Co je podstatou operativního plánování?
Plánování je rozhodovací proces zahrnující stanovení organizačních cílů, výběr vhodných prostředků a způsobu jejich dosažení a definování očekávaných výsledků ve stanoveném čase a požadované úrovni. Plánování je často označováno za východisko dalších základních manažerských funkcí – organizování, vedení a kontrolování.Z hlediska časového horizontu lze rozlišovat tři základní úrovně plánování:

  1. dlouhodobé, většinou prováděné na více než pětileté období, často s horizontem deseti i dvaceti let;
  2. střednědobé, pohybující se obvykle v rozsahu jednoho až pěti let;
  3. krátkodobé, pokrývá obvykle roční nebo i kratší období.

Členění dle časového hlediska. Firemní plánování má obvykle kaskádovitou podobu, tzn., že firemní plánování vychází z dlouhodobých plánů, na něž navazují střednědobé plány a nakonec krátkodobé plány. Významově podobné hledisko je členění na strategické, taktické a operativní plány.

Co dělá plánovač : Plánovač výroby, nebo také referent plánování, sestavuje podklady pro tvorbu plánů, provádí rozpisy jednotlivých položek na pracoviště nebo menší organizační celky. Připravuje a sestavuje dílčí části plánů a bilancí nákladů a výnosů v příslušných časových horizontech. Zpracovává návrh optimalizace a rozložení nákladů.

Co je to metoda MBO

Management by Objectives, zkratka MBO, překládá se jako řízení podle cílů, používá se obvykle zkratka MBO. Navrhl ji Peter F. Drucker jako metodu založenou na stanovení a vzájemném odsouhlasení cílů a vyhodnocování úspěšnosti jejich dosahování.

Co je metoda MBO : Management by Objectives, zkratka MBO, překládá se jako řízení podle cílů, používá se obvykle zkratka MBO. Navrhl ji Peter F. Drucker jako metodu založenou na stanovení a vzájemném odsouhlasení cílů a vyhodnocování úspěšnosti jejich dosahování.

SMART je metoda pro stanovování cílů (nejen) v projektovém řízení. Zkratka vychází z anglických slov, která říkají, jak by měl cíl vypadat. Měl by tedy být Specific (konkrétní), Measurable (měřitelný), Achievable (dosažitelný), Relevant (smysluplný), Time Specific (někdy se uvádí i Time-bound, časově ohraničený).

Hlavní výrobní plán (Master Production Schedule – MPS) specifikuje hrubé objemy odváděné výroby podle jednotlivých typů výrobků (položek sortimentu). Nazývá se také plánem finální výroby. Odvozuje se od předpovědi poptávky, resp. od konkrétních poptávek zákazníků, a respektuje disponibilní kapacity (musí být reálný!).

Jak plánovat úkoly

Jak si naplánovat den, abyste toho co nejvíce dotáhli

  1. Nejdříve si na konkrétní dny zapište všechny pravidelně se opakující úkoly.
  2. Na každý den si dejte pouze jeden náročný úkol.
  3. Každý den doplňte o několik menších a méně náročných úkolů.
  4. Pro každý úkol si stanovte časový limit.
  5. Denní plán neplňte k prasknutí.

SMART je metoda pro stanovování cílů (nejen) v projektovém řízení. Zkratka vychází z anglických slov, která říkají, jak by měl cíl vypadat. Měl by tedy být Specific (konkrétní), Measurable (měřitelný), Achievable (dosažitelný), Relevant (smysluplný), Time Specific (někdy se uvádí i Time-bound, časově ohraničený).S metodou SMART jsou naše cíle více strukturované a lépe sledovatelné. SMART cíle jsou: konkrétní (Specific), měřitelné (Measurable), dosažitelné (Attainable), smysluplné (Relevant) a časově vymezené (Timely). Čím konkrétnější je váš cíl, tím konkrétnější je i vaše představa, jak byste ho mohla dosáhnout.

SMART je metoda pro stanovování cílů (nejen) v projektovém řízení. Zkratka vychází z anglických slov, která říkají, jak by měl cíl vypadat. Měl by tedy být Specific (konkrétní), Measurable (měřitelný), Achievable (dosažitelný), Relevant (smysluplný), Time Specific (někdy se uvádí i Time-bound, časově ohraničený).

Co je to operativní plán : Operativní plán je zpodobněním a současně aktualizací ročního plánu pro dané kratší období. Zpravidla se nejedná o jediný plán, ale o sadu návazných plánů. Může jít o období měsíční, (někdy též čtvrtletní), týdenní, denní či pouze jednu směnu a na tom závisí také struktura operativního plánu.

Co dělá plánovač výroby : Úkolem plánovače výroby je koordinovat a plánovat výrobu a zajistit, aby tok výrobků odpovídal finančním cílům a termínům pro zákazníky. Co je tedy potřeba k tomu, abyste se stali špičkovým plánovačem výroby Zjistěte, jaké dovednosti potřebují, jaké jsou jejich každodenní úkoly a co ovlivňuje jejich plat.

Jak správně plánovat

Definujte svoje cíle

Není možné dosáhnout úspěchu, aniž byste si stanovili, co tím úspěchem je. Váš cíl by měl být konkrétní a detailně popsaný. Představte si situaci, kdy vámi stanoveného cíle dosáhnete, a popište si ji pro sebe. Teprve poté můžete začít plánovat jednotlivé kroky, jak jej dosáhnout.

Půjdeme na to ve čtyřech krocích.

  1. Zmapujte všechny úkoly a povinnosti. Začněte s těmi pracovními a studijními.
  2. Stanovte si priority. Možná vás vyděsí, kolik se toho na seznamu objeví.
  3. Mažte, delegujte, nebo požádejte o pomoc. Pak přichází čas se nedůležitých úkolů zbavit.
  4. Větší úkoly si rozkouskujte.

Metoda SMART v praxi

  1. S: Cíl by měl být specifický (Specific)
  2. M: Cíl by měl být měřitelný (Measurable)
  3. A: Cíl by měl být dosažitelný (Achievable)
  4. R: Cíl by měl být relevantní (Relevant)
  5. T: Cíl by měl být časově vymezený (Time-bound)
  6. E: Cíl by měl být hodnocený (Evaluated)
  7. R: Cíl by měl být odměněný (Rewarded)

Co znamená zkratka SMART : SMART je metoda pro stanovování cílů (nejen) v projektovém řízení. Zkratka vychází z anglických slov, která říkají, jak by měl cíl vypadat. Měl by tedy být Specific (konkrétní), Measurable (měřitelný), Achievable (dosažitelný), Relevant (smysluplný), Time Specific (někdy se uvádí i Time-bound, časově ohraničený).