Co je Nizkobilkovinna dieta?
Potraviny bohaté na draslík jsou:

  1. Ovoce a ovocné šťávy (banány, sušené ovoce, hrozny, avokádo)
  2. Zelenina (špenát, brambory, brokolice, rajčata a další tmavá listová zelenina)
  3. Ořechy / mandle.
  4. Celozrnné výrobky.
  5. Mléko a mléčné výrobky.
  6. Náhražky soli.

Základem pro přípravu stravy nemocných s PKU jsou zelenina, brambory, ovoce, rostlinné tuky a oleje, speciální mouka vyrobená ze škrobu určená k přípravě pečiva, nízkobílkovinné těstoviny a další výrobky s nízkým obsahem bílkovin.Pod pojmem „bezezbytková dieta“ se rozumí šetřící dieta s omezením vlákniny. Je vhodná, pokud chceme omezit zátěž střeva (např. při zánětlivých onemocněních) nebo kvantum stolice (záněty, vývody – stomie).

Jak snížit příjem bílkovin : Jedním ze způsobů, jak snížit příjem bílkovin, je konzumace sladkostí, ze kterých získáváme jen prázdné kalorie, a které v sobě navíc ukrývají jen minimální množství bílkovin. Mezi takové potraviny patří med, javorový sirup, ovocné džusy nebo med.

Jak působí káva na ledviny

V ledvinách způsobuje kofein z kávy zvýšení průtoku krve a tím i zvýšenou tvorbu moči. Tento diuretický účinek spolu se zvýšeným pocením po požití kávy, může mít za následek narušování hospodaření s minerálními látkami.

Co vadi Ledvinam : Ledvinám podobně jako jiným orgánům vadí především nezdravý životní styl, nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak, cukrovka, málo tekutin. „Rizikovým faktorem jsou rovněž opakované záněty močových cest, kameny v ledvinách či močových cestách v minulosti,“ upozornil doktor Hartl.

Je esenciální aminokyselina,která se v těle využívá k produkci bílkovin a jiných molekul. Tato molekula má dvě uspořádání: L-fenylalanin a D-fenylalanin. Jsou téměř totožné, mají však odlišnou molekulární strukturu. Forma L-fenylalanin se nachází v potravinách a používá se k produkci proteinů v těle.

Dávkování fenylalaninu

Fenylalaninu potřebuje náš organismus dostatečné množství, jelikož jeho průměrná denní spotřeba činí cca 0,5 až 2 gramy. Doporučené denní dávkování se proto pohybuje v rozmezí 1 – 2 gramů denně.

Co se může jíst před kolonoskopií

3 dny před vyšetřením

Vhodné potraviny jsou mléčná rýže, jogurty, dětské výživy, bramborová kaše (bez slupek), do měkka uvařené těstoviny, pudingy, piškoty, bílé rohlíky, bílá veka, čajové sušenky, vývary (bez zeleniny a masa – případně rozmixované, můžete přidat nudle).Den před výkonem se již nic nejí a nedoporučuje se ani snídat (může se popíjet jakékoliv množství čirých tekutin). V době oběda si můžete dát bujon nebo čístý vývar (bez nudlí, zeleniny atd.). V tento den se také začíná popíjet samostatný připravený roztok k vyprázdnění tlustého střeva.Mezi zeleninu s největším obsahem bílkovin patří brokolice, špenát, chřest, artyčoky, brambory, sladké brambory a růžičková kapusta. Čerstvé ovoce má obecně nižší obsah bílkovin než zelenina. Mezi to s vyšším obsahem bílkovin patří například moruše, ostružiny, nektarinky a banány.

Nejlepším zdrojem bílkovin jsou luštěniny, libové maso, mléčné výrobky a vejce. Rostlinné bílkoviny, které obsahují minimum nebo žádné tuky, jsou v sóje, luštěninách a obilovinách. Další bílkoviny nalezneme v semenech nebo ořechách, ale také v ovoci a zelenině.

Co je dobré pít na ledviny : Nejlepší je samozřejmě stolní voda. Doporučují se i ovocné šťávy, čaje a minerální voda. V průběhu celého dne by měl dospělý člověk vypít alespoň 2 litry tekutin. Při větší námaze nebo v horkých dnech úměrně zvyšte jejich příjem.

Jaké ovoce na ledviny : Vhodné jsou i mléčné výrobky jako např. kefír, jogurt, tvaroh nebo ne moc slaný sýr. Krmení psa – Mezi vhodné ovoce patří jablka, hrušky, kiwi a banány. Zelenina se doporučuje hlavně kořenová (červená řepa, mrkev, petržel), ale i listová zelenina, okurky, brokolice nebo rajčata bez jadérek.

Co způsobuje fenylalanin

L-fenylalanin/LPA

L-fenylalanin je důležitý pro zvýšení produkce dopaminu a norepinefrinu – excitačních neurotransmiterů, které mají stimulační účinky na mozkovou aktivitu a mají celkové povzbudivé účinky na organismus. Zpomaluje proces mentálního stárnutí, zlepšuje schopnost učení a zapamatování si a zlepšuje náladu.

Dávkování fenylalaninu

Fenylalaninu potřebuje náš organismus dostatečné množství, jelikož jeho průměrná denní spotřeba činí cca 0,5 až 2 gramy. Doporučené denní dávkování se proto pohybuje v rozmezí 1 – 2 gramů denně.Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.

Co je Phe v potravinách : Fenylalanin je esenciální aminokyselinou, kterou si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Avšak je součástí bílkovinných produktů, proto jej můžeme lehce získat z potravy. Vyskytuje se například v čokoládě, rybách, mléčných výrobcích, sýrech, kvasnicích, oříšcích, ale i v zelených potravinách, třeba v mladém ječmeni.