuji na změnu jména : Změnu jména nebo příjmení musíte nahlásit na řádně vyplněném tiskopisu. Tiskopisy jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra. K nahlášení této změny musíte doložit: dosavadní průkaz o povolení k pobytu, pobytovou kartu rodinného příslušníka občana EU nebo potvrzení o přechodném pobytu.

Jak přejmenovat příjmení dítěte

Chcete-li změnit příjmení svých dětí, neobejde se to bez souhlasu druhého rodiče či (při jeho nesouhlasu) rozhodnutí soudu. Dítě se změnou také musí souhlasit, je-li starší 15 let. K posouzení bývá přiznán i OSPOD, který zájmy dítěte zastupuje.

Jak změnit příjmení dítěte bez souhlasu otce : Pokud matka chce změnit dítěti příjmení a otec s tím nesouhlasí, nejde to jen tak. Místo otce musí změnu posvětit soud, a ten posuzuje, zda je vůbec v zájmu dítěte, aby se mu příjmení měnilo.

Příslušný matriční úřad je povinen rozhodnout ve věci do 30 dnů od zahájení řízení; ve zvlášť složitých případech rozhodne nejdéle do 60 dnů.

Kde všude změnu příjmení nahlásit

  1. zaměstnavateli,
  2. bankám,
  3. zdravotní pojišťovně,
  4. telefonnímu operátorovi,
  5. dodavatelům plynu, elektřiny,
  6. poště,
  7. lékařům,
  8. na svozu odpadů,

Kolik se platí za změnu příjmení

příjmení hanlivého nebo směšného 200,- Kč; příjmení cizojazyčného nebo na dřívější příjmení 300,- Kč; jména nebo příjmení v ostatních případech 3 000,- Kč.Kde zažádat a co s sebou

Tu adresujete matričnímu úřadu, v jehož správním obvodu jste přihlášeni k trvalému pobytu. Pokud v současné době nemáte trvalý pobyt v České republice, žádáte u matričního úřadu, kde jste měli poslední trvalý pobyt v České republice.Příslušný matriční úřad je povinen rozhodnout ve věci do 30 dnů od zahájení řízení; ve zvlášť složitých případech rozhodne nejdéle do 60 dnů.

300 Kč – vydání povolení změny příjmení cizojazyčného nebo na dřívější příjmení, 3 000 Kč – vydání povolení změny příjmení v ostatních případech, 3 000 Kč – vydání povolení změny jména.

Kdo určuje příjmení dítěte : Úmluva o právech dítěte zakotvuje povinnost respektovat právo dítěte na zachování jeho totožnosti včetně jména. Jméno se skládá z osobního (nedědičného) jména a příjmení. Určení jména dítěte je v první řadě povinností rodičů.

V kolika letech si může dítě změnit příjmení : Pokud některému z dětí již bylo 15 let, musí se změnou písemně souhlasit. Pokud nově sezdaní rodiče nemají společné děti, ale jeden z nich je má s jiným partnerem, v tomto případě je pro změnu příjmení potřeba souhlas druhého rodiče. Bez jeho souhlasu je změna možná pouze za výše uvedených podmínek.

Co zařídit po změně příjmení

Mezi základní doklady, které byste měli po svatbě a změně příjmení vyměnit, patří občanský průkaz, řidičák a cestovní pas. Pro novou občanku nebo pas přitom nemusíte na úřad v místě trvalého bydliště – žádost lze podat na jakémkoli městském úřadě s rozšířenou působností (v Praze na úřadě libovolné městské části).

Mezi základní doklady, které byste měli po svatbě a změně příjmení vyměnit, patří občanský průkaz, řidičák a cestovní pas. Pro novou občanku nebo pas přitom nemusíte na úřad v místě trvalého bydliště – žádost lze podat na jakémkoli městském úřadě s rozšířenou působností (v Praze na úřadě libovolné městské části).O změnu příjmení u nezletilého dítěte je potřeba zažádat na příslušném matričním úřadě, podle místa trvalého bydliště vašeho potomka. Pokud o změnu jména žádáte rovněž vy, například je-li důvodem svatba nebo rozvod, můžete o obě změny zažádat v rámci jedné žádosti.

Kolik stojí změna jména v ČR : 300 Kč – vydání povolení změny příjmení cizojazyčného nebo na dřívější příjmení, 3 000 Kč – vydání povolení změny příjmení v ostatních případech, 3 000 Kč – vydání povolení změny jména.