Co je příčinou kýchání?
Mozek vzápětí zajistí, aby se svaly hrudníku a krku prudce stáhly. Oči se zavřou (všimněte si, že kýchnout s otevřenýma očima nedokážete) a jazyk se pevně opře o horní patro. Právě prudká kontrakce svalů dodá kýchnutí energii a sílu, která vyčistí vaši nosní dutinu. Všechno se děje mimovolně a automaticky.Zadržovat kašel nebo kýchnutí není podle lékařů dobrý nápad… Při kýchnutí dochází ke kontrakci mnoha různých svalů a svalových skupin v celém těle, především hrudníku, krku a obličeje. Proto je následek zmíněného reflexu tak silný.Když slyšíme někoho kýchat, téměř automaticky mu odpovíme mu „pozdrav pánbůh“ nebo „na zdraví“.

Proč se Pšíká : Když bdíme, kýchnutí vyvolají nervové impulzy přicházející z mozku přes páteřní motoneurony k hlavnímu dýchacímu svalu bránici a k mezižeberním svalům. Na rozdíl od běžného dýchání se kýchnutí účastní také ostatní svalstvo hrudníku, břicha, krku a tváře, dokonce i oční víčka. Ale kýchnout můžeme i s očima otevřenýma.

Co dělat proti kýchání

Jmenovitě se jedná o volně prodejný levocetirizin (Xyzal) případně cetirizin (Zyrtec) či loratadin (Claritine), které lze dle odezvy na terapii doplnit o nosní sprej azelastin (Allergodil) či levocabastin (Livostin).

Jaká je rychlost při kýchnutí : Rychlost kýchnutí je až 160 km za hodinu, dostane se do vzdálenosti 7,5 metru a do vzduchu vypustí až 40 tisíc aerosolových kapiček. Možnosti poranění ovlivňuje jednak to, jak velké je nadechnutí a tlak, a také jak pevné jsou stěny všech okolních orgánů.

Kýchnutí či zakašlání nás většinou přepadne v situaci, kdy nemáme po ruce vodu s mýdlem. Lepším řešením je kýchnout si či zakašlat do jednorázového papírového kapesníčku. Pokud ani ten nemáme v této chvíli u sebe, zakašlejte raději do ohybu loktu a do hřbetu ruky v oblasti mezi zápěstím a loktem.

Během kýchnutí se měkké patro a čípek stlačí, zatímco zadní část jazyka se zvedne, aby se částečně uzavřel průchod k ústům, a aby mohl být nosem vytlačován vzduch z plic. Protože uzavření úst je pouze částečné, značná část tohoto vzduchu se obvykle také vylučuje právě odtud.

Co na kýchání

Jmenovitě se jedná o volně prodejný levocetirizin (Xyzal) případně cetirizin (Zyrtec) či loratadin (Claritine), které lze dle odezvy na terapii doplnit o nosní sprej azelastin (Allergodil) či levocabastin (Livostin).Při prvních náznacích ucpávání nosní dutiny je vhodné použít solný nosní sprej, který zpomalí další projevy. Pomáhá také teplá sprcha, vlhké teplo lépe zprůchodní ucpané dutiny. Případně zkuste nastrouhat dvě lžíce křenu a přidejte lžíci medu. Po této "dobrotě" se vám prý rýma spolehlivě spustí a půjde i lépe smrkat.Viróza je častější onemocnění než chřipka. Projevuje se především únavou a psychickým vyčerpáním, bolestmi a pálením v krku, zvýšenou teplotou okolo 38°C, tekutou rýmou a bolestmi kloubů, bolestmi hlavy a vzácněji kašlem. Virózu stačí pár dní vyležet v posteli – k znovuzískání síly obvykle postačí 4-5 dní.

Jmenovitě se jedná o volně prodejný levocetirizin (Xyzal) případně cetirizin (Zyrtec) či loratadin (Claritine), které lze dle odezvy na terapii doplnit o nosní sprej azelastin (Allergodil) či levocabastin (Livostin).

Jak rychle je kýchnutí : Rychlost kýchnutí je až 160 km za hodinu, dostane se do vzdálenosti 7,5 metru a do vzduchu vypustí až 40 tisíc aerosolových kapiček. Možnosti poranění ovlivňuje jednak to, jak velké je nadechnutí a tlak, a také jak pevné jsou stěny všech okolních orgánů.

Jak poznám že mám virózu : Nachlazení či běžná zimní viróza se projevuje pomalým rozvojem příznaků a doprovází ho většinou rýma, kašel, škrábání v krku a pálení nosohltanu. Naopak bolesti hlavy, kloubů, horečku nad 38 °C a zimnici pozorujeme jen občas.

Jak se rychle dostat z virózy

Dostatečný přísun tekutin

Pro léčbu viróz i chřipek je důležitý pitný režim. Vhodné jsou teplé bylinné čajové směsi či zázvorové čaje. Blahodárně na organismus působí nápoje doplněné o med a citrón, který dokážou prohřát celý organismus.

nadměrná tvorba hlenu může souviset s podrážděním sliznic. Mezi hlavní činitele patří např. nedostatečný příjem tekutin, přílišná konzumace kávy, čaje nebo alkoholu, užívání některých léků, kouření, smog, suchý vzduch v bytě. Pokud jde o neinfekční zahlenění, bývá na vině nejčastěji dietní chyba.U méně závažných nemocí, jako je slabá viróza, se doporučuje rekonvalescence alespoň 3 dny po snížení teploty, po léčbě antibiotiky pak minimálně týden. Po dlouhých a závažných onemocněních, jako je například zápal plic, může rekonvalescence trvat až měsíc.

Co pomůže od zahlenění : U zahlenění je stejně nezbytné dbát na dostatečný pitný režim. Doporučuje se zvýšit příjem tekutin například o 1–2 sklenice teplého bylinkového čaje. Podpořit ředění hlenů při kašli můžete zvlhčováním vzduchu nebo inhalací mořské vody. K inhalaci lze využít také éterické oleje nebo některé kapky na vlhký kašel.

Co je reverzní kýchání a proč k němu dochází?