Co je pláž?
Plazi jsou suchozemští obratlovci s proměnlivou tělesnou teplotou. Mají suchou zrohovatělou svrchní část kůže. Dýchají plícemi. Jejich srdce tvoří dvě síně a dvě komory.Pláž je část zábřeží složená z písku nebo drobných kamínků. Pláž je základním akumulačním tvarem vzniklým procesy pobřežní modelace. U pláže rozpoznáváme čelo pláže, hranu plážové terasy, plážovou terasu (berm), plážový stupeň.Plážové pobřeží se vyznačuje tím, že se zde ukládá materiál přinášený vodou odjinud, kde voda obrušuje povrch hornin (abrazivní působení mořské vody). Vznikají tak rozsáhlé oblasti s vyplaveným pískem, který se formuje do pláže. Pokud je písek po plážích přenášen větrem, vznikají písečné duny.

Jaké zvířata jsou pláží : Plazi jsou skupinou obratlovců, kteří mají kryté tělo šupinami. Tento taxonomický řád zahrnuje velké množství živočichů, včetně hadů, ještěrů, krokodýlů, želv a dalších druhů.

Kdo patří mezi plazi

krokodýli (aligátoři, krokodýlovití a gaviálové): k roku 2019 asi 27 druhů (viz taxonomie druhů) šupinatí (hadi, ještěři a dvouplazi): více než 10 000 druhů (k roku 2018 přibližně 10 793) želvy: více než 350 druhů (k roku 2017 asi 356) hatérie: dva druhy.

Co vylučují plazi : Kvůli úspoře vody vylučují suchozemští plazi odpadní dusíkaté látky ve formě nerozpustné kyseliny močové v kašovitém až pevném stavu (jsou urikotelní). Vodní plazi mají vodnatou moč obsahující ve větší míře rozpustnou močovinu a amoniak.

Vznik plazů se klade do období karbonu, do doby před ca 320–310 millióny let. První plazi se zřejmě vyvinuli z pokročilých reptiliomorfních labyrinthodontů. Jedním z nejstarších zástupců, kterého lze již pokládat spíše za plaza, nežli za pokročilého obojživelníka je Casineria.

Vznik plazů se klade do období karbonu, do doby před ca 320–310 millióny let. První plazi se zřejmě vyvinuli z pokročilých reptiliomorfních labyrinthodontů. Jedním z nejstarších zástupců, kterého lze již pokládat spíše za plaza, nežli za pokročilého obojživelníka je Casineria.

Jak se rodí pláži

U ještěrky živorodé a zmije obecné severní populace "rodí" živá mláďata, na jihu však snáší vejce. Také hroznýši jsou vejcoživorodí. Pravá živorodost je vyvinuta jen u několika druhů. Zárodky se vyvíjí v těle samice, kde jsou vyživovány z matčina těla pomocí primitivní placenty.Plazi mají neukončený růst, rostou po celý život. Dýchají plícemi. Kožní dýchání je výrazně omezeno. Pomocné dýchání prokrvenou sliznicí análních vaků či faryngeálních klků v hltanu se vyskytuje pouze u některých vodních želv.Mezi takové plazy u nás patří ještěrka živorodá, slepýš křehký nebo užovka hladká. Někteří plazi však tuto dovednost dokázali posunout ještě o pořádný kus dál – jsou skutečně živorodí. Zmije obecná je jeden z nich.

Tradičně jsou děleni do čtyř řádů: krokodýli (aligátoři, krokodýlovití a gaviálové): k roku 2019 asi 27 druhů (viz taxonomie druhů) šupinatí (hadi, ještěři a dvouplazi): více než 10 000 druhů (k roku 2018 přibližně 10 793) želvy: více než 350 druhů (k roku 2017 asi 356)

Jaký je rozdíl mezi obojživelníky a plazi : Tělo obojživelníků je na rozdíl od plazů pokryto propustnou kůží, která je schopna vstřebávat ze svého okolí vodu či produkovat různé hleny a sekrety. Kostra obojživelníků je částečně chrupavčitá. Obojživelníci jsou, podobně jako ryby, závislí svým vývojem na vodním prostředí.

Co žerou plazi : Teplé, často i vlhké prostředí (u nás teplá skalnatá území) Potrava: větší hmyz (brouci, rovnokřídlí), drobní korýši i mláďata ještěrek a ptačí vejce Vzhled: silná ještěrka s velkou hlavou, silné končetiny a dlouhý ocas (2násobek délky těla).

Jaký je vzor pláž

Slovo plaz je zakončeno na souhlásku, rozhodovat se tedy budeme mezi vzory pán a muž. Rozhodující je tedy tvar 2. pádu jednotného čísla: (bez) plaza. Skloňujeme ho tedy podle vzoru pán.

Plazi ČR

  • Želva bahenní (Emys orbicularis), Linnaneus 1758.
  • Zmije obecná (Vipera berus), Linnaeus 1758.
  • Užovka stromová (Zamenis longissimus), Laurenti 1768.
  • Užovka podplamatá (Natrix tesselata), Laurenti 1768.
  • Užovka obojková (Natrix natrix), Linnaneus 1758.
  • Užovka hladká (Coronella austriaca), Laurenti 1768.

Tělo plazů je kryto kůží, která je suchá, zrohovatělá a vytváří tak typické šupiny pro daný druh. Kůže může být podložena kostěnými destičkami, případně kryta krunýřem. Některé druhy plazů, jako jsou hadi a ještěři, svrchní zrohovatělou vrstvu kůže pravidelně svlékají.

Kdo patří mezi plazy : Tradičně jsou děleni do čtyř řádů:

  • krokodýli (aligátoři, krokodýlovití a gaviálové): k roku 2019 asi 27 druhů (viz taxonomie druhů)
  • šupinatí (hadi, ještěři a dvouplazi): více než 10 000 druhů (k roku 2018 přibližně 10 793)
  • želvy: více než 350 druhů (k roku 2017 asi 356)
  • hatérie: dva druhy.