Ucho je smyslový orgán, je sídlem sluchu a rovnováhy. Sestává ze tří částí: vnějšího, středního a vnitřního ucha.
- Žvatlání má dlouhé i krátké skupiny zvuků, například „be-be“
- K získání a udržení pozornosti používá řeč nebo jiný zvuk než pláč
- Napodobuje různé zvuky řeči.
- Má jedno nebo dvě slova („pa-pa“, „mama“), i když nemusí být jasná
Vnitřní ucho (auris interna) leží v kostěném labyrintu spánkové kosti (os temporale). Kostěný labyrint částečně kopíruje blanitý labyrint vyplněný endolymfou. Části kostěného labyrintu, které kopíruje blanitý labyrint, jsou: 3 polokruhovité kanálky, vejčitý váček, kulovitý váček a hlemýžď.
Kde je hlemýžď v uchu : Hlemýžď, lat. cochlea, je spirálovitá dutina v kosti skalní, část vnitřního ucha člověka, savců a krokodýlů. Tvarem připomíná ulitu hlemýždě zahradního.
Jak se projevuje rakovina ucha
Nádory ucha
Projevuje se postupně se zhoršující nedoslýchavostí, ale také i náhle vzniklou jednostrannou nedoslýchavostí, závratěmi a šelestmi na straně postiženého ucha.
Jak poznat prasklý ušní bubínek : Příznaky. Nejdříve nastane náhlá, prudká a silná bolest v uchu, následně z ucha vytéká bílý až krvavý výtok a poté se zhoršuje nebo úplně zmizí sluch, po prasknutí může být i závrať. Z ucha hnis vytéká i několik dní po poškození ušního bubínku; také mohou být pocity tlaku v uchu a zvonění v uchu (tinnitus).
Příčiny ztráty sluchu
Věk je nejčastějším faktorem vedoucím k postupné ztrátě sluchu, známé jako presbyakuze (stařecká nedoslýchavost"), zatímco expozice hluku je hlavní příčinou ztráty sluchu u osob pracujících ve hlučném prostředí.
Hluk nad 70 dB po delší dobu může poškodit sluch. Vysoký hluk nad 120 dB může způsobit okamžitou ztrátu sluchu. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje udržovat hluk v prostředí pod 70 dB po dobu 24 hodin (75 dB po dobu 8 hodin), aby se zabránilo ztrátě sluchu způsobené hlukem.
Co je orgánem sluchu
Ucho je smyslový orgán pro sluch a pro rovnováhu, který má poměrně složitou vnitřní strukturu. Uši zachycují různé zvuky (hlasy, hudbu, hluk apod.) v podobě zvukových vln a předávají je do mozku k dalšímu zpracování.Jaké jsou typické projevy ušních zánětů
- otok zvukovodu.
- boule za uchem.
- ucho je teplé a začervenalé
- intenzivní bolest v uchu zvyšující se při manipulaci s ušním boltcem.
- praskání v uchu.
- pocit zalehlého ucha.
- svědění
- výtok z ucha (čirý nebo až žlutozelený s příměsí hnisu nebo krve)
Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.
Na této straně:
- Zduřené lymfatické uzliny.
- Únava.
- Nevysvětlitelné hubnutí
- Noční pocení
- Nevysvětlitelné trvalé horečky.
- Obtížné překonávání infekcí
- Svědění těla.
- Lokální nebo systémové příznaky lymfomu.
Co se stane kdyz praskne bubínek : ztrátě sluchu, obvykle přechodné, či opakovanému zanícení. Prasknutý bubínek by tedy vždy měl ošetřit lékař. Pokud se k němu malý pacient dostane zavčas, propíchne lékař bubínek sám, aby zabránil jeho samovolnému prasknutí a ulevil mu tak od bolesti.
Jak moc bolí propíchnutí bubínku : Samotný zákrok trvá asi 10–15 sekund a provádí se v lokální anebo v celkové anestézii. Ve většině případů však zákrok není pro pacienty bolestivý, protože v ušním bubínku není spleť nervových zakončení tak hustá. Pomocí kopíčkového nože se provede umělá perforace ušního bubínku v zadním dolním kvadrantu .
Jak zastavit ztrátu sluchu
Ztrátu sluchu pravděpodobně nedokážete zcela zastavit, ale můžete ji zpomalit. Především s pomocí ochranných pomůcek – sluchátek. To se týká zejména stavebních dělníků, silničářů a všech, kteří pracují v hlučném prostředí. Měli byste se také snažit regulovat dobu, po kterou jste vystaveni hluku v soukromí.
Příznaky ztráty sluchu: pozor na bzučení v uších i zhoršenou rovnováhu. Zvonění v uších, ztráta rovnováhy nebo zhoršené vnímání vysokých tónů. Všechny tyto příznaky mohou signalizovat závažnější potíže se sluchem.Poslech složitější hudby a soustředění se na drobné nuance je základ muzikoterapie – může to nejen pomoci zlepšit váš sluch a schopnost vnímat odlišné zvuky, ale může také podpořit úlevu od bolesti, zlepšit rekonvalescenci u osob, které se zotavují po poranění mozku nebo mrtvici, a také posiluje schopnost poslechu řeči …
Co zhoršuje sluch : “ Odborníci ze Světové zdravotnické organizace upozorňují na to, že zhoršující se sluch může souviset s příliš častým poslechem hlasité hudby ze sluchátek v mladším věku. Ale také s pravidelnými návštěvami hlučných diskoték nebo koncertů.