Šokové zatížení vlasce při prudkém náhozu absorbují tzv. šokové šňůry nebo vlasce. Díky šokovému vlasci lze transportovat montáž do podstatně větších vzdáleností, aniž byste riskovali, že se Vám montáž utrhne, nebo že přijdete o uřezaný ukazováček.Vůbec nejlepší volbou je fluorocarbon, který vedle absolutní neviditelnosti je také mimořádně oděruvzdorný a velmi těžký, díky čemuž dokonale kopíruje dno. Pro další informace ohledně používání šokových vlasců Vás odkážeme na naši starší odpověď v dotaze 647.Jak se šokový návazec spojuje s kmenovým vlascem
Šokový návazec musí být s kmenovým vlascem spojený pevným uzlem, který zároveň není příliš velký, aby lehce procházel přes očka prutu. Pro spojení s kmenovým vlascem se nejčastěji používají uzle dvojitý grinner nebo krvavý uzel.
Jak spojit Sokovku s vlascem : Šokovka s našim kmenovým vlascem by měla být spojena opravdu pevným uzlem, který ovšem není zároveň nijak výrazně veliký, tak aby bezproblémově procházel očkama prutů. Pro spojení šokovky s našim kmenovým vlascem se nejčastěji používá uzel s názvem krvavý uzel či dvojitý grinner.
Jak dlouhý šokový návazec
Co se týče přípravy délky šokového návazce, musí být dostatečně dlouhý, aby před nahozením procházel všemi očky prutu a ještě zůstalo v navijáku 4-5 návinů. Nebo z jiného úhlu: odměřte si 2-3 délky vašeho prutu.
Kolik Sokove Snury : Šňůra je dodávána na 300m cívkách. Cívky jsou spojeny po 6ti kusech. Uvažujete-li o pořízení tohoto materiálu, doporučujeme Vaší pozornosti podrobný článek o používání pletené šňůry při lovu kaprů, který si můžete přečíst zde.
Jestliže máte předem připravené návazce se smyčkou na konci, jsou zde dvě možnosti, jak spojit návazec s kmenovým vlascem. Buď využijete spojení smyčky do smyčky, nebo použijete nějaký spojovací prvek. Zde přichází v úvahu především klasický obratlík nebo nějaký malý typ obratlíku Gizmo na rychlou výměnu.
Udělejte více ovinů (cca6-7) kmenovým vlascem a méně (cca 4) Fluorocarbonem. Toto spojení drží nejlépe. Před dotažením uzel dokonale nasliňte nebo použijte lůj na rty, aby se uzel perfektně srovnal. Přebytečné konce pak po důkladném dotažení odstřihněte.
Co je Ujimany vlasec
Ujímané návazce jsou vlasce s plynule se zužujícím průměrem monofilu, díky tomu se eliminují velké uzly spoje s kmenovou šňůrou. Zároveň nám poslouží i jako šokový vlasec. Vyrábí se v několika koncových průměrech. Mají menší průtažnost než klasické monofily a disponují vynikajícími vlastnostmi proti oděru.Návazec provlékneme jednou či dvakrát očkem háčku. Po provlečení očkem háčku omotáme pětkrát návazec směrem od očka a potom se vrátíme k očku háčku, kde nám vzniklo oko a tím prostrčíme konec návazce. Vznikne nám další oko, kterým opět prostrčíme konec návazce a vše dotáhneme k háčku a utáhneme.Pro většinu rybářů lovících kapry bude monofil pravděpodobně jejich první a nejlepší volbou. Pro specifičtější použití je také k dispozici široká škála pletených a fluorovaných materiálů. Ale ne všechny monofilní vlasce jsou stejné, a proto budete muset přemýšlet o tom, za jakých podmínek budete vlasec používat.
Správné zaseknutí háčku do kapří tlamky záleží především na tom, jak návazec navážete. Samotná délka už nemá na zapíchnutí háčku takový vliv, jako použitý háček, délka boilie vlasu, rovnátko, broček atd. Všeobecně platí, že optimální délka návazce je cca 20cm.
Jak namotat šňůru na naviják : Namotáme jen tolik vlasce či kmenové šňůry, aby, při pohledu ze předu navijáku, nebyl vlasec (šňůra) na navijáku vůbec vidět. Vlasec (pletenka) by měl být maximálně zarovnán s horním okrajem cívky. Pokud namotáme méně, než se vleze na cívku, nebudeme nahazovat tak daleko, jak by to šlo s plnou cívkou.
Jak spravne navazat Navazec : Návazec provlékneme jednou či dvakrát očkem háčku. Po provlečení očkem háčku omotáme pětkrát návazec směrem od očka a potom se vrátíme k očku háčku, kde nám vzniklo oko a tím prostrčíme konec návazce. Vznikne nám další oko, kterým opět prostrčíme konec návazce a vše dotáhneme k háčku a utáhneme.
Jak poznat fluorocarbon
Díky těmto studiím je jasné, že fluorocarbon není v žádném případě „neviditelný“ ale méně rozpoznatelný. V praxi to znamená, že pokud si dáme do sklenice s vodou obyčejný monofil, uvidíte uprostřed vlasce slabou černou čáru. Naopak fluorocarbon tuto čáru úplně ztrácí.
Pokud chytám na vodě s výskytem štiky s nástrahou s trojháčkem a nechytám zrovna tlouště na hmyzí woblery, tak tam lanko prostě patří. Alternativou může být silný návazec s fluorocarbonu od 0,8mm nahoru, pak je riziko ukousnutí minimální.vlasec tenčím koncem ke kmenovému vlasci a ten silný k návazci, olovu, či krmítku. Při muškování sou vlasce trochu jiný a váže se to jakoby naopak.
Jak se navazuje Obratlik : Uzel pro navazování obratlíků
- Pro navazování obratlíků udělejte na konci vlasce úzkou smyčku a provlékněte ji očkem obratlíku.
- Na této dvojité části uvažte jednoduchý uzel.
- Prostrčte obratlík či háček dvojitým koncem smyčky.
- Uzel utáhněte a zastřihněte konec.