Obsah
- 2.1 Slohový postup informační
- 2.2 Slohový postup popisný
- 2.3 Slohový postup vyprávěcí
- 2.4 Slohový postup výkladový
- 2.5 Slohový postup úvahový
- 2.6 Slohový postup dialogický
- 2.7 Slohový postup řečnický
- 2.8 Slohový postup argumentační
Popis pracovního postupu se skládá z úvodu, vlastního pokusu a závěru. Všemu předchází nadpis. Ten by měl obsahovat stručnou větu o tom, o čem postup bude. Prostřední část se pak dělí na další části, a to popis vstupu, popis výstupu, pracovní podmínky a poté jednotlivé kroky postupu.POPIS: Cílem popisu je v logicky uspořádaném pořadí vyvolat ve čtenáři představu o předmětu, osobě, ději nebo třeba krajině. Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky.
Co je to Vykladovy Slohovy postup : – je komplexná analýza a vysvetlenie, vývinových a funkčných vzťahov medzi predmetmi a javmi, alebo vo vnútri predmetov a javov. ýkladový slohový postup- sa vyskytuje v písomných a ústnych útvaroch náučného (odborného) štýlu .
Jak začít psát popis
Popisovat tedy můžeme osoby, zvířata, věci, lidskou činnost nebo přírodní děje. Popis většinou začínáme celkovým pohledem a pak popisujeme jednotlivosti. Měli bychom dodržovat předem zvolený postup (např. shora dolů, zdola nahoru, zleva doprava, zpředu dozadu, od středu směrem k obvodu…).
Na co si dát pozor při slohu : Pozor si dejte především na časté opakování slov (riziková jsou slovesa být a mít), pravopisné chyby a čárky ve složitějších souvětích. Zkuste dát text přečíst ještě nějaké druhé osobě (může jít klidně o sourozence, rodiče, kamaráda), ta Vám může pomoci s tím, zda je ceý text jasný a srozumitelný.
Popis pracovního místa obsahuje popis a charakteristiku pracovního místa z pohledu CO je jeho předmětem, tedy pracovní náplň, jeho konkrétní odpovědnosti, pravomoci, povinnosti a úkoly. Základem popisu pracovní místa je tedy popis pracovní náplně.
1. Úvod – jméno autora, název, doba vzniku, styl, hlavní motiv 2. Hlavní část popisu → Popředí (první plán) → Střední část (druhý plán) → Pozadí (třetí plán) 3. Závěr – celkový dojem, barva, technika, kontrast…
Co obsahuje popis
Popis je slohový útvar, kterým podáváme informace o tom, jak vypadá určitá věc, osoba, objekt…, z čeho se skládá, jaké mají jednotlivé části vlastnosti atd. Popisovat tedy můžeme osoby, zvířata, věci, lidskou činnost nebo přírodní děje. Popis většinou začínáme celkovým pohledem a pak popisujeme jednotlivosti.Slohové útvary
Podle převažujícího slohového postupu rozlišujeme 7 základních útvarů: zpráva a oznámení; • vyprávění; • popis; • charakteristika; • výklad; • úvaha.Informační Tento postup je považován za nejjednodušší. Fakta o tom, co se kdy a kde stalo, prostě konstatuje (nevysvětluje), třeba jen formou výčtu. Uplatňuje se zejména funkčím stylu prostěsdělovacím (zpráva, dopis, oznámení), administrativním (žádost), publicistickém (zpráva, reklama).
popis prostý – usiluje o co největší názornost. popis odborný – usiluje o co největší přesnost. popis umělecký, líčení (tzv. subjektivně zabarvený popis) – kromě výčtu znaků vyjadřuje též nálady a pocity, tj.
Co je to osnova popisu : Osnova: Úvod – název obrazu, hlavní motiv. Hlavní část popisu – popředí, střed obrazu, pozadí Závěr – celkový dojem.
Kolik casu je na sloh : Didaktický test
Písemnou prací z českého jazyka a literatury se rozumí vytvoření souvislého textu, jehož minimální rozsah je 250 slov; písemná práce trvá 110 minut včetně času na volbu zadání.
Jak se píše slohová práce
Slohová práce vypravování
Vypravování začíná krátkým úvodem, v němž autor komentuje celý příběh z určitého odstupu. Následuje expozice, kde je již čtenář seznámen s časem a místem příběhu. Další odstavec je věnován představení zápletky, což je klíčová část každého vypravování.
Popis je slohový útvar, kterým podáváme informace o tom, jak vypadá určitá věc, osoba, objekt…, z čeho se skládá, jaké mají jednotlivé části vlastnosti atd. Popisovat tedy můžeme osoby, zvířata, věci, lidskou činnost nebo přírodní děje. Popis většinou začínáme celkovým pohledem a pak popisujeme jednotlivosti.Zásady pro tvorbu Popisu pracovního místa
- ve firmě má být definována organizační struktura.
- na formulaci PPM spolupracuje personalista s nadřízeným pozice.
- PPM má být konkrétní a srozumitelný
- struktura všech PPM v organizaci má být jednotná
- se svým PPM musí být každý zaměstnanec prokazatelně seznámen.
Jaký je rozdíl mezi popisem a charakteristikou : Pokud máme ale za úkol popsat předmět, zajímá nás především jeho vzhled, materiál a v některých případech i funkce – píšeme popis, který na rozdíl od charakteristiky nepopisuje psychickou výbavu člověka nebo osobní pocity a bývá odbornějšího rázu.