Doplňující ochranné pospojování se považuje za doplnění ochrany při poruše. Doplňující ochranné pospojování dle ČSN 332000-4-41 ed. 3 musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupných dotyku a cizí vodivé části včetně (pokud je to proveditelné) hlavních kovových armatur železobetonu.uzemňovací přívody, ochranné vodiče, uzemňovací přívody pracovního uzemnění (je-li instalace vybavena zemničem).Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně, pokud je to proveditelné, hlavních kovových armatur železobetonu. Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení včetně zásuvek.
Jak funguje ochranný vodič : Tato třetí žíla (ochranný vodič) je připojena ke krytu (kostře) elektrického spotřebiče. Dojde-li k nežádoucímu styku fázového vodiče s krytem (kostrou) elektrického spotřebiče, vytvoří se obvod, jehož proud přetaví pojistku a na kovových částech elektrického spotřebiče se nevytvoří nebezpečné dotykové napětí.
Co musí být vzájemné spojeno do takzvaného ochranného pospojování při automatickém odpojení od zdroje
Ochranné pospojování
Neživé části, které jsou současně přístupné dotyku, musí být spojeny se stejnou uzemňovací soustavou, a to buď jednotlivě, po skupinách nebo společně. Vodiče ochranného uzemnění musí vyhovovat HD 60364-5-54. Každý obvod musí obsahovat ochranný vodič spojený k příslušné uzemňovací svorce.
Co je to Pospojovani : Ochranné pospojování je základním opatřením pro ochranu při poruše, umožňující ochranu osob před úrazem elektrickým proudem. Cílem pracovního pospojování je omezit následky poruchy izolace, které by mohly ovlivnit funkci stroje.
Části, které nemusí být připojeny k ochrannému obvodu
To se vztahuje na malé části, jako jsou šrouby, nýty a štítky, a na části uvnitř krytu bez ohledu na jejich velikost (např. elektromagnety stykačů nebo relé a mechanické části přístrojů).
Za náhodný ochranný vodič se nesmí dále použít:
– nosné napínací dráty a jiná odnímatelná zařízení.
Kam vede ochranný vodič
Tady je rozdělen na N (modrý) a ochranný PE (zeleno/žlutý), který vede do zásuvky na ochranný kolík a nesmí být odpojován, modrý vodič může být v případě poruchy odpojen, např. chráničem, jako pracovní vodič. zeleno/žlutý PE pak slouží pouze jako ochranný.Vnitřní místo připojení ochranného vodiče (vnitřní ochranná svorka) musí být umístěno v blízkosti hlavních (přívodních) svorek, a to buď přímo na hlavní neživé části (na kostře, neodnímatelné části apod.), nebo na izolační části nesoucí svorky (na svorkovnici).Nejmenší průřez vodiče hlavního pospojování je vodič Cu 6,0 mm2. Neživé části strojů se pospojují vodičem Cu min. 1/2 průřezu přívodního ochranného vodiče. Nezáleží na tom, zda použijete vodič pevný CY nebo slaněný CYA.
Hlavní ochranná svorka; hlavní ochranná přípojnice (main earthing terminál; (main earthing busbar)) je svorka nebo přípojnice, která je částí uzemňovací soustavy instalace umožňující elektrické spojení několika vodičů za účelem uzemnění. Ve výkresové dokumentaci se značí zkratkou MET, dříve se značila též HOP.
Kolik vodičů ochranného obvodu pracovního stroje se může připojit k jedné svorce : Připojovací místa ochranného vodiče
Spojovací prostředky musí být vhodné pro průřezy a druh ukončovaných vodičů. Připojení dvou nebo více vodičů k jedné svorce je dovoleno pouze v případech, kdy je svorka pro tento účel navržena. Jeden ochranný vodič však musí být připojen pouze k jednomu připojovacímu bodu svorky.
Jaký je minimální průřez vodiče PEN : V neměřených částech pevných instalací připojených na sítě TN je přípustné použít vodič PEN za předpokladu že: průřezy vodičů odboček k elektroměru a od elektroměru jsou shodné a nejsou menší než 6mm2 Cu nebo 10mm2 Al.
Jaký proud teče nulovým vodičem
Jejich součet (jak se můžeme přesvědčit výpočtem nebo i na výše uvedeném obrázku) je v každém okamžiku rovný nule. V nulovém vodiči v takovém případě protéká nulový proud (jinými slovy – nulovým vodičem neprotéká žádný proud).
Uzemnění se zřizuje pro ochranu před úrazem elektřinou, pro ochranu před bleskem a přepětím nebo pro správnou funkci elektrických zařízení. Zajišťuje se zemniči náhodnými nebo strojenými.pro doplňující pospojování platí, že dvě neživé části /dvou elektrických zařízení/ se propojují minimálně průřezem jako je ochranný vodič nejmenšího připojeného vodiče na neživou část. Tedy minimálně 2,5 mm2 a není li vodič dostatečně chráněn proti mechanickému poškození, pak je nutno použít 4 mm2, vše v provedení Cu.
Jaký průřez kabelu na 16a : Průřez 1,5 mm2 je určen pro proudy až 16 A, tedy příkon 3680 W. Hodnoty maximálního proudu, případně příkonu musejí být uvedeny na každé vidlici a zásuvce. Při jejich překročení hrozí přehřátí prodlužovacího přívodu a požár.