Výrazy pořekadlo a rčení se zdají být synonyma, ale nejsou. Pořekadlo je „neohebné", čili nedá se časovat či skloňovat: jaká matka, taková Katka, naproti tomu rčení jsou „ohebná" a do věty se vkládají: oddělit zrno od plev nebo holandské chytit úhoře za ocas.přísloví tvoří celé formalizované věty, které nelze rozdělit, přeformulovat, skloňovat či časovat; rčení a pořekadla se stávají částmi vět a lze je časovat.Příklady pranostik
Na co se svatý Jiří usměje, na to se svatý Marek zamračí. Medardova kápě čtyřicet dní krápe. Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu. Kateřina na blátě – Vánoce na ledu; Kateřina na ledu – Vánoce na blátě.
Kolik je ceskych přísloví : Titul je vyprodaný. Kniha obsahuje 140 známých českých přísloví, které jsou ovšem podány odborným jazykem.
Co je pořekadlo a přísloví
Přísloví a pořekadla vyjadřují lidské zkušenosti, vlastnosti a myšlenky . Přísloví je vyjádřením nějaké životní moudrosti. Smyslem přísloví je tedy morální ponaučení, výstraha či pokárání.
Co to znamená bez práce nejsou koláče : Ono známé „bez práce nejsou koláče“ platí odjakživa a úplně ve všech směrech. Pokud nebudeme s naším majetkem něco dělat, tak koláče nebudou. V případě peněz to znamená, že pro nás nebudou pracovat.
Přísloví je ustálený stylizovaný výrok, jenž obsahuje obecně platné zásady nebo zkušenosti mravoučné povahy. Tyto jsou vyjádřeny buď přímo, nebo obrazně. Pro snadnější zapamatování má často podobu rýmovaného dvojverší. Přísloví tvoří součást lidové slovesnosti.
Na Tři krále mrzne stále. Je-li na Tři krále větrno, zamíchá se planetami a bude úrodno. Na Tři krále hodně hvězd, je hodně kobzolí. Je-li na tři krále jasno, zdaří se pšenice.
Koho víno Pijes
Kdo víno pije, toho ani pantokem nezabije.Nejznámější česká přísloví a jejich významy
- Bez práce nejsou koláče. Nic nedostanete zadarmo, ale je nutné se snažit.
- Darovanému koni na zuby nekoukej.
- Co je šeptem, to je čertem.
- Ranní ptáče dále doskáče.
- Kam nechodí slunce, musí lékař.
- Chybami se člověk učí.
- Devatero řemesel-desátá bída.
- Dvakrát měř jednou řež.
„Práce šlechtí“, praví slavná česká pohádka. Lidé v duchu těchto slov pracují a zajišťují si tak prostředky nezbytné k získání vytoužených statků. Avšak, kde už je hranice, kdy plody práce (plat, uspokojení z kvalitního výkonu) nestojí za obětované příležitosti (odpočinek, volnočasové aktivity)
Jedno zní: „Práce kvapná, málo platná". To znamená, že co děláme rychle a násilně, většinou dlouho nevydrží.
Co se dělá na Tři krále : Na Tři krále se pekla zvláštní kynutá buchta – kruh (symbolizující královskou korunu) z mazancového těsta. Hospodyně do něj navíc zapékala minci. Kdo ji pak během konzumace našel stal se "králem", který mohl kropit dům a zahradu svěcenou vodou a psát písmena s křížky na dveře obydlí a chlévů.
Co znamenaji jmena Tří králů : Měla zřejmě symbolizovat tři významná kulturní centra starověkého Východu: Kašpar je jméno orientálního původu a znamená „strážce pokladů", hebrejské jméno Melichar znamená „můj král je světlo" a Baltazar, jméno babylonského původu, znamená „ochraňuj můj život, králi".
Koho jidlo jíš toho píseň Zpivej
Přísloví "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej" zřejmě vyjadřuje loajalitu, také vděčnost.
Tichá vína jsou, velmi jednoduše řečeno, běžná vína, která nejsou perlivá či šumivá, stejně tak do této kategorie nespadají likérová vína. Mezi reprezentanty tichých vín se tak setkáme s víny bílými, červenými, růžovými, ale i oranžovými – právě třídění dle barvy je jedním z možných způsobů jejich členění.phrase, věta), úsloví, rčení či slovní obrat v češtině znamená ustálenou a často opakovanou větu nebo slovní obrat. V běžné řeči je dnes fráze nejčastěji synonymem pro klišé – bezmyšlenkovitě opakovanou banalitu, která se tak opotřebovala, že už nic neříká, případně může i zastírat skutečný úmysl mluvčího.
Co znamená to tě Slechti : Při štěpování se radí jít k jinému stromu, který „té šlechty jest“ (ŠtěpMuz 25), a míní se tím týž druh ovocného stromu. U Štítného je slovem šlechta překládáno i latinské virtus. Čteme pak o nedostatcích v kupectví „v té kúpě šlechtě, jako kdyby kto mosaz prodal za zlato“ (ŠtítKlem 95b).