Co je pojivová tkáň?
Pojivo je vazná látka spojující částice jiné tuhé hmoty v celek.Rozlišujeme tři typy pojiv: vazivo, chrupavka a kost. Obecně mají všechny typy pojiv stejné stavební kameny: buňky a jejich mezibuněčnou hmotu.Hyalinní (kloubní) chrupavka- pokrývá v kloubech konce kostí (až 6 mm), je tvrdá a křehká, má houbovitou strukturu- nasává kloubní maz, který při tlaku maže kloub.

Jak se nazývá pojivová tkáň která je na kloubních plochách : Sklovitá chrupavka (hyalinní) – je křehká, bílé barvy. Vyskytuje se na kloubních plochách kostí. Tvoří chrupavky žeberní a chrupavčité vyztužení cest dýchacích. Vazivová chrupavka – je neprůhledná, odolná tlaku a tahu.

Co tvoří pojivovou tkání

Pojivová tkáň vyplňuje prostor mezi vnitřními orgány, má mechanickou a podpůrnou funkci, podílí se na udržování vnitřního prostředí, tvoří látkové rezervy organismu a má i obrannou funkci. Mezi pojivové tkáně patří mj. vazivo, chrupavka a kost.

Co obsahuje Tukove pojivo : Typy vaziva v lidském těle

tukové vazivo – slouží jako mechanická a tepelná izolace, obsahuje tukové buňky; tuhé vazivo – převládá vláknitá izolace; tvoří šlachy, vazy, kloubní pouzdra; lymfoidní vazivo – obsahuje bílé krvinky nahromaděné v síti buněk.

Mezi pojivové tkáně patří mj. vazivo, chrupavka a kost. Viz také tkáň, buňky pojivové tkáně.

Vazivo se hojí rychle a dobře. Do novotvořeného vaziva prorůstají cévy a vazivové buňky, které se rychle dělí a produkují vlákna a beztvarou mezibuněčnou hmotu. Vzniká bělavá a pevná vazivová jizva.

Jak se nazývá věda o tkáních

HISTOLOGIE – nauka o tkáních.Tkáně jsou soubory buněk stejného tvaru a jedné hlavní funkce, které vznikly specializací buněk. Rozlišujeme pět typů tkání: epitely, pojiva, svalovou a nervovou tkáň a krev. Soubor tkání pak tvoří jednotlivé orgány.Produkuje do okolí extracelulární matrix (mimobuněčnou hmotu) a různá vlákna (kolagen atp.). Má obvykle hvězdicovitý tvar, z výrazných organel zejména buněčné jádro, vyvinuté drsné endoplazmatické retikulum, Golgiho aparát a mitochondrie.

Tělo vyšších rostlin (cormus)

uvnitř má rozlišené skupiny buněk – pletiva ▪ vždy uvnitř obsahuje cévní svazky (rozvod látek) Pletivo – soubor buněk stejného tvaru a funkce u rostlin (u živočichů se takovým souborům říká "tkáně").

Která část těla se hojí nejrychleji : Velice rychle rostou bohužel i chloupky nebo vousy, a to o milimetr denně. Řasy dorostou během deseti měsíců. Nehty se obnoví za necelé čtyři měsíce. Za několik týdnů se dokážou obnovit kosti v těle, dětem se hojí a regenerují ještě mnohem rychleji.

Který orgán v těle dorůstá : Játra se skutečně vyznačují nebývalou regenerační schopností. Po 50- až 60procentní resekci jaterní tkáně dorostou lidská játra do původní předoperační velikosti během několika měsíců. Rovněž v případě toxického poškození se nepoškozené jaterní buňky dokáží zmnožit tak, že postupně nahradí poškozenou tkáň.

Co je tekutá tkáň

Krev je tekutá tkáň těla, která protéká cévami a má řadu důležitých funkcí. Mezi hlavní funkce patří přenos látek a to zejména kyslíku a oxidu uhličitého. Červené krvinky žijí v průměru 120 dnů, zanikající krvinky jsou plynule nahrazovány nově tvořenými krvinkami v kostní dřeni.

Typy tkání

  • epitelová tkáň (krycí)
  • pojivová tkáň
  • svalová tkáň
  • nervová tkáň
  • tekutá (trofická) tkáň

Syntéza kolagenu probíhá na polyribozomech, které se vážou na membránu drsného endoplazmatického retikula (GER). Vzniklé polypeptidové řetězce protokolagenu jsou segregovány v jeho cisternách, kde dochází k iniciální glykosylaci a hydroxylaci.

Co vyplňuje vnitřek buňky : Plazmatická membrána zajišťuje výměnu látek mezi buňkou a prostředím. Je polopropustná. Cytoplazma vyplňuje vnitřek buňky. Je to polotekutý vodný roztok různých látek.