Odpovídá následující výčet požadavkům na to, co má splňovat výrobce rozváděčů: a) vystavení živnosti na “volnou živnost” pro výrobu rozvaděčů požadované normami na rozváděč pro laickou obsluhu (ČSN EN 61439-1 ed. 2 spolu s ČSN EN 61439-3), b) vystavení oprávnění na příslušném TIČR.Před rozvaděčem musíte nechat trvale volný prostor s minimálně 80 cm rovnou plochou. Rozvaděč tedy neinstalujte do vestavěných skříní, pod schodiště ani na schodiště, ani ho nezakrývejte nábytkem či jinými předměty. Bytové rozvaděče se osazují ve svislé poloze, po otevření dvířek musí mít stále krytí alespoň IP 20.označení nebo ochrannou známku výrobce rozváděče; typové označení nebo identifikační číslo, nebo jakékoliv jiné prostředky umožňující obdržet příslušné informace od výrobce rozváděče; prostředky určení data výroby; ČSN EN 61439-3; jmenovitý proud rozváděče s použitím značky I nA např.
Co musí obsahovat rozváděč : Z čeho se skládá rozvaděč
Jsou prostě vidět kontrolky vzdálených zařízení, jako jsou čerpadla nebo kotel, nastavení spínacích hodin i vypnuté chrániče a jističe. Malé domovní rozvaděče pro jednu řadu přístrojů do 12 modulů (1 modul na DIN-liště odpovídá 17,5 mm šířky) se označují jako rozvodnice.
Kdo může být výrobce rozvaděče
Kdo může rozvaděče nízkého napětí sestavovat Každý výrobce rozvaděčů musí mít patřičné živnostenské oprávnění. Výroba rozvaděčů je dle Živnostenského zákona volná živnost č. 80 (Výroba, obchod a služby jinde nezařazené).
Jaký jistič do dílny : Pro zapojení nářadí do garáže nebo dílny se používají jističe s charakteristikou C, která zpozdí vypnutí jističe s ohledem na indukční a kapacitní zátěže spotřebičů.
rozvaděče se nesmí umísťovat na rameni schodiště a v prostorech, kde je manipulační prostor před rozvaděčem menší jak 80cm.
výška spodní hrany rozváděče od podlahy nebo definitivně upraveného terénu:
- o ve vnitřních instalacích není stanovena, avšak jističe a svorkovnice PEN musí být obsluze přístupné ve výšce minimálně 300 mm;
- o ve venkovních instalacích musí být minimálně 600 mm.
Kdo může být výrobce rozváděče
Kdo může rozvaděče nízkého napětí sestavovat Každý výrobce rozvaděčů musí mít patřičné živnostenské oprávnění. Výroba rozvaděčů je dle Živnostenského zákona volná živnost č. 80 (Výroba, obchod a služby jinde nezařazené).Dle normy ČSN EN 61439 je povinný údaj na štítku rozváděče: označení výrobce, typové číslo/identifikační číslo, datum, norma, dle které je rozváděč vyroben.je výrobcem osoba, která vyrábí nebo i jen navrhla výrobek. Za výrobce se také může považovat i osoba, která upraví výrobek již uvedený na trh takovým způsobem, který může ovlivnit jeho soulad s příslušnými technickými požadavky. Zákon 22 v §12 specifikuje podmínky pro uvádění výrobků na trh, popřípadě do provozu.
Rozhoduje i distribuční sazba
Cenu poplatku kromě typu jističe určuje i tzv. distribuční sazba, označovaná značkami jako D01d, D02d nebo D25d a podobně. V současnosti se poplatek za jistič pohybuje zhruba mezi 1480 až 1500 Kč ročně. Cena se liší v závislosti na jednotlivých regionech, ale rozdíly jsou minimální.
Kolik wattů na 16A jistič : Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.
Jak vysoko musí být rozvaděč : V dalším bodě je dále uvedeno, že spodní hrana rozváděče musí být ve venkovní instalaci 600 mm nad terénem. Pokud osadíte rozváděč tak, aby byla spodní hrana 600 mm nad terénem, bude již střed elektroměru vycházet do výšky 1000 mm nad terénem. Horní hrana rozváděče pak bude cca 1500 mm vysoko.
Čím zakrýt rozvaděč
Každopádně se při řezání doporučuje používat brýle, respirátor a otvory do ostatních místností zakrýt např. malířskou plachtou.
Rozvodnice DBO jsou rozvodnicové skříně DistriTon do 198 modulů osazené modulárními přístroji Minia do 63 A. Obsahují jističe LTE (6 kA), LTP (6 kA), LTN (10 kA), LTS (10 kA), chrániče LFE, LFN a další přístroje Minia včetně 1modulových 1N přístrojů MiniaMini. Mají typové označení DBO-RZA, DBO-RZB, DBO-RZG, DBO-RZI.rozvaděče se nesmí umísťovat na rameni schodiště a v prostorech, kde je manipulační prostor před rozvaděčem menší jak 80cm.
Co je to rozvaděč : Rozváděč či rozvaděč v elektrotechnice je skříň, do které je zavedeno několik kabelů a která obsahuje elektrické přístroje pro jištění, měření a ovládání elektroinstalace. Přívodních i odchozích kabelů může být větší množství. Vstupuje napájecí kabel a kabely od různých snímačů, čidel, ovladačů.